Lidské zdroje: Achillova pata českých podniků

23. února 2004, 00:00 - ALEŠ VLK, konzultant odboru rozvoje lidských zdrojů, CzechInvest
23. února 2004, 00:00

V OBLASTI LIDSKÝCH ZDROJŮ SE DOMÁCÍ PODNIKY POTÝKAJÍ SE ZÁVAŽNÝMI PROBLÉMY. STĚŽUJÍ SI NA NÍZKOU LOAJALITU ZAMĚSTNANCŮ, JEJICH VYSOKOU FLUKTUACI A NEMOCNOST. OBTÍŽNĚ HLEDAJÍ STROJNÍ, CHEMICKÉ A ELEKTRO INŽENÝRY NEBO I KVALIFIKOVANÉ DĚLNÍKY. JAZYKOVÉ ZNALOSTI PRACOVNÍKŮ POVAŽUJÍ ZA NEDOSTATEČNÉ.

V yplývá to z výsledků ankety agentury CzechInvest v prvních desítkách vybraných průmyslových podniků. Situaci v oblasti lidských zdrojů začala agentura mapovat loni. Chce kromě jiného získat podrobný přehled, co firmy v oblasti rozvoje lidských zdrojů trápí a na které oblasti by bylo vhodné se v budoucnosti zaměřit, aby česká společnost nezůstala pozadu. Dotazy se týkaly nedostatkových profesí, přibližného odhadu poptávky po zaměstnancích v horizontu 5 let, spolupráce s vysokými školami, slabých a silných stránek absolventů-vysokoškoláků a obecně největších problémů firem v oblasti rozvoje lidských zdrojů.

ZÁJEM O TECHNIKY

Co se týče problematických profesí, podniky často zmiňují odborné technické profese se znalostí anglického či německého jazyka. Zájem je o strojní, chemické a elektro inženýry. Stejně vysoká je i poptávka po kvalifikovaných dělnících, operátorech pro NC stroje a obráběče kovů. Často se mezi žádanými pozicemi objevují i zástupci středního či vyššího managementu a obchodníci. N ároky na specifické profese či vzdělání zaměstnanců ve výhledu pěti let jsou různorodé. Zdá se, že poptávka bude po různých kategoriích. Podniky budou hledat nekvalifikované operátory, vyučené strojaře, stejně tak jako technicky vzdělané vysokoškoláky. Také se objevují požadavky na systémové inženýry a odborníky v oblasti logistiky. Společnosti opakovaně zdůrazňují zvýšené nároky na odbornost a jazykové vybavení. Přibližně polovina dotázaných podniků uvedla, že spolupracuje s vysokými školami. A to nejen v oborech technických, ale také v oblasti managementu, psychologie a personalistiky. Firmy se podílejí na diplomových pracích, poskytují studentům prostor pro vykonání odborné praxe. V menší míře jsou zastoupeny společné projekty ve výzkumu a vývoji. Povzbudivé je to, že až na výjimky všechny dotázané podniky vyjádřily o spolupráci s vysokými školami velký zájem. Specifický dotaz se týkal silných a slabých stránek zaměstnanců-vysokoškolských absolventů. Vysokoškoláci mají dobrou schopnost analytické práce, odborné znalosti, ochotu učit se, vysokou flexibilitu a vysokou motivaci. Na druhou stranu mají mnohdy příliš teoretické znalosti na úkor praktických dovedností, málo zkušeností z ciziny, jsou netrpěliví a často mají neúměrné představy o budoucí kariéře. Stejně tak zaměstnavatelé kritizovali jejich nedostatky v oblasti prezentačních a komunikačních dovedností a práce v týmu. V porovnání s ostatními zaměstnanci je znalost cizích jazyků považována za jejich silnou stránku. Avšak obecně, vzhledem k rostoucím nárokům, je znalost jazyků stále považována za nedostatečnou.

**PODNIKY SI STĚŽUJÍ NA NÍZKOU LOAJALITU

A jaké mají firmy největší problémy v oblasti lidských zdrojů? V první řadě je to problém motivace a stabilizace vysoce kvalifikovaných lidí. Podniky si stěžují na nízkou loajalitu zaměstnanců a jejich vysokou fluktuaci. Stejně tak je čím dál tím větším problémem vysoká nemocnost, obecně nízká mobilita pracovní síly a neochota, hlavně absolventů VŠ, pracovat v určitých regionech. Také se objevují námitky, že především učňovské školství často nereflektuje strukturou učebních oborů potřeby regionů. V neposlední řadě je zdůrazňována nízká jazyková vybavenost (opět hlavně absolventů VŠ) a nedostatek technicky vzdělaných pracovníků s dostatečnou jazykovou znalostí a manažerskými schopnostmi. Anketa ukázala, že v oblasti lidských zdrojů se podniky potýkají se závažnými problémy. Dvě priority se zdají být jasné: zvýšená jazyková vybavenost na všech vzdělanostních úrovních a produkce dostatečného počtu technicky vzdělaných vysokoškoláků s vysoce rozvinutými komunikačními (včetně jazykových) a manažerskými dovednostmi.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž…
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes dorazil Citroën C3 Aircross
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Technologie
Seznamu se daří. Stejně jako Google žije primárně z reklamy
Tip: Jak získat Windows 10 Fall Creators Update co nejdříve?
Google překvapil. Kvůli lepším fotkám navrhl vlastní procesor
Už i pevným diskem se dá špehovat, funguje jako mikrofon. Hrozba pro bezpečnost
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít