Lidé kvůli krizi nenakupují, tržby podesáté klesly

14. září 2009, 12:57 - Red Eko, <a href="http://www.aktualne.cz">Aktuálně.cz</a>
14. září 2009, 12:57

První měsíc prázdnin sice nebývá zrovna ternem pro maloobchodní prodejce, letošní červenec však byl, co se týká tržeb, o téměř 5 procent horší než ten předchozí. Vyplývá to z právě zveřejněných údajů Českého statistického úřadu.

Autor: Jakub Stadler

Maloobchodní tržby podle statistiků poklesly v porovnání s loňským rokem o 4,9 procenta. Rychlost propadu je tak stejná jako v červnu. Na poklesu se nejvíc podílel váznoucí prodej motorových vozidel a nepotravinářského zboží.

„Maloobchodníci nemohou nereagovat na slabou spotřebitelskou poptávku, a tak se snaží nalákat zákazníky především na všemožné slevy a zvýhodněné nákupy. Ve snižování cen hraje svou neoddiskutovatelnou roli také tvrdý konkurenční boj mezi maloobchodníky. Ti se snaží poklesem marže, tedy snížením ceny, udržet obrat.,“ komentoval výsledek Tomáš Volf, analytik společnosti Citco - Finanční trhy.

O něco lépe vypadají výsledky očištěné od sezónních vlivů. Podle nich tržby maloobchodníků od června do července o 1,1 procenta rostly, a meziroční pokles představoval pouze 3,1 procenta.

„Spotřebitelská poptávka zůstává utažena v důsledku kombinace negativních faktorů - vyšší nezaměstnanost, nižší růst mezd, přísnější úvěrování. Na druhou stranu propad se neprohlubuje a červencové výsledky jsou na podobné úrovni jako ty z června. Očekáváme, že během druhého pololetí by se ekonomika měla začít stabilizovat,“ předpověděl Petr sklenář, hlavní ekonom společnosti Atlantik Finanční trhy.

Pokles v prodeji motorových vozidel a neapříklad výrobků pro domácnost vyvážoval na druhé straně nárůst tržeb za farmaceutické, zdravotnické a drogistické zboží, které narostly o 4,6 procenta. Lidé také více nakupovali oděvy a obuv, podle ČSÚ o 4,3 procenta.

Lépe bude až za rok**

Ačkoliv se propad v maloobchodních tržbách nezrychlil, odborníci zrovna optimismem nehýří.

„Podle mého názoru zůstává poptávka domácností stále slabá. Letošní maloobchodní tržby budou podle našich odhadů o 5 procent nižší než loni. Ani v příštím roce s jejich výraznějším růstem nepočítáme. Nezaměstnanost zůstane totiž vysoká a růst reálných mezd jen pozvolný,“ zhodnotila výsledek Helena Horská z Raiffeisenbank.

Zlepšení může přijít až v příštím roce. „Míra nezaměstnanosti, která má silný negativní vlive na spotřebitelskou důvěru stále stoupá. Obrat k lepšímu se tak dá očekávat až na jaře příštího roku. Výraznější růst maloobchodních tržeb tak nastane spíše až v druhé půli roku 2010,“ uvedl Jan Bizík, odborník na maloobchod ze společnosti PricewaterhouseCoopers ČR.

A tento názor potvrzují i další odborníci. „Vzhledem k nárůstu nezaměstnanosti nelze čekat zásadní obrat v síle spotřebitelů. Dalším důvodem proč nevidíme v dohledné době zlepšení je nízký růst mezd,“ dodal Tomáš Volf.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít