Liberec je připravený, ale drahý

16. února 2009, 00:00 - Jiří Němeček
16. února 2009, 00:00

Krajská metropole pod Ještědem nabídne při lyžařském šampionátu obyvatelům i návštěvníkům zdarma hromadnou dopravu.

Řidiči si naopak za parkování výrazně připlatí. Stejně jako nocležníci v hotelech. Na pořádek a bezpečnost dohlédnou stovky lidí – soukromé agentury, strážníci, policie i vojáci.

Přípravy na mistrovství světa v klasickém lyžování, které se uskuteční od 18. února do 1. března v Liberci, vrcholí. Do pořádání akce už natekly stovky milionů korun ze soukromých, státních i obecních zdrojů. Zda se investice vrátí a jak rychle, si nikdo netroufá odhadnout. „Když se mistrovství organizačně vydaří a vyjde nám i počasí, tak se k nám návštěvníci budou vracet, a to je důležité,“ věří primátor krajského sídla Jiří Kittner.

Právě o spokojenosti sportovních fanoušků panují pochyby. Návštěvníci se do města a okolí ještě ani nezačali sjíždět a region už čelil vlně kritiky. Jde například o stanovené ceny za ubytování nebo parkování. Na mistrovství světa v klasickém lyžování 2005 v německém Oberstdorfu byla záchytná parkoviště třikrát levnější, než budou v Liberci. Přímo v metropoli zaplatí motoristé během šampionátu denně za auto 300 korun, před čtyřmi lety v Německu je parkování vyšlo na tři eura (přibližně 90 korun). „Kyvadlovou autobusovou dopravu mezi sportovními areály v Oberstdorfu měli návštěvníci se vstupenkou zadarmo,“ připomíná přitom šéf organizačního výboru mistrovství světa v Oberstdorfu Stefan Huber.

Parkovné i vstupenky vymetou peněženky

Při mistrovství světa v letech na lyžích 2002 v Harrachově se nevybíralo za parkování nic. Auta a autobusy s fanoušky stály především na obchvatu města a na velkém parkovišti nad autobusovým nádražím. Diváci došli k mamutímu můstku pěšky za 10 až 20 minut. „Parkování bylo v ceně vstupenky, stála tehdy 300 korun,“ konstatuje mluvčí harrachovského šampionátu Lenka Vrátná. Vstupenky třetí a druhé kategorie na skoky na lyžích při mistrovství světa v Liberci vyjdou na 1250 a 1500 korun. Lístky na kvalifikaci stojí 1000 a 1250 korun, v Harrachově byly za stovku.

Levnější vstupné šlo pořídit i v Německu. Kombinovaná vstupenka na všechny soutěže v Oberstdorfu na celý víkend stála v závislosti na kategorii (tři dny místa k sezení) 80 až 220 eur (2240 až 6200 korun), na dva nebo tři všední dny pak od 49 do 185 eur (1400 až 5200 korun). Vstupenka na konkrétní závod stála 21 až 55 eur (téměř 590 až 1540 korun), na kvalifikaci pak od 10,50 do 27,50 eura (zhruba 300 až 800 korun), a to bez ohledu na den a po celou dobu trvání mistrovství.

Velké záchytné parkoviště vyrostlo přitom na letišti v Liberci-Ostašově a návštěvníci šampionátu na něm najdou kolem 4000 míst na parkování – stejně jako na druhém záchytném parkovišti na čtyřproudé silnici I/14. Z parkovného uhradí pořadatelé přípravu a provoz parkovišť. Příjmy z nich poslouží také na bezplatnou kyvadlovou dopravu do běžeckého areálu ve Vesci a ke skokanským můstkům na Ještědu. Náklady na tuto dopravu ke sportovištím pořadatelé vyčíslili na 15 milionů korun, náklady na bezplatnou městskou dopravu na dalších sedm milionů.

Na mistrovství se podobně připravují i v okolních obcích. Liberecký kraj se rozhodl kvůli šampionátu výrazně posílit dopravu mezi Libercem a sousedním Jabloncem nad Nisou. Zřídí zcela novou autobusovou linku přes Lukášov a Kunratice, která bude jezdit od devíti ráno do 21 hodin v půlhodinových intervalech a pro cestující bude zcela zdarma. Vedoucí krajského odboru dopravy Stanislava Jakešová připomíná, že posíleny budou i vlakové spoje, které vyjíždějí každých 40 minut a na tramvajové lince mezi oběma městy budou jezdit větší soupravy.

Ubytování? Raději v soukromí

Hotely, penziony a priváty ve stotisícovém Liberci začaly už počátkem měsíce snižovat ceny na dobu mistrovství. „Za nocleh pro jednoho hosta si účtují průměrně tisíc korun,“ říká Jan Davídek, manažer portálu Hotel.cz. Společnost se zabývá internetovou rezervací ubytování v hotelech a penzionech v Česku, na Slovensku a v Polsku. V databázi jich má asi třináct stovek. „Podle našeho průzkumu zůstávají v Liberci stovky volných lůžek především v rodinných domech a v bytech. Plně obsazeny jsou jenom hotely pro akreditované účastníky mistrovství světa a novináře,“ dodává Davídek.

Ceny v hotelech a penzionech v Liberci a okolí, které spolupracují při ubytování se zprostředkovatelskou cestovní kanceláří, se v době šampionátu většinou pohybují od 1500 do 4000 korun. „V posledních týdnech ale někteří zlevňují. Majitelé si uvědomují si, že drahé noclehy by nemuseli prodat,“ říká vedoucí sekce ubytování organizačního výboru mistrovství světa Filip Dohnálek.

Podle Davídka zvýšily loni některé hotely a penziony své ceny pro mistrovství světa několikanásobně a postaraly se Liberci o špatnou pověst v zahraničí. „Zájem o ubytování ale nenaplňuje očekávání, a tak se ceny vracejí na běžnou úroveň,“ upozorňuje Davídek.

V nabídce pro fanoušky se objevily i výhodné pronájmy bytů a rodinných domů. „Díky nim se dostaly na přijatelnou i ceny v hotelech a v penzionech. Například dvoulůžkový pokoj v bytě 3+1 s terasou, s připojením na internet a s výhledem na sportovní areál stojí 2600 korun za noc,“ podotkl Davídek.

V okolí Liberce se dá sehnat od 18. února do 1. března bydlení v penzionech se standardním zázemím i za 350 korun. V tříhvězdičkovém hotelu Karel IV. v Turnově vyjde nocleh se snídaní na 600 korun. V Lázních Libverda stojí nocleh se snídaní a s jednou lázeňskou procedurou 760 korun. V Lázních Kundratice je nocleh s celodenní stravou za 550 korun.

Oblast, v níž si návštěvníci mistrovství světa shánějí ubytování, sahá podle Dohnálka až do Harrachova, Mladé Boleslavi a na Českolipsko. Někteří lidé si zaplatili hotely dokonce až v Praze. „Není to nic divného, po dálnici je to necelá hodina a Praha nabízí víc možností na večerní zábavu,“ vysvětluje padesátnice Karin Blumenfeldová z Mnichova, která si zatím nenechala ujít jediné mistrovství.

Návštěvníci by bloudit neměli

Včas se podařilo vybudovat nový orientační systém, který řidičům usnadní cestu na sportoviště ve Vesci a na Ještědu a také k vyhledávaným turistickým atrakcím. „V téměř stotisícovém městě vyrostlo 420 nových směrovek a 200 tabulí“, vypočítává Michal Buzek z městské společnosti Elset. „Motoristé se dostanou bez stresu na 20 nejvyhledávanějších cílů.Například k zoologické zahradě je dovede 50 směrníků. Méně významná místa tolik ukazatelů nemají,“ dodává Buzek. Nový orientační systém stál radnici dva miliony korun.

Největší městské atrakce vybíral Elset podle průzkumu mezi návštěvníky města. Kromě zoo turisté míří často také k Centru Babylon nebo k novorenesanční radnici. Směrníky visí většinou ve výšce, kam průměrně vysoký člověk nedosáhne. Město chce nové označení ochránit před vandaly. V příštích letech počítá s dalšími směrníky a tabulemi. Potřebuje na ně asi tři miliony a požádá o dotaci z Evropské unie.

Strážníkům zaplatí tlumočníky

Až třikrát víc městských strážníků než obvykle bude přitom dohlížet na pořádek a bezpečnost v libereckých ulicích. Městská policie disponuje 70 strážníky, sloužit budou ve dvanáctihodinových směnách. „Strážníci budou dohlížet hlavně na pořádek v centru, pomáhat jim bude také 19 městských kamer,“ říká ředitel Městské policie v Liberci Ladislav Krajčík. Na šampionát se chystá i státní policie, která zapojí 800 členů. Pomáhat jim bude i 300 vojáků.

Na zvýšené nároky v době mistrovství pamatovala letos i radnice při přípravě rozpočtu. Městské policii přidala téměř 6,5 milionu korun. Podle Krajčíka musí policie v době šampionátu zajistit běžné služby pro občany, linku 156, odchyt psů a k tomu bude navíc plnit úkoly spojené se zajištěním pořádku. „Očekáváme příjezd desítek tisíc lidí. To přináší problémy s kapesními krádežemi, loupežemi, vykrádáním a krádežemi automobilů, pouliční kriminalitou,“ tvrdí Krajčík.

„Pro strážníky jsme také zajistili překladatelskou službu. Máme na telefonech v pohotovosti tlumočníky z angličtiny, němčiny a polštiny pro případ, že by jazykové znalosti našich lidí nestačily,“ dodává mluvčí městské policie Daniela Bušková.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř…
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Na dálnici D1 bylo spuštěno další úsekové měření. Je totiž potřeba vybrat více peněz
Porsche 718 Boxster a Cayman GTS se mohou pochlubit vyšším výkonem
Technologie
Asus: Coffee Lake by mohlo být kompatibilní s deskami generace Z270, kdyby Intel chtěl
Linuxáci si vymodlili vlastní smartphone. Librem 5 se chce odlišit od Androidů i iPhonů
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Google převlékne Kalendář do Material Designu. Takhle bude vypadat
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít