Líbánky od sta tisíc korun

22. října 2007, 00:00 - Eva Marzini
22. října 2007, 00:00

Svatební byznysČeši utrácejí za svatbu stále více peněz a fantazii přitom meze nekladou. Někteří si dokonce berou i úvěr, aby jejich svatba byla patřičně exotická. Nezbytné „ano“ chtějí pronést přinejmenším na zámku, v ideálním případě pod palmami na hodně vzdáleném mořském pobřeží. Ze svatby se stal lukrativní byznys.

Svatební byznys Češi utrácejí za svatbu stále více peněz a fantazii přitom meze nekladou. Někteří si dokonce berou i úvěr, aby jejich svatba byla patřičně exotická. Nezbytné „ano“ chtějí pronést přinejmenším na zámku, v ideálním případě pod palmami na hodně vzdáleném mořském pobřeží. Ze svatby se stal lukrativní byznys.

Novomanželé Eliška a Josef Janošcovi z Prahy se domluvili, že na pozadí jejich svatebních fotografií nebude obyčejná radniční síň. „Chtěli jsme nějakou romantickou kulisu. Proto jsme si pro obřad vybrali nádvoří hradu Červený Újezd,“ vysvětluje Eliška výběr lokality asi patnáct kilometrů od Prahy. Svatbu pro 25 hostů pořídili za 40 tisíc korun, včetně ubytování pro novomanžele přímo v hradní ložnici. Z toho jen pronájem nádvoří je stál 12 tisíc korun, tisícikorunu samotný obřad.

Svatbu měli netradiční a přitom vcelku lacinou. Češi jsou totiž pro svatbu snů ochotni utratit i mnohem víc peněz. Podle průzkumu, který realizovala GE Money Bank mezi svatebními salony a agenturami, stojí průměrná veselka organizovaná firmou okolo 100 tisíc korun. V případě netradičních oslav či obřadu v exotických zemích je částka vyšší asi o dvojnásobek.

„Svatbu označují ekonomové za typické luxusní zboží. Je to něco, co není nezbytné k životu, co si dopřejeme, jen když na to máme. S rostoucí životní úrovní Čechů roste záliba v luxusu,“ míní analytička Markéta Šichtařová ze společnosti Next Finance.

Na zvyšujícím se rozmaru Čechů profitují cestovní kanceláře a agentury, pořadatelé svateb na klíč, provozovatelé hradů a zámků či prodejci dekoračních předmětů. Stále více párů touží po svatbě jako z pohádky.

RADNIČNÍ ŠEĎ NELÁKÁ, SPÍŠ ODPUZUJE, ZATO HRADY A ZÁMKY ANO

Běžné radniční síně snoubenci raději obcházejí a pro obřad si volí známé místo jako Staroměstskou radnici nebo nějaký romantický objekt. Zelenou mají zámecké zahrady a parky, kláštery, rytířské sály či staré věže,

a někteří dokonce neváhají zamluvit si přímo celý zámek. K tomuto trendu napomohla před dvěma roky úprava legislativy, která zrušila povinnost sňatku v místě bydliště.

„Poptávka po obřadech na zámku je letos ohromná. Ještě předloni jsme pořádali v průměru dvě svatby v měsíci. Letos máme každou sobotu zadány až čtyři páry. Snoubenci si nejčastěji vybírají rytířský sál nebo zámecký park. Dokonce jsme loni dvakrát a letos jednou pronajali celý zámek, cena pronájmu za den je 100 tisíc korun,“ přibližuje kastelánka zámku Lednice Ivana Holávková.

Lidé mají čím dál barvitější představy, jaká by měla být ta jejich svatba. Sice si stále ještě Češi veselku raději organizují sami, ale přibývá i těch, kteří to nechají na svatebním agentovi. „Obracejí se na nás snoubenci, kteří si s přípravou nevědí rady. Lidé mají totiž vyšší nároky, a to vyžaduje zkušenosti a čas na přípravu, což jim chybí,“ míní majitelka agentury Romantik Paris Alena Čechová, která svatby a další společenské akce pořádá třináct let. Hostina pod její taktovkou se pohybuje od 2000 korun za osobu, včetně dopravy a svatebních oznámení.

Pavla Bučková ze svatební agentury Absolut Solution tvrdí, že se rozšiřuje i nabídka svatebního servisu. „Nejenže si snoubenci pronajímají netradiční objekty, ale také častěji využívají nové služby, jako například zmražení kytice na památku.“ Květiny vypadají stále svěže a vydrží dokonce déle než usušené. Na českých svatbách se také poslední dobou častěji objevují zvyky z jiných zemí, kdy snoubenci například hostům rozdávají dárečky – malé lahvičky šampaňského nebo bonbony.

Nejdražší svatbu, kterou doposud Bučková zorganizovala, byla indická, která trvala několik dnů. „Byla to pro mě vzácná zkušenost. Poznala jsem jiné zvyky, kulturu a zásluhou štědrosti rodin snoubenců se svatba přiblížila pohádkovým rozměrům,“ prozrazuje Bučková s tím, že svatba stála deset milionů korun.

VRACÍ SE STAROMÓDNÍ ZÁSNUBY

Zatímco donedávna se většina lidí domnívala, že zásnuby patří jedině tak do černobílého filmu pro pamětníky nebo telenovely o bohatém princi, dnes se stávají módním trendem. Buď jako společenský večírek, nebo jako překvapení pro partnera.

„Nejde o žádné drobné akce. Poslední zásnuby, které jsem organizovala, stály 2,5 milionu korun. Na seznamu požadavků byla jízda terénním Hummerem nebo let helikoptérou,“ líčí Bučková ze svatební agentury.  Cena svatby jako takové se podle ní ale špatně vyčísluje. „Orientačně by se dalo říci, že cena za pohoštění se pohybuje od 1000 korun na osobu. Další položky jsou pak dekorace, lokalita a také to, zda si ženich s nevěstou koupí, nebo jen půjčí svatební šaty.

NA BORA BORA JEN PŘEDMANŽELSKÁ GENERÁLKA

Horkou novinkou mezi požadavky snoubenců jsou svatby v cizině. Například majitel cestovní kanceláře Travel & Business Centre Libor Ševčík si pro tyto účely zřídil web a romantiky láká už samotným názvem Svatba-v-ráji.cz. Líbánky v exotických zemích nabízí od roku 1999 do šesti různých destinací na ostrovech Seychely, Mauritius nebo

v Polynésii.

„Ještě před deseti lety se u nás zákazníci poptávali jen po tradičních svatebních cestách, takříkajíc hlavně, že to bude k moři. V posledních letech se ale zajímají o exotická místa a svatební cestu často spojují se svatebním obřadem. Letos jsme prodali asi sto takových zájezdů. Poptávka po nich nám stoupá ročně o čtvrtinu,“ prozrazuje Ševčík.

Nejnižší cena zájezdu včetně obřadu se pohybuje kolem 110 tisíc korun. Cena zahrnuje letenky pro dvě osoby včetně letištních poplatků, pobyt v hotelu a polopenzi. Ševčík uvádí, že oblíbené jsou ale delší pobyty v hodnotě okolo 200 tisíc korun.

Legalizace obvyklé zahraniční svatby trvá v Česku asi tři měsíce. Právně platné svatby se však nemohou konat všude, například  to nejde na Maledivách a ani na ostrovech Polynésie – jako Bora Bora nebo Tahiti. Na těchto místech lze zorganizovat pouze symbolické obřady, třeba jako velkou „generálku“ před „skutečným manželstvím“.

Ševčík tvrdí, že utratit dvě stě tisíc korun za dovolenou už není pro stále více Čechů nic mimořádného a finančně nedostupného. „Uspořádat svatební hostinu pro celou rodinu v Česku bývá mnohdy nákladnější. Nej-

dražší exotická svatba, kterou jsme dosud organizovali, stála milion korun.“

Mezi svatebními zákazníky cestovní kanceláře převažují třicátníci. Často aspoň jeden z dvojice už má jednu tradiční svatbu za sebou a s novým partnerem hledá něco výjimečného. Obřad při západu slunce na pláži nebo přímo v moři. „Alespoň symbolicky po kotníky, dobrovolně se přidá i oddávající. Někdy jedou dva spřátelené páry. Dohodnou se o sňatku na stejném místě a vzájemně si svědčí. Ale svědkové nejsou nutní, protože jsou již zajištěni na místě,“ doplňuje Ševčík.

BANKÁM CHYBÍ SVATEBNÍ MENU

GE Money Bank uveřejnila zprávu, že si její klienti berou také půjčku na svatbu. „Podle našeho průzkumu sice převažují úvěry na vybavení bytu či na nákup automobilu, ale v poslední době si je lidé berou i na financování svatby či svatební cesty,“ tvrdí manažerka spotřebitelských úvěrů banky Veronika Karlišová.

Většina tuzemských peněžních ústavů ovšem zatím nepředkládá speciální nabídku pro svatební veselí, půjčkami počínaje a třeba pojištěním konče. A přitom Bučková ze svatební agentury uvádí příklad, kdy klienti měli zájem o pojištění svatby. „Je to u nás dosud španělská vesnice. Proto, abych klientovi tuto službu zařídila, musela jsem pojistku sjednat u jedné pojišťovny ve Velké Británii.“

Agentka pojišťovala oslavu pro případ nečekaného zrušení svatby, například pokud by se stala nějaká nehoda, která by ženichovi nebo nevěstě sňatek znemožnila a musel by aspoň jeden z nich být v nemocnici. Pojistka tak snižuje riziko ztráty několika desítek tisíc až milionu korun, o které by rodiny novomanželů mohly přijít.

SVATEBNÍ CENÍK

Svatba v zahraničí …………….. 110 000 - 200 000 Kč

Pronájem zámku …………………………….. 100 000 Kč

Pronájem historických sálů …………. 5000 - 10 000 Kč

Pronájem zámecké zahrady ………….. 1000 - 3000 Kč

Pohoštění pro jednu osobu ……………. 1000 - 2000 Kč

Dekorace ……………………………….. 1000 - 10 000 Kč

Půjčení svatebních šatů ………………….. 500 - 5000 Kč

Projížďka na koních nebo kočárem ….. 300 - 2000 Kč

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Prezidentské volby 2018: vše, co potřebujete vědět o druhém kole
7 důvodu, proč nevolit Miloše Zemana
Na co si dát pozor při vyplňování přehledu pro zdravotní pojišťovnu?
Kolik si odkládat na penzi?
7 důvodu, proč nevolit Jiřího Drahoše
Auta
Retro: Preston Tucker byl Elon Musk své doby. Z jeho auta…
Audi RS 3 je lidový supersport. Podívejte se, jak při sprintu potrápí Porsche, RS 5 a další
Wankel od Mazdy míří jako generátor do autonomních elektromobilů Toyota
Nissan Design Europe slaví 15 let. Toto je 15 nejlepších aut, která zde vznikla
Mercedes končí s vidlicovými šestiválci. Přejde jen na ty řadové
Technologie
Jak je to s opravami chyby Spectre. Aktualizace mikrokódu, operačního systému a důsledky
Letí na vás raketa! Chyba operátora poplašného softwaru způsobila na Havaji paniku
Cnews FM: Prodali byste svou digitálně vlastněnou hru? Robot Cache to umožní [podcast]
Restarty po opravách díry Spectre se týkají i dalších CPU Intel, problém s AMD vyřešen
Pohodlí je důležitější než bezpečnost. Dvoufázové ověření účtů používá jen 10 % uživatelů Googlu
Hry pro příležitostné hráče