Libor Dvořák: Ruská politika se rozhoupává

11. září 2013, 09:00 - Libor Dvořák
11. září 2013, 09:00

Nerozhoupávejte loď ku, prosil staronový moskevský starosta poté, co bylo zřejmé, že druhé kolo primátorských voleb v Moskvě se konat nebude. Dosavadní hlava města získala sice mírně, ale přece jen nadpoloviční počet hlasů.

Něco málo přes 50 procent Sobjaninových hlasů na straně jedné a něco málo pod 30 procent hlasů pro Navalného na straně druhé lze však číst i jinak. Při současném poměru sil v ruské politice lze tento výsledek považovat málem za drtivou porážku kremelského vazala. Pokud jde o prosbu staronového starosty ohledně loď ky, reagoval bezesporu už na pondělní shromáždění stoupenců jeho hlavního soupeře Alexeje Navalného, na shromáždění, jemuž ovšem Sobjaninova radnice celkem bez problémů požehnala. Loď ka se zřejmě zase tak moc nerozhoupala, protože na Bolotné náměstí přišlo jen devět tisíc lidí, kteří označují volby za zmanipulované.

Průběh klání byl opravdu zajímavý. Sobjaninův výsledek průběžně klesal od 57 procent níže, kdežto Navalnyj vytrvale stoupal. Jak usuzuje americký časopis Forbes, mohlo se stát, že tyto volby byly z kremelského dopuštění „téměř čisté“, aby si Putinova moc vyzkoušela, jak na tom přinejmenším v Moskvě vlastně vůbec je. Pár procent potřebných k překročení 50procentní hranice pak bylo jako obvykle připsáno na úrovni ústřední volební komise. Je ovšem třeba říci, že stížností na průběh voleb bylo tentokrát podstatně méně než třeba předloni v prosinci, kdy se volilo do Státní dumy.

Politologové si samozřejmě kladou otázku, z čeho plyne nečekaně dobrý, snad až impozantní výsledek opozičníka Navalného. Za hlavní důvod považují extrémně nízkou účast, která dosáhla jen 32 procent. Opoziční voliči k urnám svorně vyrazili, zatímco vyznavači Putinova Jednotného Ruska, které Sobjanin reprezentuje, si řekli, že stejně vyhraje, a odjeli na své dači. Sergej Sobjanin navíc podle odborníků v předvolební kampani „nejel na plný plyn“. Na druhé straně problém všech opozičních kandidátů Navalného typu vidí ruští politologové v tom, že pro takové politiky je volebním stropem zhruba 30 procent hlasů. Většinu ruských voličů zkrátka tvoří postsovětští tradicionalisté a ti volí stávající panstvo. Z čehož plyne, že Navalnyj by zřejmě nevyhrál, ani kdyby se konalo druhé kolo.

Možná ještě dodejme, že zajímavé výsledky přinesly ruské komunální volby i jinde než v Moskvě. V uralském Jekatěrinburgu tamní bojovník proti narkotikům Jevgenij Rojzman bez peněz a prakticky bez kampaně porazil představitele Jednotného Ruska Silina. A když už jsme u řeči čísel, tam, kde se volila regionální zastupitelstva, tentokrát Jednotné Rusko nesbíralo kolem poloviny hlasů jako dřív, ale spíše jen kolem třetiny. Což je také pozoruhodný a pro ruskou politiku nadějný signál.

Autor je komentátorem Českého rozhlasu Plus


Čtěte také:

Obama: Syrský konflikt ohrožuje bezpečnost USA. Rozhodnutí se ale odkládá

Asad se přestal obávat operace USA, nechal bombardovat povstalce v Damašku

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
Auta
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná…
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Nejlepší ojetá auta do 100 000 Kč, která jsou levná na provoz
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik jsou dnes dostupnější
Technologie
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Google Maps budou přehlednější. Navíc se přizpůsobí chodcům i řidičům
Xeony generace Ice Lake mají 38 jader a HBM2. Xeony Phi nahradí 44jádrová verze ISX-H
Na Chromeboocích poběží MS Office i World of Warcraft, ale…
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít