Liberecké šarvátky

19. února 2009, 10:56 - Kateřina Menzelová
19. února 2009, 10:56

Postupovali jsme tak, jak nám umožňuje legislativa, říká šéf Multi pro střední Evropu

EURO: V poslední době se o společnosti Multi hovoří nejčastěji ve spojitosti se sporem s firmou ECE, jež chce v Liberci nedaleko obchodního komplexu firmy Multi postavit konkurenční centrum. Proč jste se se stížností obrátili na ministerstvo pro místní rozvoj (MMR)? DASBACH: V Liberci jsme na projektu nákupního centra začali pracovat před pěti nebo šesti lety. Chtěli jsme postavit obchodní centrum uprostřed města. Důležitou součástí komplexu bylo vyřešení dopravy v jeho okolí. Výdaje na infrastrukturu dosáhly pěti milionů eur. Byla to jedna z podmínek pro provedení celého komplexu. Později se v Liberci objevila společnost ECE, jež získala pozemky původně určené pro rezidenční výstavbu. Vedení firmy ECE se ale rozhodlo, že na nich postaví obchodní centrum. Proti tomu jsme nic neměli. Konkurence je součástí volného trhu. Dotýkaly se nás ale dopravní komplikace, které konkurenční projekt může způsobit. Další obchodní centrum samozřejmě zvýší hustotu dopravy. Nechali jsme si zpracovat nezávislou dopravní analýzu, kterou jsme poskytli ECE a také zástupcům města. Snažili jsme se, aby firma Multi byla přizvána jako zainteresovaná strana při územním řízení společnosti ECE. Tento požadavek ale v prosinci roku 2007 nadřízený krajský úřad zamítl, a proto jsme iniciovali řízení u MMR.

EURO: Proč jste chtěli být účastníky řízení? DASBACH: Protože územní rozhodnutí na projekt společnosti ECE přesahovalo na pozemky, které byly pod naší kontrolou. Ohradili jsme se proti územnímu rozhodnutí, jež vydal stavební úřad v Liberci. Protože jsme neuspěli, obrátili jsme se na krajský úřad, i na MMR. To rozhodlo, že jsme měli být přizváni k řízení. Ministerstvo ale nepřizvalo ECE jako účastníka. Proti tomu se firma ozvala a podala rozklad. Jiří Čunek rozhodl, že stanovisko MMR bylo chybné a věc znovu vrátil k prošetření. Konečné rozhodnutí padlo na začátku prosince. Z něho vyplývá, že vydané územní rozhodnutí je platné, i když předcházející řízení nebylo vždy v souladu se zákonem.

EURO: Společnost Multi napadla stavební povolení na výstavbu obchodního centra Galerie Liberec, nikoliv ale povolení k dopravní infrastruktuře, na kterou jste hlavně poukazovali. Proč? DASBACH: Je to velmi jednoduché. Multi se odvolalo proti územnímu rozhodnutí jako celku, to pak ale bylo rozděleno do jednotlivých stavebních povolení, takže nám nezbývalo než se odvolat proti prvnímu z nich. Dalším důvodem bylo to, že naše argumentace v odvolání by byla stejná pro všechna stavební povolení. A vzhledem k tomu, že na infrastrukturu bylo vydáno povolení o zhruba měsíc později, nechtěli jsme čekat.

EURO: Kauza v Liberci se jeví jako konkurenční boj… DASBACH: Postupovali jsme tak, jak nám umožňuje legislativa. Domáhali jsme se práva a když jsme neuspěli, posunuli jsme se na vyšší úroveň. Připomínám, že konečné rozhodnutí státních úřadů bylo ve prospěch ECE a nebýt vlastních právních kroků ECE, mohlo být stavební povolení vydáno již o půl roku dříve. Jestli si ECE stěžuje na to, že se jejich projekt zpozdil, a požadují za to miliardu korun, tak to by si mohl v Česku stěžovat každý developer.

EURO: Je podle vás Liberec dostatečně velkým městem pro další obchodní centra? DASBACH: My jsme se skutečně tímto způsobem nechtěli zbavit konkurence. Kdyby tomu tak bylo, už bychom se ozvali v době, kdy došlo ke změně využití pozemku. Nikdy jsme se nesnažili likvidovat konkurenci. Jsme developeři. Když město rozhodne, že v něm bude deset obchodních komplexů, tak s tím nic nenaděláme. Proč jsme se nepostavili proti dalšímu developerovi, izraelské Plaze, která má v Liberci také obchodní centrum? Neohrazujeme se proti nákupnímu komplexu ECE, ale proti dopravním komplikacím. Báli jsme se, že doprava bude pro náš projekt pohromou. Investovali jsme do infrastruktury miliony eur a potom přijde někdo a jednoduše se napojí na naše silnice. Máme říct, to je v pohodě?

EURO: Jak vidíte obecně budoucnost obchodních center v Česku? Dle některých názorů jich je již příliš mnoho. DASBACH: Když porovnáme počet metrů čtverečních obchodních ploch na jednoho obyvatele, Česko dosahuje evropského průměru. Všechna obchodní centra, která tu jsou, se postavila po roce 1989. Ty kvalitní přežijí. Samozřejmě že i pro ně nastanou těžké časy. Některé z těch nekvalitních budou muset zavřít. Dnes je daleko těžší najít nájemce. Ti jsou opatrnější, více se zajímají o to, jak bude projekt vypadat. Myslím, že v posledních pěti letech se postavilo příliš mnoho. A ne vždy v dobrých lokalitách.

EURO: Největším projektem, na němž v Česku Multi pracuje, je ostravská Karolina. Objevily se spekulace, že je pozastaven. Je to pravda? DASBACH: V Ostravě jsme zahájili průzkumné práce. V současné době jednáme s bankami o úvěru. Situace je taková, že tato jednání trvají mnohem více času. Jsme ale tak daleko, že během čtyř pěti měsíců podepíšeme smlouvu. Myslím, že o projekt je velký zájem a je pro nás prioritou. Podmínky na realitním trhu jsou nyní náročné pro všechny. Hlavním problémem je nedostatek financí. Lze říci, že některé banky zastavily úplně financování. Vyčkávají, protože chtějí nejprve zjistit, jaká je hodnota realitních portfolií. Myslíme si ale, že v dohledné době opět začnou půjčovat. Jsme si jisti, že budeme v první vlně těch, kteří dostanou úvěr.

EURO: V Ostravě spolupracujete se společností Passerinvest. Hledáte ještě další partnery? DASBACH: Karolina je ohromný projekt. První fázi jsme rozdělili na rezidenční, obchodní a administrativní část. Tu bude dělat Passerinvest. Jednáme s několika firmami, jež mají zájem uzavřít s námi joint venture na rezidenční část. Brzy jméno partnera zveřejníme.

EURO: A další projekty? DASBACH: Stavíme obchodní centrum v Ústí nad Labem. Přemýšlíme o dalších projektech, ale v současné době se zaměřujeme na ty, co máme rozdělané. V průběhu šesti měsíců další nezačneme.

EURO: Plánujete něco v menších českých městech? DASBACH: Díváme se na příležitosti na několika místech. Všichni vyčkávají, jestli ceny pozemků a budov klesnou. Nikdo neví, co se stane za půl roku. Myslím, že globálním realitním trhem se přežene zemětřesení, což se týká i Česka. Velkým problémem pro firmy bude refinancování úvěrů. Ale o kvalitní projekty budou vždy zájemci. Když se podíváme na stovku nejkvalitnějších obchodních center v Evropě, tak jen jedno nebo dvě procenta jsou k mání, na prodej. Na trhu se nabízí hodně obchodních komplexů, ale nikoliv těch nejlepších. Očekávám, že to nejhorší v realitním sektoru teprve přijde. Krize je ale i šance.

* BOX
O co jde v Liberci**
Týdeník EURO již o kauze Galerie Liberec podrobně informoval (3/2009). Pro přehlednost je ale nutné věc ve zkratce popsat. Společnost ECE hodlala v Liberci investovat bezmála tři miliardy korun do stavby nákupního centra. Firma získala územní rozhodnutí a zahájila územní práce. Firma Multi s nizozemskými vlastníky, jež v Liberci budovala v bezprostřední blízkosti konkurenční obchodní centrum, získala stavební povolení jako první. Po pár měsících předložila projekt společnost ECE, který firma Multi napadla u libereckého magistrátu s tím, že ji znevýhodňuje. Neuspěla však ani po odvolání u krajského úřadu. Jako účastníka řízení společnost Multi uznalo až MMR. To ale o této skutečnosti společnost ECE vůbec neinformovalo. Proti tomuto verdiktu podala firma rozklad. Rozkladová komise se s tímto názorem ztotožnila a doporučila v dubnu minulého roku prvoinstanční rozhodnutí bez dalšího jako nezákonné zrušit. Bývalý ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek původní rozhodnutí svého ministerstva sice zrušil, věc ale vrátil k dalšímu projednávání. ECE se opět odvolala k rozkladové komisi. Ta dospěla v říjnu loňského roku ke stejnému závěru jako předchozí komise – tedy že se má prvotní rozhodnutí MMR zrušit. Na začátku prosince se Čunek se stanoviskem komise ztotožnil. Pro ECE případ neskončil. „Problémem je hlavně časové zdržení. Cítíme se poškozeni, proto budeme pokračovat v jednání s ministerstvem financí,“ říká Josef Tobek, jednatel ECE. Firma stále neopustila myšlenku domáhat se svých práv v arbitráži.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Psaní na displeji tažením a nová gesta při psaní rukou [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít