Lucembursko je především finanční centrum

13. dubna 2004, 00:00 - PETR GOLA, publicista
13. dubna 2004, 00:00

VYSOKÝ PODÍL NA DAŇOVÝCH VÝNOSECH MÁ V LUCEMBURSKU DAŇ Z PŘÍJMŮ PRÁVNICKÝCH OSOB. PROČ TOMU TAK JE, JAKÉ JSOU V TÉTO ZEMI PODMÍNKY PRO PODNIKATELE A INVESTORY, JAK FUNGUJE BANKOVNÍ SYSTÉM A TRH PRÁCE, SE DOZVÍTE V SEDMÉM DÍLE NAŠEHO SERIÁLU, VE KTERÉM POSTUPNĚ MAPUJEME ZEMĚ EU.

Lucemburský daňový systém se podobá německému již od okupace za 2. světové války.

Vláda se snaží přilákat investory z oblasti biotechnologie a průmyslového inženýrství

VYSOKÝ PODÍL NA DAŇOVÝCH VÝNOSECH MÁ V LUCEMBURSKU DAŇ Z PŘÍJMŮ PRÁVNICKÝCH OSOB. PROČ TOMU TAK JE, JAKÉ JSOU V TÉTO ZEMI PODMÍNKY PRO PODNIKATELE A INVESTORY, JAK FUNGUJE BANKOVNÍ SYSTÉM A TRH PRÁCE, SE DOZVÍTE V SEDMÉM DÍLE NAŠEHO SERIÁLU, VE KTERÉM POSTUPNĚ MAPUJEME ZEMĚ EU.

Mezi země s nejlepší ekonomikou patří dlouhodobě Lucembursko. Výkonnost této maličké země je ve všech ukazatelích nadprůměrná jak v rámci Evropské unie, tak v rámci Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD). Struktura daní je srovnatelná s německou, a to již od okupace za 2. světové války. Systém registrace podnikatelů je obdobný jako v Belgii a ve Francii.

DANĚ Z PŘÍJMŮ

Zdanění fyzických osob je závislé na výši jejich výdělku, pohybuje se v rozmezí od nuly do 37,5 procenta. Daň z příjmů právnických osob byla během několika posledních roků opakovaně snižována (z původních 48,3 procenta v osmdesátých letech). V současné době činí 22,88 procenta. Jinak řečeno, v Lucembursku je po Irsku druhá nejnižší sazba daně z příjmů právnických osob ze všech nynějších členů EU. Svým podílem daně z příjmů právnických osob na celkových daňových výnosech (17,8 procenta) země vybočuje z průměru Unie (9,7 procenta). V posledních desetiletích také vzrostl podíl daní z příjmů právnických osob na hrubém domácím produktu (HDP). Stalo se tak především politikou poskytování výhodných daňových režimů. Lucembursko tak přitahuje na své území zisky, které by jinak byly zdaněny na území jiného členského státu Evropské unie.

DPH A PRACOVNÍ DOBA Šestá směrnice Evropské unie stanoví, že základní sazba daně z přidané hodnoty (DPH) nesmí být nižší než 15 procent. Členské státy jsou oprávněny uplatňovat na vybrané zboží a služby sníženou sazbu daně. V Lucembursku je základní sazba DPH 15 procent a snížená šest procent. Průměrný počet hodin odpracovaných na plný úvazek dosahuje 40,7 týdně, na zkrácený úvazek 21,3 hodiny týdně. Na zkrácený úvazek pracuje více než čtvrtina (26,4 procenta) žen, ale jen 1,8 procenta mužů. BANKOVNICTVÍ A POJIŠŤOVNICTVÍ N ejvýznamnější veřejnoprávní banky jsou Banque et Caisse d´Epargne de l´Etat a Société Nationale de Crédit et d´Investissement. V Lucembursku působí celkem 197 bank včetně zahraničních poboček z 25 zemí (největší zastoupení má Německo - 60 bank). Země je velmi významným finančním centrem - ve světovém žebříčku jí patří pátá příčka. Finanční sektor se podílí na tvorbě HDP z šedesáti procent. Bankovnictví zaměstnává asi 25 tisíc pracovníků a spravuje aktiva ve výši přes 650 miliard eur. Z padesátky nejvýznamnějších světových bank jich zde má asi třicet své pobočky nebo zastoupení. Vedle bank se v Lucembursku ve stále větší míře usazují pojišťovací a zajišťovací společnosti (93 pojišťovny a 264 zajišťovny). Dále zde působí 1790 investičních společností a fondů s celkovými aktivy 900 miliard eur. Stát dlouhodobě vytváří podmínky, kterými stimuluje rozvoj finančního sektoru. Právní a fiskální rámec spolu se základní stabilitou země a jejím postavením v rámci Evropské unie vytváří dostatečně atraktivní rámec pro rozvoj finančního sektoru. Vedle daňových stimulů je lucemburské bankovnictví pro svou klientelu atraktivní také velmi rigorózně uplatňovaným zákonem o bankovním tajemství. Na tvorbě přidané hodnoty celé lucemburské ekonomiky se finanční sektor podílí třiceti procenty. ZDANĚNÍ ÚROKOVÝCH PŘÍJMŮ Lucembursko se spolu s Rakouskem a Belgií nezavázalo k uplatňování systému automatické výměny informací o příjmech a zdanění úrokových příjmů plynoucích fyzickým osobám z vkladů. Nicméně bude nuceno přejít k uplatňování srážkové daně ve výši 15 procent v okamžiku, kdy dojde k uzavření dohody o výměně informací s třetími zeměmi, jako jsou například Švýcarsko, Lichtenštejnsko, San Marino, Monako, Andorra a USA. Lucembursko je už v současné době povinno aplikovat systém výměny informací, pokud je o to v konkrétním případě požádá příslušný investor (vkladatel). V tomto případě není srážková daň uplatněna. INVESTOVÁNÍ

Vzhledem ke své geografické velikosti je Lucembursko ve velkém rozsahu závislé na zahraničním obchodě. Hospodářství je proto otevřeno vnějšímu světu a je silně orientováno zejména na spolupráci s ostatními členskými zeměmi EU. Průmysl stále zůstává významným hospodářským odvětvím. Vláda podporuje restrukturalizaci hutnictví a napomohla k udržení významného postavení na evropském trhu oceli. Skupina Arbed je šestý největší světový výrobce surové oceli. Stát dále fiskálními opatřeními a investičním programem stimuluje rozvoj lehkého průmyslu a pokrokových technologií. Země je také domovem významných kontinentálních společností v oblasti multimédií a komunikace. Vedoucí firmou je SES-Global, operátor komunikačního satelitního systému ASTRA zajišťující televizní vysílání a datový přenos. Dále potom firma CLT-UFA - největší společnost pro televizní a radiové vysílání. Mnohé lucemburské firmy jsou aktivní i v oblasti filmové produkce, internetových technologií, elektronické publikační činnosti a automatických překladů. Jedná se zpravidla o soukromé společnosti, které působí v mezinárodním měřítku. Vláda se snaží o získání zahraničních investorů z oblasti biotechnologie a průmyslového inženýrství.

**INFRASTRUKTURA

Důležitým odvětvím hospodářství země je také doprava, a to prakticky veškerá. Pod lucemburskou vlajkou například operuje 143 námořních lodí. Společnost LuxCargo zase patří mezi největší světové letecké operátory. Země nemá žádnou jadernou elektrárnu. Spotřebu elektrické energie pokrývá z osmdesáti procent výroba v lucemburských hydroelektrárnách, zbytek se dováží. 

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít