Lidé větší nákupy odkládají do budoucna

07. října 2002, 00:00 - Dana Rybáková
07. října 2002, 00:00

Více než třetina obyvatel České republiky očekává zhoršení hospodářské situace Zatím nakupují lidé postižení povodněmi, ostatní spíš vyčkávají. Obchodníci jsou také dost skeptičtí. V současnosti obchodníci zaznamenávají vlnu nákupů, souvisejících s vybavením domácností, které nahrazují předměty dlouhodobé spotřeby zničené srpnovou povodní.

Více než třetina obyvatel České republiky očekává zhoršení hospodářské situace

Zatím nakupují lidé postižení povodněmi, ostatní spíš vyčkávají. Obchodníci jsou také dost skeptičtí.

V současnosti obchodníci zaznamenávají vlnu nákupů, souvisejících s vybavením domácností, které nahrazují předměty dlouhodobé spotřeby zničené srpnovou povodní. Na druhé straně však domácnosti hodnotí poměrně pesimisticky vyhlídky na ekonomický vývoj, ať už celé republiky, nebo svých domácích rozpočtů. Projevuje se to negativně v jejich chuti pořizovat velké nákupy, jako například nábytek, pračky, televize. Část domácností tedy musí zařízení koupit, protože o ně přišla, ostatní spotřebitelé spíš váhají s vydáváním větších částek peněz.

Negativně zapůsobil vládní povodňový balíček

Více než třetina obyvatel (37 procent) České republiky očekává v příštích dvanácti měsících zhoršení hospodářské situace. Vyplývá to ze zářijových výsledků pravidelného průzkumu Spotřebitelský barometr, který provádí agentura GfK Praha. Vliv na tento výsledek mají v první řadě katastrofické srpnové povodně a pesimistické vnímání budoucí celkové hospodářské situace i očekávaného stavu domácnostních financí. Index spotřebitelské důvěry, který je součástí tohoto projektu, vypovídá o tom, jak lidé vnímají celkovou hospodářskou situaci, stav financí domácností a - co je přirozeně pro podnikatele nejzajímavější - jak hodnotí současnost jako vhodnou pro pořizování velkých nákupů. Povodeň i následné období „vystavování účtu“, byly jasným signálem pro změnu postojů lidí ve vnímání očekávaného vývoje hospodářské situace v Česku. Diskutovaný povodňový balíček, který by v praxi znamenal zvýšení spotřebních daní, upravení daně z přidané hodnoty, snížení růstu mezd ve státní správě, pozastavení valorizace důchodů a zavedení tak zvané milionářské daně, ovlivnil velmi negativně vyhlídky do příštího roku. Pesimističtější jsou přitom při vyhlídkách na tuzemský vývoj v příštích dvanácti měsících spíše ženy (43 procenta) než muži (32 procenta). Výzkum také ukazuje, že optimizmus klesá s přibývajícím věkem respondenta a naopak roste s dosaženým stupněm jeho vzdělání. Negativně tedy vnímají další vývoj hospodářské situace hlavně důchodci a nezaměstnaní, lidé s nižšími měsíčními příjmy na domácnost. Z regionálního pohledu jsou pak největšími pesimisty v republice obyvatelé jižních Čech.

Další vlna nákupů přijde po rekonstrukcích domů

Lidé samozřejmě počítají s tím, že se k horšímu změní nejen hospodářská situace Česka, ale také s tím, že srpnové povodně budou mít dopad i na jejich peněženky. Pokud jde o vlastní finanční situaci, opět ji vidí černě častěji ženy (26 procent dotázaných) než muži (pětina dotázaných). Se zhoršením v této oblasti počítá pouze desetina mladých lidí do 29 let, ale téměř polovina starších lidí nad 65 let. Největší obavy mají lidé se základním vzděláním, důchodci, lidé s nízkými příjmy, obyvatelé východních a západních Čech. V souvislosti s pesimistickým očekáváním vývoje hospodářské situace státu a finanční situace jednotlivých domácností výrazněji poklesl také index velkých nákupů. To znamená, že menší část populace považuje dnešek za dobu výhodnou pro pořizování velkých nákupů, jako je například nábytek, pračky, televize. Výrazně se zvětšila skupina respondentů, jejichž názor je neutrální - tato doba není podle nich pro velké nákupy ani dobrá, ani špatná. Lidé podle všeho s nákupy vyčkávají a větší investice prozatím odkládají do budoucna. Přesto je však třeba mít na zřeteli, že vlnu razantnějšího vybavování domácností je možné čekat po stavebních úpravách, rekonstrukcích, popřípadě i nové výstavbě dokončované v příštím roce v zatopených oblastech.

Lidé hodnotí hůř situaci okolí než své rodiny

Méně kriticky hodnotí lidé aktuální ekonomickou a finanční situaci. Ve srovnání se stavem vloni ji hodnotí 37 procent dotázaných jako stejnou. Rozhodující je však ta skupina obyvatel, která hodnotí současný stav jako horší. A ta představuje 35 procent dotázaných. A opět jsou to ženy, které jsou kritičtější než muži. Zhoršení hospodářské situace deklarují nejčastěji lidé ve věku nad 50 let, důchodci, lidé se základním vzděláním a obyvatelé Prahy. Lidé jsou přitom kritičtější ke svému hospodářskému okolí než k ekonomické situaci vlastní rodiny. Finanční situaci domácností v porovnání s předcházejícími dvanácti měsíci hodnotí tři pětiny lidí (60 procent) jako stejnou. Za horší ji považuje více než čtvrtina dotázaných (26 procent).

Vývoj není příznivý pro zaměstnance

A jak hodnotí minulé čtvrtletí management a podnikatelé z oblasti obchodu? V ývoj byl v tomto odvětví méně příznivý pro zaměstnance. Poklesl jak přírůstek mzdových prostředků, tak počet pracovníků. Na druhé straně se však zvýšila šíře nabízeného sortimentu. Více než polovina dotázaných manažerů a podnikatelů (56 procent) hodnotí současnou hospodářskou situaci jako mírně se zhoršující. Obrat v obchodu přitom ve třetím čtvrtletí letošního roku dále rostl. Osmnáct procent podnikatelů a manažerů z oblasti obchodu a ze sektoru ubytování a pohostinství zaznamenalo obratový růst svých firem mezi pěti až deseti procenty. Přesto byl však růst nižší, než se očekávalo při odhadech druhého čtvrtletí. Výsledek ovlivnilo několik nečekaných událostí. Jednak se lidé v srpnu předzásobili zbožím denní potřeby a poté se prodej zpomalil. Po záplavách pak rostly výkony hlavně u drogistického sortimentu. V současnosti se začíná projevovat vlna nového vybavení u domácností, které nahrazují zničené předměty dlouhodobé spotřeby a výrazné oživení je u stavebních potřeb. Silný pokles obratu se naopak projevil u hotelů a pohostinství v postižených oblastech.

Skoro třetina manažerů nepočítá s růstem obratu

Důvěra ve vývoj v národním hospodářství pro čtvrté čtvrtletí letošního roku stále klesá. Převažují očekávání mírně zhoršené situace (52 procenta dotázaných). Pouze šestnáct procent respondentů očekává mírné zlepšení tuzemské hospodářské situace. Asi polovina respondentů -podnikatelů a manažerů očekává do konce roku obratový růst svých firem, nejčastěji o pět až deset procent. Necelých třicet procent podnikatelů a manažerů však růst obratu neočekává. V posledním čtvrtletí letošního roku plánují firmy výrazné snížení růstu mzdových prostředků, který doprovází posilující koruna. V e čtvrtém kvartálu počítá se zvýšením mzdových prostředků pouze sedmnáct procent společností. Růst počtu pracovníků se předpokládá dokonce jen výjimečně. V odvětví neporoste významněji průměrná mzda a pracovní příležitosti se budou týkat méně kvalifikované síly, zástupů za dovolenou a podobně. Mění se názory managementu na jednotlivé zdroje růstu a podnikovou strategii. Rozhodující aktivity směřují do rozšíření a prohloubení nabídky sortimentu a služeb a rozvoje informačních systémů. Kvalifikace personálu, která v preferencích trvale vedla, se odsunula až na třetí pozici. V posledním čtvrtletí letošního roku plánuje jen šest procent firem akvizici do jiné obchodní společnosti. Naopak více než třináct procent společností očekává, že k nim kapitálově vstoupí jiná obchodní firma.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Google Maps budou přehlednější. Navíc se přizpůsobí chodcům i řidičům
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít