Lidé kvůli koronaviru skupují zlaté slitky a mince. Na trhu je jich nedostatek - Euro.cz

Přihlášení

Lidé kvůli koronaviru skupují zlaté slitky a mince. Na trhu je jich nedostatek

čtk,
Lidé kvůli koronaviru skupují zlaté slitky a mince. Na trhu je jich nedostatek
Zdroj: Profimedia

Růst poptávky a potíže způsobené krizí kvůli šíření koronaviru způsobily, že je v současnosti na trhu nedostatek malých zlatých cihel a mincí, které jsou u spotřebitelů nejoblíbenější. Lidé, kterým se podaří se k tomuto druhu zlata dostat, pak musí zaplatit výrazně více, než je současná cena za troyskou unci na finančních trzích v Londýně nebo New Yorku, informuje agentura Bloomberg.

Když se lidé obávají o budoucnost, obracejí se ke zlatu, aby ochránili své úspory. Někteří obchodníci zoufale kontaktují klienty, aby zjistili, zda někdo není ochoten prodat zlaté slitky a mince, a nabízejí nezvyklé prémie ve srovnání s cenou na obvyklém trhu. Jiní snahu o obchody již vzdali.

„Lidé chtějí zlato nakupovat, ne prodávat,“ říká zakladatel firmy obchodující se zlatem GoldCore Mark O’Byrne. „Máme na čekací listině kupce a rozeslali jsme e-maily našim klientům, abychom zjistili, kdo si přeje prodat své zlato. V tuto chvíli jsou zde jen jeden až dva prodejci na 99 kupujících,“ říká.

Právě velikost je hlavním důvodem problému. Ve finančních centrech, jako je například Londýn, je zlata dostatek. Banky a další institucionální investoři tam obvykle používají velké cihly o 400 uncích (12,44 kg). To ale není praktické pro obyčejné lidi, kteří nechtějí zaplatit více než 600 tisíc dolarů (přes 15 milionů korun) za jednu cihlu. Drobní investoři dávají přednost kilovým cihlám, jednouncovým slitkům mincím či něčemu ještě menšímu.

Takové položky je ovšem obtížné na trhu najít z několika důvodů. Za prvé je to prudký růst poptávky. Na druhé straně tu ale působí i tlak na straně dodávek. Některé zpracovatelské závody a mincovny totiž kvůli opatřením proti šíření koronaviru zastavily provoz či omezily produkci.  Přerušena ale byla i doprava.

Vnímáte pandemii koronaviru jako investiční příležitost?

Přirážky na maloobchodním trhu teď zažívají naprostou explozi, uvedl generální ředitel německého prodejce drahých kovů Degussa Markus Krall. Průměrná cena v obchodech je zhruba o deset až 15 procent vyšší než cena na promptním finančním trhu. Krall říká, že něco takového ještě nezažil. Poptávka je  na nejvyšší úrovni, jakou pamatuje.