Lidi už nebaví platit vysoké daně

16. června 2003, 00:00 - Dušan Šrámek
16. června 2003, 00:00

Den daňové svobody jsme oslavili opět o den pozdějiObčany už nebaví platit stále vyšší daně. Zatím sice protesty proti vysokému daňovému zatížení nedosahují dramatičnosti odborářských demonstrací, ale co není, může být.V parlamentu jsou již dnes návrhy na zvýšení daně z přidané hodnoty a návrhy na zvýšení daní spotřebních je budou následovat.

Den daňové svobody jsme oslavili opět o den později

Občany už nebaví platit stále vyšší daně. Zatím sice protesty proti vysokému daňovému zatížení nedosahují dramatičnosti odborářských demonstrací, ale co není, může být.

V parlamentu jsou již dnes návrhy na zvýšení daně z přidané hodnoty a návrhy na zvýšení daní spotřebních je budou následovat. A to se nelíbí ani ekonomům, ani veřejnosti. Za poslední čtyři roky, během nichž akci s názvem Den daňové svobody pořádá Liberální institut ve spojení s Mladými konzervativci, se objevují další a další místa, které se k akci připojují. I když se zatím účastníci happeningů počítají na pouhé stovky, není nikde psáno, že jich tam pod vládním daňovým tlakem nebudou v nejbližších letech tisíce.

V Praze Na Můstku

Sto až sto padesát lidí se shromáždilo minulý čtvrtek v odpoledním vedru v Praze Na Můstku při oslavách Dne daňové svobody. Řečníci vesměs kritizovali současnou vládní politiku, která zadlužuje zemi a na krytí vládních dluhů používá jako prostředek zvýšení daní. Pro občany připravil Liberální institut i soutěž o ceny. Účastníci měli uhádnout, kolik je daň z dvanáctistupňového piva, lahve sektu a litru nafty. Vystoupení řečníků o přestávkách zpříjemňovala dívčí kapela Holki. Jako zlatý hřeb večera se měl happeningu zúčastnit i zpěvák Ivan Mládek, kterého ale zadržela policie pro porušení zákazu vjezdu. Po celou dobu akce drželi občané plakáty jako „Daně, daně, ale co za ně?“, či „Vysoké daně - vysoká korupce.“ S hlavním příspěvkem vystoupil v Praze prezident Liberálního institutu Jiří Schwarz. Od roku 2000, kdy se happening pořádal poprvé, se daňové zatížení prodloužilo o celý týden. „Není to radostný pocit, pořádat Den daňové svobody každý rok blíže termínu letních prázdnin,“ říká Jiří Schwarz. „A tento trend bude ještě přinejmenším v nejbližších letech pokračovat,“ upozorňuje. Jako důvod vidí vládou projednávanou reformu veřejných financí. Ta podle Schwarze přinese další daňové zatížení. Zvýší se totiž jak zúžená daňová kvóta, tak složená daňová kvóta. Probíhající reforma není podle něho založena na ničem jiném než na snaze snižovat deficit státního rozpočtu cestou zvyšování daní. Jako ideální datum Dne daňové svobody pro Českou republiku by si představoval prezident Liberálního institutu polovinu dubna. Toto datum je prakticky tradičně Dnem daňové svobody v USA. Zcela překvapivě v kontextu s reformou u nás Schwarz prohlásil, že za nedostačující považuje i reformu na Slovensku. Tamější reformy přesto mohou Den daňové svobody posunout na konec května. Větší možnosti přiblížení se začátku roku se skrývají v důchodové či zdravotní reformě na Slovensku. Aktuálně největší problém českých daní vidí Schwarz v dvaadvacetiprocentní dani z přidané hodnoty, která je jednou z nejvyšších v Evropě. Optimální by byla sazba ve výši sedmnáct procent i méně. Dalším problémem je daň z příjmu právnických osob. U této daně by Schwarz vedle jejího radikálního snížení požadoval přesun části výnosu na kraje. „Největším nesmyslem jsou ovšem daně majetkové a dědické. Jsou nesmyslné a nemorální, protože u nich dochází k několikanásobnému zdanění.“

V Brně průvod průmyslníků

Oslavu Dne daňové svobody v Brně odstartoval ve 14 hodin recesistický průvod velkoprůmyslníků, který pomalu prošel centrem moravské metropole. Nad hlavami přitom třímali transparenty s nápisy „Vysoké daně - malá svoboda“, „Neberte nám peníze na golf“ či „Úspěšnost se nevyplácí“. Již třetím rokem zde tímto způsobem připomněli Den daňové svobody Mladí konzervativci. V centru města pak diskutovali s občany o daňové problematice a rozdávali letáky u informačního stánku. V ysoké zdanění fyzických a právnických osob podle předsedy Mladých konzervativců v Brně Jiřího Kotziana omezuje svobodu, dusí rozvoj podnikání a vytváření nových pracovních míst. „Progresivní zdanění příjmů, existující v českém daňovém systému, považuji za zlé. Je to zdanění píle a hospodárnosti, pokutování lidí za jejich píli a šetrnost.“ Za nepřípustné označil Kotzian rovněž skutečnost, že pouze část daňového zatížení se dozvídají zaměstnanci na výplatních páskách, přičemž další část je před nimi ukryta.

Rozhoupal se i sever Moravy

Obdobnou akci pak Mladí konzervativci uspořádali i na severu Moravy. V Ostravě, která je jedním z míst s nejvyšší nezaměstnaností v ČR vůbec, zapůsobili na účastníky akce zřejmě nejvíce transparenty s nápisem „Nízké daně - nízká nezaměstnanost.“ „Pokud bychom chtěli zaplatit státu daně za celý rok co nejrychleji, museli bychom odevzdat státu vše, co vyděláme od 1. ledna do 12. června“, připomněl šéf ostravských Mladých konzervativců Jan Dohnal. „Daleko lepší by bylo, kdyby stát ponechal více peněz občanovi. Ten by je dokázal lépe využít než stát,“ dodal. V rámci evropských států je svým zdaněním Česká republika někde uprostřed. Až o měsíc později slaví daňovou svobodu ve Švédsku. To si mohli na oslavě dne daňové svobody připomenot občané Prostějova, kde se v uplynulých dvou týdnech konaly Švédské dny. Happeningu se tak mohl zúčastnit i místostarosta města Borlange. Country kapela Poutníci přilákala na akci, která se konala na zahradě národního domu, asi sto padesát Prostějováků. Akci spolupořádal senátor Robert Kolář (US-DEU). Dvě mouchy jednou ranou, řekli si v Olomouci, kde DDS uspořádala v rámci akce proti vstupu do EU Euroskeptická iniciativa. Na Horním náměstí, kde se oslava odehrávala, vystoupila známá pražská rocková kapela Tři sestry se svým novým písňovým blokem „Do Evropy nechceme“. Akce se zde zúčastnilo dvě stě lidí.

Jak se vypočítává datum Dne daňové svobody?

Den daňové svobody se vypočítává ze součtu výdajů veřejných rozpočtů za celý rok, který se poměřuje k hrubému domácímu produktu. To celé se pak měří délkou kalendářního roku. První den této rovnice, v němž již nepracujeme pro stát, je Dnem daňové svobody. Jde o mezinárodně uznanou a srovnatelnou metodu. Podle ní míra přerozdělení v České republice činí v tomto roce 44,27 %. Liberální institut k tomu ale nepřipočítává aktuální stav deficitu státního rozpočtu. Dosáhne-li letošní deficit předpokládaných šesti procent, Den daňové svobody by se posunul na začátek druhé poloviny roku.

FOTO: PETR NEUBERT

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Nejlevnější 4K OLED televize se slevy nedočkala, ale dostane k ní zdarma PS4 Pro
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít