Libor Dvořák: Byznys s Rusy? Ano, ale...

29. května 2013, 09:35 - Libor Dvořák
29. května 2013, 09:35

Češi jsou eurorealisté, odpověděl Petr Nečas před setkáním s Dmitrijem Medveděvem na otázku jednoho ruského novináře, zda jsou Češi ve vztahu k EU spíše entuziasty, či skeptiky. Tímto výrokem na tomto místě jako by jen podtrhl, že Česko je sice integrální součástí unie, ale že to neznamená, že by nebylo ochotno udržovat čilé politické i hospodářské kontakty se státy mimo tento rámec. Že Rusko do této kategorie patří, se zdá být mimo vší pochybnost.

S Medveděvem Petr Nečas hovořil hlavně o stabilních ruských dodávkách ropy a zemního plynu, ale na přetřes přišla i otázka dostavby Temelína, o niž v souboji s firmou Westinghouse usiluje i ruskočeské konsorcium. Podobně jako před ním vrcholní představitelé Rosatomu v posledním roce zalobboval si v této otázce i ruský premiér. Ten totiž v rozhovoru s Nečasem prohlásil, že pokud v konkurzu zvítězí rusko-české konsorcium MIR.1200, mohou čeští subdodavatelé očekávat zakázky bratru za 156 miliard korun. Nečas zase zdůraznil, že čeští podnikatelé by v Rusku nejen rádi nakupovali, ale také do největší země světa expandovali a investovali tu.

Zajímavá byla i rozprava o břidlicovém plynu: Nečas poukázal na to, že v našich končinách v posledních sedmi letech cena zemního plynu o 38 procent stoupla, zatímco v USA o 66 procent poklesla. Především proto, že pokud jde o břidlicový plyn a jeho využití, jsou Američané nejdál ze všech. Česká republika podle Nečase s průzkumem svých případných zásob, natožpak s těžbou, ještě počká – hlavně z ekologických důvodů. Proto ostatně ten zájem o spolehlivé dodávky ruských energetických surovin.

Prezident Putin při setkání s Petrem Nečasem ve své rezidenci Bočarov Ručej připomněl, že obchodní obrat mezi oběma zeměmi se v loňském roce znovu vrátil na předkrizovou úroveň a jeví tendence k dalšímu růstu. Česko pak označil za tradičního ruského partnera, jemuž je třeba věnovat zvláštní pozornost.

Posledně řečené je samozřejmě běžná politická zdvořilostní floskule. Nicméně v tomto případě v sobě nese i zcela konkrétní význam. Zvláštní pozornost Rusko věnuje nejen České republice, ale celému středoevropskému prostoru. Svůj bývalý vliv tu už do jisté míry a v jistém smyslu obnovilo a z ruského pohledu je zcela přirozené, že by ho rádo ještě dále posílilo. A to je vlastně hlavní problém celých našich vztahů s Ruskou federací: jak to udělat, aby pro nás byly výhodné, ale aby zároveň nakonec nepřinesly to, co můžeme pozorovat v řadě postsovětských republik – nejen v Moldavsku a ve Střední Asii, ale třeba také na Ukrajině. V těchto oblastech se totiž váha ruské přítomnosti, zejména hospodářské, zvýšila natolik, že už přerostla spíše v jednostrannou závislost. A o něco takového bychom jistě nestáli.

Autor je komentátorem Českého rozhlasu Plus


Čtěte také:

České firmy v Petrohradu podepsaly dohody za stovky milionů eur

Nečas se podbízí Putinovi. Pussy Riot jsou podle něj falešné modly

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak získat hypotéku, nebo půjčku, kterou vám banka odmítá schválit
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
Compact od Sharpu dostojí svému názvu. Navíc má nejrychlejší displej
Zotac uvádí krátkou GeForce GTX 1080 Ti s vodním chlazením, pro kompaktní highendová PC
OLED, QLED a Smart TV. Jaké jsou nejlepší televizory roku 2017?
Jak (ne)funguje propojení počítače s mobilem ve Windows 10 Fall Creators Update?
Mladí Číňané soutěží ve virtuálním tleskání prezidentovi, mají na to aplikaci
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít