Liberecké lákadlo - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Liberecké lákadlo

, Ondřej Hergesell,
Liberecké lákadlo
Zdroj: Euro.cz

Areál zkrachovalé textilky láká izraelské developery

Developerské firmy mohou zajímavé příležitosti nalézt také mimo Prahu. Důkazem je dražba zkrachovalé liberecké Textilany. Snahy o záchranu podniku skončily neúspěchem a rozsáhlý areál jde do aukce, která proběhne 7. dubna. Zájem developerů ještě před tímto datem naznačuje, že na místě textilní továrny téměř v centru Liberce zřejmě vznikne rozsáhlé multifunkční centrum.
Liberecká Textilana je v konkursu od listopadu 2001. Firma, která patří k pěti největším výrobcům vlněného textilu v České republice, dluží zhruba 570 milionů korun. Konkursní správce se od loňského května snažil nalézt kupce podniku, což se ve dvou kolech výběrového řízení nepodařilo. Proto skončil areál s rozsáhlými pozemky v dražbě.

Developeři i spekulanti.

„Nabídky jsme rozeslali několika desítkám společností o nichž jsme si mysleli, že by mohly mít o areál zájem. Přibližně sedm osm zájemců si přišlo objekt prohlédnout,“ prohlásil pro týdeník EURO zaměstnanec 1. Dražební, který si nepřál být jmenován. Právě tato firma bude komplex Textilany prodávat a ohledně výsledků dražby je velmi optimistická. „Víme jistě, že přijdou nejméně dva potenciální silní kupci,“ uvedl pracovník, aniž by upřesnil jejich jména. Pouze podotkl, že většina zájemců, kteří areál navštívili, byla z řad developerů. Přesto se prý o objekt Textilany zajímali i někteří spekulanti.
Vyvolávací cena areálu byla stanovena na šedesát milionů korun, nicméně se předpokládá, že konečná cena se může vyšplhat až přes sto milionů. „Stanovili jsme vyvolávací cenu záměrně nízko, abychom přilákali více zájemců a dosáhli maximálního zpeněžení,“ tvrdí zástupce 1. Dražební.
Každý investor si přesto bude muset připravit minimálně dalších 100 milionů korun navíc na nutnou úpravu pozemků. Rozloha areálu Textilany je 90 tisíc metrů čtverečních, z nichž je využitelných přibližně šedesát tisíc. Celý areál tvoří velice členité území s příkrými svahy, zbytkem lomu a rybníkem. Lukrativní poloha v centru města ale tyto nedostatky snadno vyváží.

Mezinárodní tramvaj.

Hodnotu areálu zvyšuje i těsná blízkost tramvajové tratě spojující Liberec s Jabloncem nad Nisou. V programu rozvoje regionu se navíc počítá s vybudováním kombinované dopravy Regiotram. Stavba za čtrnáct miliard korun by měla spojit Saskou Žitavu přes Hrádek nad Nisou, Liberec, Jablonec nad Nisou, Tanvald a Harrachov až s polskou Jelení Horou. Speciální tramvajové vozy by měly jezdit i po kolejích Českých drah. I když se s dokončením celé sítě počítá až v roce 2015, první vozy na trase Liberec–Tanvald vyjedou do čtyř let.
Z informací týdeníku EURO vyplývá, že mezi vážnými zájemci o koupi pozemků je izraelská developerská společnost Africa Israel Investments, která nedávno dokončila dvoumiliardový projekt Palác Flóra v Praze. O pozemky již dříve projevil zájem i jiný izraelský developer – Plaza Centers, majitel řetězce obchodních center v Maďarsku a Polsku. Ten v současné době připravuje svůj první projekt v České republice v Praze 4-Libuši. „Rada města byla informována o projektu společnosti Africa Israel Investments. Splňuje regulační podmínky a funkční využití ploch dle územního plánu, tudíž ho považujeme za realizovatelný,“ sdělil týdeníku EURO náměstek libereckého primátora pro územní rozvoj Jiří Veselka. Dodal, že plánované využití areálu je lepší než současný stav – zastavená průmyslová výroba a prázdný chátrající areál.

Konkurs pomůže.

Územní plán počítá, že rozsáhlé plochy budou sloužit pro bytové projekty, sport, rekreaci, kulturní vybavení, obchody a služby či cestovní ruch. „Domnívám se, že toto využití je pro území nejlepší. Průmyslová výroba do center měst není nejvhodnější,“ tvrdí Veselka.
Pokud získá pozemky izraelský developer, vyroste na pozemích textilky obchodně-společenské centrum, podobné Paláci Flora. Mělo by být zaměřené na módu, a navíc doplněné o supermarket, bowling a vůbec první multikino v libereckém regionu. Otázkou je, jak se ve stotisícovém městě může uživit další obchodní komplex vedle již zavedeného centra Babylon s aquaparkem, restauracemi, obchody a bowlingovou dráhou. Před dvěma lety bylo navíc otevřeno nákupní centrum Nisa, projekt svého libereckého hypermarketu má Tesco. „Myslím, že když je někdo ochoten vynaložit na něco desítky milionů, musí to mít dobře rozmyšlené. Magistrát si žádné marketingové průzkumy v tomto směru nikdy nedělal,“ odpovídá Veselka na otázku, zda nehrozí libereckému trhu přesycení.
Krach Textilany možná městu paradoxně pomůže. Náměstek Veselka zdůrazňuje, že projekt multifunkčního centra v sobě skýtá šanci na revitalizaci a přestavbu území, které je nedaleko centra. „Nabízí se možnost architektonicky přijatelné přestavby a zároveň vyřešení dopravy i parkování v dané oblasti. Tento problém přetrvává obecně ve všech městech s bývalými výrobními areály a prodej Textilany nabízí šanci na jeho vyřešení.“

Ohodnoťte tento článek
Diskuze