Luboš Olejár: Vhodná léčba se podle ceny posuzovat nedá

15. června 2011, 04:14 - Zina Plchová
15. června 2011, 04:14

Proti zavedení nadstandardů v zásadě nejsme, říká prezident Svazu pacientů ČR Luboš Olejár. O tom, co je standard, a tím pádem vhodná léčba, ale podle něj musí rozhodovat lékař, a ne ekonom.

Foto: Jakub Stadler

Ministerstvo zdravotnictví chce definovat standardní péči, na kterou budou mít nárok všichni ze zdravotního pojištění. Pokud budou chtít pacienti lepší léčbu, doplatí si rozdíl. Bude to pro pacienty výhodné?

Pokud bychom standardy a nadstandardy definovali jako v Německu, tak budeme i my zástupci pacientů spokojení. Tam jde o medicínský standard, kde o vhodnosti léčby rozhoduje lékař. U nás se ale mluví o zavedení standardu jako nejlevnější péče a toho se obáváme.

Jak to má vypadat v praxi?

Podle návrhu zákona bude rozhodovat ekonomický faktor. V praxi tak při operaci žlučníku standard znamená klasický řez. Přitom laparoskopie je výhodnější kvůli menším pooperačním komplikacím. Pokud by právě tato metoda měla být zařazena do nadstandardu, znamená standard, tedy klasická operace, snížení kvality léčby. Podobně diskutabilní je otázka amalgámových plomb.

Proč se právě o ně vede tak velký spor?

Zastánci zařazení amalgámových plomb do nadstandardu argumentují tím, že vhodným čištěním zubů lze kazům zubů předejít. To samozřejmě není pravda. Jsou případy, kdy například maminky po těhotenství mají problém s kazivostí zubů a není to o tom, že by si je nečistily. Zkrátka se obáváme, že tato vládní koalice nedělá nic jiného, než že chce omezit standardní péči tak, aby ušetřila co nejvíc zdravotním pojišťovnám. Tak aby stát nemusel za státní pojištěnce platit více peněz.

Jenže na uhrazení nejlepší péče pro všechny nemá žádný stát.

Proto se musí ucpat díry, kudy peníze utíkají. To je nejdůležitější. Jde ale také o to, že stát za své pojištěnce platí asi 700 korun, přitom zaměstnanci platí na odvodech asi 1 900. Nedostatek peněz nelze řešit jen tak, že ho zaplatí na poplatcích nemocní. Na Slovensku ucpali díry způsobené korupcí a plýtváním a zvýšili o procento odvody. Systém tím ozdravili.

Mělo by i pak smysl zavádět nadstandardní péči s doplatkem?

Proč ne. Nadstandard může znamenat volbu lepšího postupu. Pokud lékař řekne, že laparoskopie pro kvalitní péči stačí a vy chcete operaci robotem, mějte ji, ale doplaťte si rozdíl oproti ceně laparoskopie. Léta říkáme, ať lidé mají možnost vybrat si kyčelní kloub. Ale tohle jednoduše není nadstandard, jak se o tom mluví nyní na ministerstvu.

Luboš Olejár (51)

Vystudoval strojní průmyslovku se zaměřením na řízení a plánování. Od roku 1987 pracoval v MHD Praha. V roce 1996 byl zvolen prezidentem Svazu pacientů ČR. Od roku 2000 pracuje v pacientském sdružení i na Slovensku. Aktivní byl i ve Fóru pro dial-up internet při ČTÚ.

Svazu pacientů se nelíbí ani fakt, že by byl standard a nadstandard upravován vyhláškou a ne zákonem. Proč?

Vyhláška nemá hodnotu společenské dohody. Jde o rozhodnutí někoho, kdo zrovna vládne rezortu proti většině, která to nemůže ovlivnit. Oproti tomu stvrzení zákonem je korektnější i proto, že o něm rozhodují zákonodárci nadpoloviční většinou.

Vyhláška by nebyla přijatelná, ani pokud by se na její tvorbě podílely odborné společnosti, pojišťovny i zástupci pacientů?

Vím, že o tom ministr mluvil, ale nevím, do jaké míry to myslí vážně. S námi o tom zatím nejednal. Vhodnější by bylo nejprve s účastníky celou věc dohodnout, teprve pak ji veřejně oznámit. Zatím k tomu návrhu nemám důvěru.

Vyhláškou už se nyní stanovují úhrady lékařské péče, tak proč by to nemohlo fungovat i u standardů a nadstandardů?

U úhradové vyhlášky dohodu tvoří pojišťovny s poskytovateli a teprve poté, když se nedohodnou, určuje vyhlášku ministerstvo. Ale je pravda, že o takové variantě dohod nad standardy jsme zatím nepřemýšleli. Pravděpodobně by to byla varianta, o které by se dalo debatovat.

Ministerstvo veřejnost uklidňuje, že po stanovení standardů bude zdravotnický systém pro pacienty jasnější. Bude?

Museli byste být lékařem, odborníkem v daném oboru, abyste mohli posoudit svůj zdravotní stav a navrhovanou léčbu. V rovině laika to ale není možné. Pacient může být obecně informován, ale v léčbě dá stejně znovu na lékaře, který mu popíše a nabídne varianty léčení.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít