Letošní zájem láme rekordy

18. října 2004, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK
18. října 2004, 00:00

LEHKÁ UŽITKOVÁ VOZIDLA Prodejci nových užitkových vozů hlásí v letošním roce rekordní prodeje. Po několika letech stagnace či dokonce mírného poklesu zájmu se letos meziroční prodeje této kategorie vozidel zvýšily o desítky procent. Může za to ale hlavně zásah vlády.

**LEHKÁ UŽITKOVÁ VOZIDLA

Prodejci nových užitkových vozů hlásí v letošním roce rekordní prodeje. Po několika letech stagnace či dokonce mírného poklesu zájmu se letos meziroční prodeje této kategorie vozidel zvýšily o desítky procent. Může za to ale hlavně zásah vlády.

Do konce letošního září se na českém trhu prodalo celkem 18 226 lehkých užitkových vozidel (LUV), což je meziročně o 49,95 procenta více. Konkrétně to představuje nárůst o 6071 prodané auto. Výrazné zvýšení prodeje LUV si odborníci vysvětlují jednak růstem malého a středního podnikání, největší vliv však měla loňská novela zákona o dani z přidané hodnoty, která podnikatelům zakázala odepisovat si tuto daň při koupi osobního automobilu. Podle člena výkonného výboru Svazu dovozců aut (SDA) Lubomíra Tvardíka se tak začala část osobních automobilů upravovat do podoby, ve které splňují kritéria kategorie N1, tedy lehkých užitkových vozidel. „Od začátku roku se takto prodalo kolem 7000 vozů,“ říká Tvardík. Pokud by se tento počet vozů vrátil do kategorie osobních automobilů, poklesl by v letošním roce zájem jak o osobní, tak o užitkové vozy o zhruba šest procent. Tento pokles by se pak dal vysvětlit tím, že se podnikatelé v loňském roce předzásobili vozidly ještě před platností nového zákona. Od ledna do konce září bylo na českém trhu zaregistrováno celkem 19 410 nových užitkových vozidel (meziročně o 55,22 procenta více) a 4741 ojetých LUV. Jejich průměrné stáří dosahuje 4,73 roku. Při podrobnějším pohledu na statistiku letošního prodeje LUV lze zjistit, že první příčka mezi prodejci této kategorie patří stále firmě Ford, která do konce září prodala 2965 vozů a jejíž tržní podíl se pohybuje kolem 16,27 procenta. Druhé místo patří německé značce Volkswagen s 2893 prodanými vozy. První pětici pak doplňují tři francouzské firmy - Peugeot do konce září prodal 1996, Renault 1804 a Citroen 1489 lehkých užitkových vozidel. Výsledky za devět měsíců letošního roku také dovolují více odhadovat, jak se trh bude vyvíjet v následujících měsících a letech. Tajemník Svazu dovozců automobilů Pavel Tunkl očekává, že růst zájmu o LUV bude pokračovat, ovšem nikoliv takovým tempem jako letos. „Konkrétně to odhaduji tak na pět až deset procent ročně podle toho, jak se bude vyvíjet postavení malých a středních podnikatelů,“ tvrdí Tunkl. Shoduje se tak s většinou zástupců jednotlivých dovozců. Ti také během příštích měsíců chystají novinky ve svých nabídkách, aby přilákali více zákazníků. Jednou z možností jejich prezentace bude nadcházející mezinárodní veletrh osobních a užitkových automobilů, který se uskuteční od 21. do 24. října na pražském Výstavišti.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít