LIKVIDACE - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

LIKVIDACE

, Erich Handl,
LIKVIDACE
Zdroj: Euro.cz

PF Viva

PRAHA (ČTK) – Krachy se nevyhýbají ani penzijním fondům. Ministerstvo financí předalo majetkovému správci Penzijního fondu Viva rozhodnutí o likvidaci společnosti. Její správci špatně hospodařili, doplatili především na příliš vysoké pořizovací ceny nakupovaných nemovitostí. „Rozhodnutím ministerstva z 2. ledna ukončil PF Viva činnost odejmutím povolení k činnosti a následnou likvidací, říká mluvčí ministerstva Libor Vacek. Zhruba 22 tisíc účastníků fondu bude vypořádáno poměrným způsobem po prodeji majetku fondu. Kolik ale dostanou, zatím není jasné. Odhad poměrného vypořádání účastníků fondu by měl být zřejmý přibližně do měsíce. Současný správce majetku Lee Louda tvrdí, že z prodeje cenných papírů z vlastnictví fondu se dá očekávat cena tržní nebo i vyšší, ale problém bude právě u prodeje nemovitostí, které byly oceněny nad–měrně vysokými pořizovacími cenami. „U jejich prodeje, na němž bude záviset výše poměru, kterým budou účastníci vypořádáni, předpokládám maximálně třetinovou cenu proti současnému ocenění, očekává Louda. Ministerstvo financí ustavilo majetkovou správu v PF Viva, který vznikl v roce 1995, v polovině loňského července.
Likvidace PF Viva bude podle prohlášení Vacka z konce loňského roku doprovázena řešením, které by maximálně chránilo vklady klientů fondu.
„Ministerstvo financí v současné době intenzivně prověřuje varianty dalšího postupu, které by měly minimální dopad na účastníky, jako například možnost vstupu strategického partnera do penzijního fondu či převedení účastníků penzijního připojištění k jinému fondu. Přesto nelze zcela vyloučit, že dojde k likvidaci fondu a k vypořádání účastníků zbylým majetkem, upozornil dnes Vacek.
V předloňském roce zaznamenal PF Viva podle auditovaných výsledků pokles čistého zisku na 4,5 milionu korun z 9,7 milionu korun v roce 1998. Na konci roku 1999 měl PF Viva základní jmění 50 milionů Kč a vlastní jmění 232,254 milionu korun. Jeho celková aktiva činila 359 milionů Kč a cizí zdroje představovaly 126,3 milionu korun.