Limity zaměstnanosti a obavy z krize

11. března 2010, 01:00 - Luboš Smrčka, autor vyučuje na VŠE v Praze
11. března 2010, 01:00

Firmy, zvláště z automobilového průmyslu, stojí před zvláštní otázkou. Po dlouhých měsících minimálních zakázek mají v šanonu „zaknihované objednávky“ narváno k prasknutí.

Ale zatímco v době, kdy odběratelé rušili den ze dne smlouvy, měly tyto společnosti haly naplněné zaměstnanci, kterým se pod rukama rozplývala práce, na stejných místech se sice nyní hromadí celé hory práce, jenomže tam nejsou ti zaměstnanci.

Přijmout zpět, nebo nepřijmout? Dilema zaměstnavatelů je hluboké a vážné. Mají věřit v nastartování ekonomiky a v to, že vzedmutí zakázek je trvalého rázu? To je opravdu těžké rozhodnutí, protože může jít o rozhodnutí s dalekosáhlými finančními důsledky pro majitele firem. Vždyť přijmout znovu celkem nedávno propuštěné zaměstnance, to může znamenat obrovské finanční náklady při jejich případném opětovném propouštění. Takže – jde nyní opravdu o počátek konjunktury nebo jenom o dočasný protisměrný pohyb v rámci pokračující recese či stagnace? Pro obě tvrzení se možná najde dokonce dost stejně dobrých argumentů. Statistiky jsou jenom čísla. Záleží jenom na jejich interpretaci, na výkladu. Pro někoho se růst o půl procenta jeví jako fascinující skok vpřed, pro jiného je to „kladná nula“, další bude mluvit o naprosto nedostatečném růstu, který se v dané souvislosti rovná poklesu. Nesporně dostáváme některé zprávy, které je možné interpretovat tak, že krize odchází. Ale otázka oněch podniků se zakázkami, ale bez zaměstnanců je vážnější: Nestačí, aby „krize odcházela“, v této zemi, kde je propouštění zaměstnanců naprosto extrémně složité, nemůže nikdo čekat, že by se zaměstnavatelé hrnuli brát lidi na dobu neurčitou při prvním závanu méně zasmrádlého a méně „krizového“ povětří. Buďte sobečtí**

V této době je největší sociální odpovědností kteréhokoliv podnikatele především to, aby udržel svoje podnikání. Co z toho plyne pro ony podnikatele, kteří mají zakázky (ale na jak dlouho?), jenže nemají koho postavit ke strojům? Poslední rady, které poslouchejte, jsou rady vašeho sociálního cítění. Buďte velmi, velmi sobečtí a sledujte jenom vlastní prospěch. Přijímejte minimum závazků do budoucna. Jednejte tvrdě a bezohledně. Čím ostřejší budete nyní, tím větší šanci má váš podnik nebo živnost v případném pokračování krize i v oživení, které jednou opravdu přijde. Vaše sobectví je to nejvíce sociální chování, které nyní můžete společnosti poskytnout.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
DVB-T2 již pro 83 % domácností. Nové pokrytí hlásí Černá hora a Lysá hora
Objevil se první dvoujádrový Ryzen, vzorek mobilního čipu s GPU Radeon Vega 3
Samsung udělá z mobilů ještě lepší počítače. Na Galaxy S8 a Note8 poběží Linux
Nejlepší protipirátská ochrana Denuvo padla. Cracky vznikají ještě v den vydání her
Podle výrobců grafik ještě těžní mánie nekončí, vydrží prý minimálně do konce roku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít