Levnější sezona na českých greenech

29. července 2010, 14:01 - Anna Janečková
29. července 2010, 14:01

Česko je na golfové mapě světa stále více vidět. Počet tuzemských hřišť už přesáhl osmdesátku. Tvrdší podmínky na trhu zmítaném ekonomickou krizí navíc vedou k rozmanitější nabídce a pro hráče k přívětivějším cenám.

Golf Resort Karlštejn nabízí hru s výhledem na hrad.

Autor: Martin Siebert

Příznivci golfu mají v Česku k dispozici už dvaaosmdesát hřišť. Kvalita služeb roste a nabídka se stále rozrůstá. Ani tuzemskému golfovému průmyslu se přitom nevyhnuly dopady ekonomické krize. „V Česku se situace na trhu jednoznačně vyostřila. Nabídka je podstatně vyšší než jinde v regionu střední a východní Evropy, zatímco poptávka se kvůli ekonomickým obtížím zhoršila podobně jako v ostatních zemích,“ říká Tomáš Kulman z oddělení Poradenských služeb společnosti KPMG. Citelně se podle něho zredukovaly prostředky, které na golfové turnaje či prezentace vynakládala firemní klientela, takže golfová hřiště musejí být při vytváření nabídky kreativnější. Stejná je situace u individuálních hráčů, členů klubů i hráčů na bázi green fee. Členské i herní poplatky stagnují či v rámci tvorby různých balíčků dokonce i klesají. Zpomalily se také investice, avšak z hlediska růstu množství i kvality herních možností a doprovodných služeb je Česká republika v rámci střední a východní Evropy jednoznačně na špičce. „Je tedy zřejmé, že bude jediným reprezentantem regionu, který se přiblíží ukazatelům obvyklým v západoevropských státech,“ konstatuje Kulman.

Vývoj, který Česká republika jako golfová destinace zažívala v posledních deseti letech, se ale podle něj pravděpodobně zpomalí. „Připravené golfové projekty se nejspíš zpozdí nebo odloží v závislosti na dostupnosti finančních zdrojů. Nepředpokládáme však, že by tento dopad byl nějak drastický,“ míní Kulman.

Stále větší význam pak budou mít s hřištěm spojené stravovací, ubytovací a volnočasové kapacity, které mohou zásadním způsobem výnosnost celého areálu zvýšit.

Jamek stále přibývá Loni přibyl do rodiny tuzemských golfových hřišť například resort v Mladých Bukách v Krkonoších. Na místě, kde dosud stálo devítijamkové hřiště, se pod hlavičkou Grund Resort Golf&Ski otevřelo osmnáctijamkové hřiště a čtyřhvězdičkový hotel s relaxační zónou a restaurací. Hráče přivítalo loni v srpnu. Letos tak zažívá první úplnou letní sezonu. Dalšími loňskými nováčky mezi českými greeny jsou hřiště Albatross ve Vysokém Újezdě a resort v Berouně. Oba nabízejí osmnáct jamek. Devět jamek najdou hráči na hřišti Ostrožská Nová Ves, šest v Golf Klubu Osyčina ve východních Čechách. Podle Lenky Vostré z agentury CzechTourism bude tento trend pokračovat i letos. „Očekáváme otevření dalších areálů po celé České republice, například v Srbsku v Českém ráji, na Slapech, ve Velkých Karlovicích či v Kynžvartu,“ říká Vostrá. Nejlepší hřiště je v Ostravici Tuzemští hráči samozřejmě rádi navštěvují ty resorty, které mají blízko bydlišti. Přesto jsou v celostátním měřítku některá hřiště oblíbenější než jiná. Určitým ukazatelem je každoroční anketa mezi čtenáři časopisu Golf Digest. Poslední se konala letos v dubnu a jako vítěz z ní vyšel Golf&Ski Resort Ostravice. Titul získal po první plné sezoně provozu. Letos navíc Ostravice rozšířila své služby o akademii trenéra Adriana Huberta a nové centrum, v němž si klienti mohou otestovat či nechat na míru upravit golfové hole. Roční členství v klubu stojí třicet tisíc korun. Ostravice jde ve stopách liberecké Ypsilonky, která rovněž hned po první plné sezoně získala absolutní ocenění. Následující rok pak titul obhájila. Na druhém místě skončil letos loňský vítěz, plzeňská Dýšina. „Loni jsme udělali velké změny jak v zázemí, tak na hřišti samotném. Letošní zimu jsme tedy využili spíše ke změnám uvnitř společnosti, které nejsou sice na první pohled patrné, ale měly by vést ke zkvalitnění služeb,“ říká ředitel resortu Radek Běláč. „Z viditelných změn je tou největší vybudování nového bunkeru na jamce číslo deset nebo nabídka nových balíčků pro hru a ubytování v našem resortu,“ dodává. Dýšina nenabízí členství, ale takzvané roční hrací karty. Nepřenosná karta stojí čtyřicet tisíc korun a její majitel hraje bez omezení po celý rok. Třetí se umístila brněnská Kaskáda, která si polepšila o jednu příčku. Nejkvalitnější restauraci mají pátý rok po sobě Karlovy Vary a ocenění pro nejlepší pro-shop patří Golf resortu Kunětická Hora. Hra a výlet za památkou

Na tuzemských greenech je možné potkat i zahraniční turisty. Vyhledávají především lokality, kde je příležitost golf s něčím spojit, například s výletem po památkách. Proto mají v oblibě hřiště, jako jsou Karlštejn nebo Hluboká. Jedná se o vyhlášená zavedená hřiště. I ona ale přicházejí s novinkami.

V Hluboké čeká letos na hráče vylepšené zázemí. Nová zastřešená terasa s kapacitou zhruba 130 osob nabízí úžasný pohled nejen na hřiště, ale i na město. „Další novinkou je částečně redesignované hřiště. Na jamkám číslo tři a sedm jsou to jezírka a na jamce osmnáct bunker a terénní vlny v okolí greenu,“ přibližuje manažer Golfového klubu Hluboká nad Vltavou Antonín Loužek.

Prostory klubového domu na karlštejnském hřišti byly kompletně zrekonstruovány loňskou zimu, tudíž v letošním roce návštěvníky žádné zásadní změny nečekají. Nově si zde ale mohou zajít na masáž. Novou tvář získal místní obchod pro golfisty a svou prodejnu zde otevřela známá golfová značka Bogner.

Vrchol sezony v Čeladné

Hlavními golfovými akcemi letošní sezony budou dva turnaje, které jsou součástí prestižních golfových tour a zúčastní se jich profesionální hráči z celého světa. V první řadě je to Czech Golf Open 2010. Patří do PGA European Tour a uskuteční se v Čeladné od 18. do 22. srpna. „Na hřišti se uskutečnily stavební práce na základě doporučení slavného hráče Miguela Ángela Jiméneze. A výstavba prostor pro potřeby turnaje probíhá i v zázemí,“ říká marketingový manažer Prosper Golf Resortu Čeladná Jiří Novosad. Další novinkou resortu je kamerový monitorovací systém parkoviště.

Druhým letošním významným turnajem bude Casa Serena Open 2010, jenž je součástí PGA Senior Tour. Již potřetí se bude konat v Roztěži u Kutné Hory, a to v termínu 17. až 19. září.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít