Levice prosadila neziskové nemocnice

29. května 2006, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK
29. května 2006, 00:00

ZDRAVOTNICTVÍ Vzniku sítě neziskových nemocnic už nic nebrání. Sporný návrh příslušného zákona, který prosazovali hlavně sociální demokraté a komunisté, totiž opět schválila Poslanecká sněmovna. Levicoví poslanci tak přehlasovali prezidentské veto. Části tuzemských nemocnic prakticky hrozí likvidace.

ZDRAVOTNICTVÍ Vzniku sítě neziskových nemocnic už nic nebrání. Sporný návrh příslušného zákona, který prosazovali hlavně sociální demokraté a komunisté, totiž opět schválila Poslanecká sněmovna. Levicoví poslanci tak přehlasovali prezidentské veto.

Části tuzemských nemocnic prakticky hrozí likvidace. Tvrdí to aspoň odpůrci zákona o neziskových nemocnicích, který minulý týden přes veto prezidenta Václava Klause opět schválili poslanci. Kritici normy říkají, že zákon povede ke znárodňování a ohrozí péči o pacienty.

Sporný zákon o nemocnicích sněmovna poprvé schválila již v únoru. Jeho zastánci říkají, že zaručí dostupnou péči. Předloha počítá v první fázi se vznikem více než 140 veřejných neziskových nemocnic, jejichž péči by hradily zdravotní pojišťovny. Zbývající zařízení by se mohla rozhodnout, zda se z nich „neziskovky“ stanou. V opačném případě budou muset léčit pouze za „hotové“. Od pojišťoven by dostávaly pouze peníze za akutní péči. Ostatní zákroky by si lidé museli zaplatit.

ROZHODNE ÚSTAVNÍ SOUD?

Prezident Václav Klaus ve zdůvodnění svého veta uvedl, že norma znamená opuštění principů, jako jsou úcta k soukromému vlastnictví, pluralita vlastnických vztahů a svobodná volba lékaře a zdravotnického zařízení. „Zákon v této své podobě zdravotnictví destabilizuje, zbytečně rozděluje lékaře a další zdravotníky, vyostřuje politickou atmosféru v zemi a zneklidňuje pacienty a celou českou veřejnost,“ míní prezident.

Ministr zdravotnictví David Rath zase říká, že zákon „zachraňuje síť nemocnic před neřízenou privatizací“. Nemocnice začaly na obchodní společnosti převádět kraje, v jejichž čele stojí většinou politici ODS. Podle místopředsedy této strany Petra Nečase se hejtmani převáděním na obchodní společnosti snažili vypořádat s tím, že jim stát předal nemocnice s dluhy.

Předloha možná skončí u Ústavního soudu. Její kritici z řad pravicových politiků již dříve uvedli, že pokud ji parlament nakonec schválí, tak se na ústavní soudce obrátí. Občanští demokraté navíc oznámili, že po volbách budou usilovat o zrušení zákona - tak rychle, aby se nestačil v praxi výrazněji projevit.

MAJITELÉ SE OBÁVAJÍ EXISTENČNÍCH POTÍŽÍ

Někteří majitelé nemocnic a hejtmani krajů se obávají toho, že přijetí zákona o neziskových nemocnicích způsobí části zdravotnických zařízení existenční problémy. Potíže zřejmě zákon přinese například ve Zlínském kraji. Podle krajského radního Bronislava Fuksy (ODS) na připraveném seznamu tři nemocnice zřizované krajem prakticky chybějí, protože v něm jsou uvedeny jako příspěvkové organizace. Od letošního 1. ledna ale poskytují zdravotní péči jako akciové společnosti.

V Královéhradeckém kraji na seznamu zařízení chybí například První privátní chirurgické centrum Sanus. „Zatím si neumíme představit, co zákon o neziskových nemocnicích přinese, byl by to však jednoznačně zásah do soukromého vlastnictví,“ tvrdí ředitel Sanusu Jiří Kliment. Podle vedení centra má zákon o neziskových nemocnicích určovat pouze základní síť nemocnic, které kontroluje stát. „K nim by však měla být alternativa, aby se lidé mohli rozhodnout, do které nemocnice půjdou,“ míní Kliment.

Zákon o neziskových nemocnicích kritizují také hejtmané. „Nepřinese nic, co by zdravotní systém potřeboval. ČSSD se snaží odvést pozornost od špatného financování nemocnic, za které je už osm let odpovědná,“ podotýká středočeský hejtman Petr

Bendl.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy budou Vánoce a vánoční prázdniny?
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
Cnews FM: Sžili jsme se s Firefoxem Quantum, nebo jsme ho vyhodili z okna? [podcast]
Další šikovná externí grafika s malými rozměry. Uvnitř je přitom desktopová GTX 1060
První týden s Android Pay: 90 % plateb mobilem provedli muži
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít