Lobby posiluje

23. července 2010, 13:12 - David Kasl
23. července 2010, 13:12

Zdanění hazardu

Vládní koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných se zavázala, že u provozovatelů loterií zavede jednotnou sazbu odvodů na veřejně prospěšné účely (VPÚ) ve výši 20 procent. Dle platného loterijního zákona odvádějí firmy podnikající v hazardu na VPÚ šest až dvacet procent dle výše rozdílu, který zbude z jejich celkových příjmů po odečtení vyplacených výher, správních a místních poplatků a nákladů na státní dozor. Dle Kamila Jankovského, ekonomického experta Věcí veřejných, jež měly jednotnou dvacetiprocentní sazbu ve svém volebním programu, „budou tyto odvody příjmem státu a ten je potom bude distribuovat sám“. Dosud mohou loterijní firmy samy rozhodovat, na jaké „dobro“ jejich peníze poputují.
Na první pohled bohulibý záměr, zvážíme-li odhad ministerstva financí, dle něhož by v případě jednotné dvacetiprocentní sazby loni přiteklo do kultury, sportu či neziskových organizací o 2,7 miliardy korun více – někteří provozovatelé totiž drobili své firmy do menších, aby odváděli VPÚ v nejnižší sazbě. „Sjednocení odvodů jsme prosazovali. V byznysu docházelo k atomizaci firem. Teď by měly platit stejné podmínky pro všechny,“ uvedl v Hospodářských novinách Marek Herman, předseda Asociace provozovatelů kurzových sázek (APKURS), která sdružuje pět největších hráčů na trhu (Sazka, Tipsport, Chance, SynotTip a Fortuna).
Jenže v úzké vazbě na procento odvodů na VPÚ jsou i správní poplatky, jež se u vybraných druhů loterií odvádějí ve výši deseti procent z hrubého příjmu, nejvýše však deset milionů korun. Z toho profitují právě největší hráči na hazardním trhu (EURO 13/2010). To zcela bezprecedentně vytváří nerovné podmínky. Zvažuje ministerstvo financí ve své snaze nastolit stejné podmínky pro všechny i zrušení těchto limitů? „V současné době považujeme za prioritu upravit pravomoce obcí při povolování a zpoplatnění hazardu na jejich území. Všechny další návrhy je v tuto chvíli předčasné komentovat, na dalších opatřeních v oblasti loterií se bude pracovat postupně,“ sdělil týdeníku EURO mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.
Jisté je, že zavedení jednotné výše odvodů na VPÚ vyšší regulaci hazardu, o kterou by mělo jít především, nepřinese. Trh se uzavře pro menší firmy a jejich podíl na trhu pohltí ti velcí. Ubude konkurence a lobbistická síla největších provozovatelů vzroste. Bude velmi zajímavé a poučné sledovat, jakým směrem se budou další změny loterijního zákona ubírat.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Nejlevnější 4K OLED televize se slevy nedočkala, ale dostane k ní zdarma PS4 Pro
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
DVB-T2 bude od příštího týdne pro 94 % domácností. Přibude i nová stanice
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít