Liška v botách z toulavého telete

21. listopadu 2005, 00:00 - PETR BÝM
21. listopadu 2005, 00:00

SCHWÄBISCH HALL Přestože v Německu je pojem Schwäbisch Hall všeobecně známý, v tuzemsku je o této stavební spořitelně slyšet málokdy. Přitom i v Česku jí patří přední pozice na trhu - působí zde pod názvem Českomoravská stavební spořitelna.

SCHWÄBISCH HALL Přestože v Německu je pojem Schwäbisch Hall všeobecně známý, v tuzemsku je o této stavební spořitelně slyšet málokdy. Přitom i v Česku jí patří přední pozice na trhu - působí zde pod názvem Českomoravská stavební spořitelna. Zatímco drtivá většina finančních produktů má vysloveně mezinárodní charakter, stavební spoření je v tomto směru výjimkou. Jde totiž o produkt, který vznikl a dodnes je zakotven především v německy mluvících zemích, konkrétně tedy v Rakousku a Německu. Odtud v průběhu devadesátých let expandoval do postkomunistických zemí východní Evropy. Jedním z největších exportérů stavebního spoření je právě společnost Schwäbisch Hall. VĚČNÝ POUTNÍK Historie společnosti Schwäbisch Hall počíná v Kolíně nad Rýnem, kde v roce 1931 začala působit Bausparkasse. Na rozdíl od řady jiných stavebních spořitelen prosperovala, a tak se o pár let později přestěhovala do Berlín. Odtud pak v roce 1944 do malého městečka v Bádensku-Württembersku, jehož jméno se nakonec v roce 1956 stalo i názvem firmy. Dnes je Schwäbisch Hall největší stavební spořitelnou v Německu s tržním podílem přesahujícím 25 procent. Od roku 1948 poskytla v přepočtu úvěry v hodnotě 215 miliard eur a podílela se na financování 6,3 milionu bytových jednotek. V samotném Německu má dnes stavební spořitelna 6,6 milionu klientů. Výsledkem velkoryse vedené expanze je pak více než 3,4 milionu klientů v zahraničí. V Německu samotném je trh stavebního spoření stabilizován, a tak bylo třeba hledat příležitosti jinde. Neopakovatelnou šanci v tomto ohledu představoval pád komunistických režimů v regionu střední a východní Evropy. Velké stavební spořitelny nezaváhaly, a to včetně Schwäbisch Hall - ta svou cestu na východ zahájila na Slovensku v roce 1992 a o rok později vstoupila na český trh. Zakrátko se stala jedničkou v obou těchto zemích, což byl impulz ke vstupu do Maďarska v roce 1997. Loni se Schwäbisch Hall etablovala v Rumunsku, kde už bylo uzavřeno 45 tisíc smluv, v závěrečné fázi je příprava otevření pobočky v Bulharsku. VÝCHOD NEKONČÍ URALEM

Vzhledem k tomu, že bydlení a jeho financování je sféra, která má značně nacionální ráz (odráží se to například i na zájmu o vlastnické bydlení), je pro stavební spořitelny velmi obtížné, ne-li vůbec nemožné, pronikat na trhy vyspělých bohatých zemí. Proto také Schwäbisch Hall v celé své historii nijak zvláště neusilovala o rozšiřování své působnosti západním směrem - výjimkou potvrzující pravidlo je jenom menší síť poboček ve Francii a Lucembursku, ale právě jenom v příhraničních oblastech, kde jsou alespoň částečně patrné německé tradice.

Expanze východním směrem je tak vlastně jediná možná. Šanci, kterou stavebním spořitelnám nabídlo rozvrácené bytové hospodářství v postkomunistických zemích, spořitelny už využily.

Východ ovšem nekončí na Urale, a tak se marketing stavebních spořitelen začal poohlížet ještě dále. Právě Schwäbisch Hall v roce 2004 otevřela v čínském Tian-jinu čínsko-německou stavební spořitelnu. Partnerem Lišky se stal jeden z největších finančních ústavů v zemi, China Construction Bank - to odpovídá zásadě, že v každé zemi se hledá spojení se silným partnerem, který stavební spoření podpoří jednak finančně, jednak distribuční sítí a v neposlední řadě i znalostí místních poměrů. Zatím bylo uzavřeno přes 40 tisíc smluv, s čímž je management spořitelny zjevně spokojen, neboť na základě těchto zkušeností začal připravovat vstup na trh státu ještě více exotického. Otevření pobočky v Kazachstánu finišuje právě v této době. 

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít