Londýn v obležení právníků

17. ledna 2008, 13:18 - Kateřina Menzelová
17. ledna 2008, 13:18

Nejvíce kancelářských ploch si v Evropě pronajímají advokáti v britské metropoli

Co mají společného luxusní značkové obchody s advokátními kancelářemi? Adresu. Sídlí totiž na nejexkluzivnějších ulicích a výše nájmu za prostory pro ně nehraje rozhodující roli. Z analýzy, kterou vypracovala mezinárodní realitní společnost Cushman & Wakefield v šestnácti evropských městech a již exkluzivně poskytla týdeníku EURO, vyplývá, že nejvíce kancelářských ploch si během prvních devíti měsíců loňského roku pronajali právníci v Londýně. Na britskou metropoli připadá téměř polovina z celkového objemu nájemních transakcí uzavřených ve sledovaných městech. Druhou příčku za Londýnem obsadila Paříž, třetí místo patří překvapivě Varšavě. Praha skončila desátá. Právní kanceláře si celkově pronajaly do září loňského roku zhruba 2,7 procenta z veškerých administrativních ploch, které nabídli jejich majitelé nájemníkům. Nově se tak advokátní společnosti usídlily na 196 tisících metrech čtverečních. To v porovnání se stejným obdobím roku 2006 představuje pokles přibližně o procento. „Advokáti vyžadují vysoce reprezentativní, v některých případech až exkluzivní prostory,“ říká Jan Lovětínský z pražské pobočky mezinárodní realitní společnosti CB Richard Ellis.
V naprosté většině případů chtějí právníci sídlit ve středu měst. „Vzhledem k nedostatku administrativních novostaveb v historickém centru se často uchylují do kvalitně zrekonstruovaných menších historických budov, ve kterých jsou jediným nebo hlavním nájemcem,“ dodává Radka Novak ze společnosti Cushman & Wakefield. Kromě lokality je pro právníky důležité také vybavení kanceláří. „Kladou velký důraz na reprezentativnost vstupu do budovy, recepce a takzvaných klientských zón včetně několika konferenčních místností,“ vypočítává Novak. Na rozdíl od společností z jiných sektorů převažují u právníků samostatné kanceláře nad otevřenými prostory. „Z pochopitelných důvodů bývá specifickým požadavkem nadstandardní kvalita příček, jejich neprozvučnost a ukotvení nad podhledem, aby se zabránilo přeslechům mezi kancelářemi či konferenčními místnostmi,“ tvrdí Novak.

Právníci na každém rohu.

S trochou nadsázky lze říci, že Londýn je městem, v jehož centru sídlí advokátní kancelář na každém rohu. A stále jich přibývá. Z analýzy společnosti Cushman & Wakefield vyplývá, že do září loňského roku si právě tam pronajali právníci nejvíce kancelářských ploch – 91 600 metrů čtverečních, což představuje 47 procent veškerých nájemních obchodů uskutečněných ve sledovaných městech. „Londýn je globální platformou pro právní sektor. Je sídlem čtyř hlavních evropských právních společností: Freshfields, Bruckhaus Deringer, Cliffond Chance, Linklaters a Allan & Overy. Všechny tyto firmy v minulých letech výrazně expandovaly na mezinárodních trzích. Postavení Londýna jako metropole právníků souvisí také s rozvojem tamních kapitálových trhů,“ konstatuje Mark Pollitt z Cushman & Wakefield.
Pozici Londýna dokreslují i další statistické údaje. V srpnu loňského roku meziročně vzrostl objem pronajatých ploch právními kancelářemi o více než třetinu, přesněji o 35 procent. V Londýně se navíc uskutečnilo šest z deseti největších nájemních transakcí uzavřených v šestnácti evropských městech, kde jako nájemci vystupovaly právní kanceláře. Ty mají zájem především o oblast City a moderní Docklands. Analytici tvrdí, že mnoho velkých amerických právních kanceláří, jež mají početné zastoupení i ve Velké Británii, má zájem sloučit se s některou z domácích firem, aby dosáhly větší efektivity.

Paříž je dvojkou.

Druhé místo co do objemu najímaných ploch advokátními firmami obsadila Paříž. Na ni připadá bezmála pětina celkových pronájmů v Evropě. V několika uplynulých letech se na postavení Paříže coby významné právní evropské metropole podílely hlavně americké právní společnosti. Ty přicházely do Paříže na přelomu let 2002 a 2003, tedy ve druhé vlně po britských, které expandovaly na francouzský trh na konci 90. let. Mezi velké americké advokátní firmy, které před šesti lety otevřely pobočku v Paříži, patří Mayer, Brown, Rowe & Maw, Orrick, Harrington & Sutcliffe či Weil, Gotshal & Manges. V nedávné době začaly v Paříži působit také americké společnosti Winston & Strawn či Fried Frank Harris Shriver & Jacobson. Třetí příčka mezi šestnácti evropskými městy a první ve střední a východní Evropě patří Varšavě. „Celková pronajímatelnost administrativních ploch podstatně vzrostla a je obecně tažena rozvojem města. To se týká hlavně sektoru služeb včetně právních, na které každoročně připadá na realitním trhu větší podíl. Tato expanze je podmíněna nabídkou vysoce kvalitních administrativních prostor v centru města,“ konstatuje Alicje Sitkowska z polské pobočky Cushman & Wakefield. Rekord v objemu pronajatých prostor patří v loňském roce francouzské právní společnosti Salans, která získala 2800 metrů čtverečních v administrativní výškové budově Rondo 1. Přestože se Varšava probojovala na špici realitně-právního žebříčku, mezi hlavní centra právníků v Evropě nepatří. K těm se kromě Londýna a Paříže řadí Frankfurt nad Mohanem, Brusel a Amsterdam. V těchto pěti městech si právníci pronajali 77 procent ploch z celkových najímaných prostor v šestnácti sledovaných městech. To sice představuje meziroční pokles o pět procent, i přesto si ale tato pětice udržuje dominantní postavení. Z analýzy Cushman & Wakefield vyplývá, že právnické metropole nejsou městy s největším podílem ploch najímaných advokátními kancelářemi. První místo v tomto ohledu patří Edinburghu, kde právníci zabírají čtvrtinu veškerých administrativních prostor. To je dvakrát více než v Londýně. Mimo Velkou Británii zaujímají největší podíl kanceláří právní firmy v Římě – bezmála osm procent.
Společnost Cushman & Wakefield sestavila také žebříček dvaceti největších nájemních transakcí připadajících na právnické kanceláře. Jedenáct z nich bylo uzavřeno v Londýně. Nejvíce ploch během prvních devíti měsíců loňského roku pronajala společnost Mayer, Brown, Rowe & Maw, která si v nové administrativní budově 201 Bishopsgate rezervovala více než 22 tisíc metrů čtverečních. Nastěhovat do nových prostor by se měla na jaře příštího roku. Zájem o nové prostory odpovídá strategii firmy, která počítá s tím, že v Londýně do roku 2010 zvýší tržby o osmdesát procent. Kancelář Reed Smith Richards Butler si v Brodgate Tower pronajala přes čtrnáct tisíc metrů čtverečních. Obě budovy – Bishopsgate i Brodgate Tower - jsou součásti projektu Broadgate Estate v londýnském City. Nájemní smlouvy, které uzavřely na těchto adresách advokátní kanceláře, představují vůbec největší transakce na volném trhu v oblasti City.

Desáté místo pro Prahu.

Praha obsadila mezi šestnácti evropskými městy, které byly zahrnuty do studie týkající se zájmu právnických kanceláří o pronájem administrativních ploch, desátou příčku. Realitní odborníci uvádějí, že zájem právníků o administrativní plochy v Praze je konstantní. „V porovnání s ostatními odvětvími patří právní kanceláře mezi méně aktivní sektory, například IT nebo telekomunikace uskuteční transakce odpovídající čtyřnásobku těch, které připadají na advokátní společnosti,“ tvrdí Radka Novak z Cushman & Wakefield. Dodává, že z registrovaných poptávek je patrné, že většina právních kanceláří má zájem o expanzi, a tedy o rozšíření administrativních ploch. Největší nájemní transakci uzavřely v loňském roce společnosti Norr Steinhofer Lutz a Gleiss Lutz, které obsadily 1821, respektive 1600 metrů čtverečních v nově dokončeném komplexu Palladium. V Gallery Myšák si 716 metrů čtverečních pronajala kancelář Schaffer & Partner.

Tabulka:
Právníci jako nájemci
Nájem administrativních ploch v prvních devíti měsících loňského roku

Město Pronajaté prostory (v metrech čtverečních)
1. Londýn 91 626
2. Paříž 38 160
3. Varšava 8798
4. Brusel 8082
5. Edinburg 7701
6. Řím 7480
7. Amsterdam 7400
8. Glasgow 7035
9. Frankfurt 5036
10. Praha 3188
11. Moskva 2698
12. Budapešť 2411
13. Milán 2400
14. Madrid 1775
15. Lisabon 1729
16. Barcelona 420
Celkem 195 930

Pramen: Cushman & Wakefield

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
10 tipů na nejlepší tablety pro práci i zábavu [Vánoce 2017]
ASLR je vinou chyby ve Windows 8/10 méně funkční než ve starším Windows 7
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Je plnohodnotný Skype příliš pomalý a přebujelý? Zkuste Skype Lite pro Android
Nejnovější produkt Elona Muska je… powerbanka Tesla
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít