LEVNÁ INVESTICE TÉMĚŘ PRO KAŽDÉHO - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

LEVNÁ INVESTICE TÉMĚŘ PRO KAŽDÉHO

, Ondřej Lér,
LEVNÁ INVESTICE TÉMĚŘ PRO KAŽDÉHO
Zdroj: Euro.cz

S t ř í b r o

Cena stříbra je nyní o něco málo pod úrovní loňského prosince. V průběhu uplynulých dvanácti měsíců však bylo z tohoto pohledu několik příležitostí, jak vzácný bílý kov výhodně prodat či nakoupit. Není důvod nevěřit, že tomu tak nebude i v budoucnosti.

Pro průměrného (obyčejného, malého, sami občas nevíme, jaký výraz správně zvolit) investora může být stříbro efektivním prostředkem diverzifikace osobního investičního portfolia. Stejně jako v případě zlata, o němž jsme psali před několika týdny, znamená stříbro jako investice především ochranu před inflací a určitou pojistku pro případ různých katastrofických situací.

Věštírna nefunguje

Stříbro je proti zlatu velmi levné, což ho zpřístupňuje široké vrstvě investorů. Zatímco troyská unce (31,1 gramu) zlata nyní stojí asi 290 dolarů, stejné množství stříbra přijde na přibližně pět dolarů. U kilogramové cihly to dělá na koruny v případě zlata něco kolem 280 tisíc korun a u stříbra asi 4800 korun. Zatímco kilo zlata má doma asi málokdo, jeden masivní stříbrný svícen, sadu stříbrných příborů či velký stříbrný tácek má doma kdekdo.

Učebnicový příklad říká, že v letech 1971 až 1981 ztratil dolar přibližně polovinu své kupní síly, zatímco cena stříbra se zvýšila zhruba pětkrát. Pro investora je ale samozřejmě důležitý odhad budoucí ceny stříbra. Tu ovšem nikdo přesně znát nemůže, pouze lze spoléhat na stříbro jako určitou zaručenou hodnotu a případně spekulovat na jeho cenu podle dostupných informací.

„Kdybych bezpečně znal cenu, za níž se bude stříbro obchodovat v polovině příštího roku, vůbec bych se s vámi ani s nikým jiným o ničem nebavil, protože bych byl jednoznačně za vodou a už dnes bych si užíval budoucích zisků někde v Karibiku, řekl nám jeden z největších obchodníků se stříbrem u nás. „Samozřejmě, že sleduji všechny relevantní informace a dělám si z nich své odhady, ale to stojí spoustu peněz a nic ze svých poznatků vám neprozradím, to bych byl blázen. Říci vám mohu akorát to, za kolik se teď stříbro obchoduje, protože londýnský fixing stříbra dostávám na mobil. To si ostatně může zařídit kdokoli, pokud na to má, dodal náš zdroj, který si v žádném případě nepřeje být jmenován, protože by ho to mohlo obchodně i osobně poškodit.

Cena jedné troyské unce stříbra podle nejrespektovanějšího londýnského fixingu činila v listopadu průměrně 4,98 dolaru, zatímco před rokem to bylo 5,07 dolaru. Letos nejvyšší průměrná měsíční cena byla 6,83 dolaru v únoru. Nejnižší cena loni byla 4,37 USD v červenci.

Spousta cest

Jestliže se rozhodnete investovat do stříbra, měli byste si sami, či se svým poradcem vybrat pro vás nejvhodnější způsob. Možností ve světě je mnoho a i u nás doma přinejmenším několik, přičemž každá z nich má své výhody i nevýhody.

Obvykle nejlevnější je koupit standardní slitky stříbra od renomovaného zpracovatele. Ty lze poměrně snadno zase prodat, a tak převést na peníze. Jsou obchodovatelné v mezinárodním měřítku, takže při rozhodování se můžeme řídit široce rozvětveným informačním systémem o jejich cenách. Slitky je ovšem třeba někde spolehlivě uschovat a před prodejem pravděpodobně nechat prověřit u odborníků. Pruty nebo cihličky stříbra stejně jako všechny ostatní stříbrné předměty nenesou úrok.

Cenově snadno dostupné jsou obvykle rovněž standardizované stříbrné mince, z nichž některé lze nakupovat v přepočtu už od přibližně 300 korun. Takové mince je možné snadno převážet sem a tam, bez problémů je někam bezpečně ukrýt, trh jejich ceny obvykle pravidelně oznamuje a snadno se mění na peníze po celém světě. Úrok je ovšem nulový, při prodeji však lze dosáhnout při vhodných podmínkách vyšších cen než u slitků. Zhruba na úrovni mincí stojí různé stříbrné medailony na krk a podobné výrobky, které je ovšem ve světě o něco složitější rychle a dobře prodat, pokud nemají punc uznávaného zpracovatele. Mnoho stříbrných mincí časem nabírá také sběratelskou hodnotu, obdobně rostou na ceně také zajímavě zpracované stříbrné šperky.

U nás zatím v zásadě nedostupné jsou investice do akcií stříbrných dolů, které se mohou časem výrazně zhodnotit, ale také znehodnotit, a v případě dobré činnosti podniku nesou dividendy. Pro takovou investiční akci je však obvykle třeba již vyšších částek a také hodně znalostí o trhu. Obdobně je tomu s koupí podílových listů stříbrných investičních fondů, přičemž u některých z nich se riziko snižuje diverzifikační strategií daného fondu, respektive rozprostřením jeho investic do více těžebních společností. Těžko se u nás lze dostat rovněž k různým dlouhodobým akumulačním investičním plánům do stříbra, které jsou ve světě zcela běžné a jež umožňují investovat po malých částkách, bez fyzického vlastnictví kovu. Větší investoři do stříbra se ve světě často pouštějí rovněž do finančně náročných nákupů různých budoucích, opčních a podobných sofistikovaných kontraktů, které jsou ovšem spojeny s velkým rizikem.

Při prodeji stříbra z rodinného pokladu ale mohou nastat v České republice problémy s úředním českým puncem. Kupříkladu na zdobené stříbrné kazetě z Persie nejvyšší ryzosti budete asi marně hledat drobnou značku 959/1000 s hlavou kamzíka, jak to pro obchodování v České republice ukládá zákon. Poplatek pro opuncování stříbra je ale poměrně nízký a podle platného ceníku činí 50 haléřů za gram a dvacetník za kus. Opuncování kilového svícnu ze stříbra tak vyjde asi na 500 korun.