Levice znovu prosadila zákoník práce

24. dubna 2006, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK
24. dubna 2006, 00:00

OCHRANA ZAMĚSTNANCŮ Spolupráce ČSSD a komunistů ve sněmovně opět zafungovala. Dolní komora přehlasovala senátní veto zákoníku práce. Normu ještě posoudí prezident Václav Klaus. Pokud by ji vetoval, sněmovna by o zákoníku rozhodovala pravděpodobně těsně před volbami.

OCHRANA ZAMĚSTNANCŮ Spolupráce ČSSD a komunistů ve sněmovně opět zafungovala. Dolní komora přehlasovala senátní veto zákoníku práce. Normu ještě posoudí prezident Václav Klaus. Pokud by ji vetoval, sněmovna by o zákoníku rozhodovala pravděpodobně těsně před volbami.

Zastánci zákoníku práce, který minulý pátek opět schválili poslanci, tvrdí, že jde o moderní předpis. Umožňuje prý větší smluvní volnost, ale zároveň zachovává nezbytnou úroveň ochrany zaměstnanců. Kritici z řad pravicových politiků a podnikatelů míní, že předloha snižuje konkurenceschopnost firem, zvyšuje náklady zaměstnavatelů a je výhodná jen pro předáky velkých odborových organizací.

Lidi, kteří práci shánějí, podle pravice nový zákoník poškodí. Možná trochu paradoxně vadí nová norma i menším odborovým centrálám. V rozporu s ústavou pak má být ta část zákoníku, podle které by odbory mohly při ohrožení bezpečnosti práce rozhodovat o zastavení výroby. „To je neskutečně gumový paragraf, který jde zneužít opravdu obrovským způsobem a nikdo s tím nic neudělá,“ varuje senátor Jiří Stodůlka (KDU-ČSL).

CHYBÍ LIBERALIZACE

Šéf Hospodářské komory Jaromír Drábek zase v zákoníku postrádá vládou původně slibovanou liberalizaci pracovněprávního prostředí. „Návrh neodpovídá požadavkům tržní ekonomiky a slibovanou zásadou, co není zákonem zakázáno, je povoleno, se neřídí. Přijatý návrh se v mnohém velmi podobá dodnes platnému, více než čtyři desítky let starému zákoníku,“ dodává Drábek.

Návrh podle něj obsahuje spoustu povinností, které zejména malým a středním firmám přinášejí vážné problémy. Sám předkladatel návrhu zákoníku práce, ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach přiznává, že sněmovnou přijatá úprava není v některých bodech ideální.

CO PŘINÁŠÍ NOVÝ ZÁKONÍK PRÁCE?

Norma zavádí takzvaná konta pracovní doby. Firmy by tak mohly využívat pracovníky tehdy, když by pro ně měly práci. Přinést má i větší smluvní volnost a posiluje úlohu kolektivních smluv. Mnohé záležitosti si budou moci zaměstnanci a zaměstnavatelé dojednat právě v kolektivních smlouvách a dalších dohodách.

Zákon rovněž usnadňuje propouštění. Zaměstnavatel nebude muset lidem nabízet nové vhodné místo. Propuštění zdravotně postiženého musí firma oznámit úřadu práce.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Auta
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně…
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Nejvlasatější auto světa na sobě vozí 100 kg lidských vlasů za dva miliony korun
Ekologův koutek: Volvo PV544 dostalo motor z tanku. A vypadá brutálně
BMW dá dvě turba na základní dieselový čtyřválec 18d a 20d. Pomůže to spotřebě
Technologie
Další devadesátková hra zdarma. Stáhněte si akci MDK
AMD brzo vydá nové procesory, podpora už je v BIOSech. APU Raven Ridge možná v lednu?
10 tipů na nejlepší tablety pro práci i zábavu [Vánoce 2017]
ASLR je vinou chyby ve Windows 8/10 méně funkční než ve starším Windows 7
Intel chce z počítačů odstranit podporu legacy BIOSu, znefunkční to staré OS a hardware
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít