Letošní antibyrokratická cena putuje do Nizozemska

25. října 2010, 17:56 - TZ, Estat.cz
25. října 2010, 17:56

V pořadí již pátým laureátem antibyrokratické ceny Michala Tošovského se stal někdejší nizozemský novinář, úředník a současný politik za Belgii Derk-Jan Eppink.

Foto: Estat.cz

Podle think-tanku eStat.cz - Efektivní stát, který tuto již tradiční cenu uděluje si Eppink cenu zasloužil svými literárními díly Život evropského mandarína a Ohňostroj evropské byrokracie.

Eppink v knize Život evropského mandarína, který vyšla v roce 2007 výstižně z pohledu insidera popisuje zákulisí evropských institucí a realitu jejich fungování která je na hony odlišná od všeobecně známých učebnicových pouček.Celým dílem prostupují dva hlavní faktory, které ovlivňují práci Evropské komise a to byrokratickou kulturu zaměstnanců a politický zákulisní boj, do něhož se promítá vedle bruselské politiky i politika mezistátní a velmi silně i národní politika v jednotlivých členských státech.

Nová kniha Ohňostroj evropské byrokracie, kterou Eppink napsal již jako europoslanec popisuje mimo jiné sedm smrtelných hříchů EU, kterých by se podle něj měla Unie zbavit, pokud chce v nadcházejícím desetiletí přežít. Eppink výstižně poukazuje na mezery mezi rétorikou Evropské unie a nepohodlnou pravdou. Poukazuje na to jak se evropská institucionální elita snaží zakrýt rozdíly mezi jejich představami a hořkou realitou používáním sémantického jazyka, dlouhými deklaracemi a přehnaným idealismem. Vše pak vrcholí v naivní představě evropských elit, že Evropa je zdrojem „velikého dobra“ a čím „více Evropy“ může vytvořit, tím šťastnější lidé budou.

Cena za rok 2010 byla slavnostně předána v Senátu. Slavnostní akt oceněný Derk-Jan Eppink využil k představení českého vydání své knihy Ohňostroj evropské byrokracie.

Antibyrokratická cena byla poprvé udělena v roce 2006, kdy ji získal prezident Václav Klaus za to, že jako premiér inicioval vytvoření komise pro odstraňování byrokratické zátěže občanů a podnikatelů. O rok později cenu dostal tehdejší ministr průmyslu a obchodu Martin Říman za novelu živnostenského zákona, předloni byli oceněni občané Irské republiky za odmítnutí Lisabonské smlouvy. Loňský laureátem byl pak expremiér Mirek Topolánek, mimo jiné za zprůhlednění procesu přípravy vládní legislativy.

Cena je udělována každoročně a nese jméno tragicky zesnulého bojovníka s byrokracií Michala Tošovského, který byl jedním ze zakladatelů eStat.cz. Cena bývá udělována jednotlivci, skupině lidí nebo organizaci za dlouhodobý odhodlaný postoj v boji s přebujelou byrokracií, za dílo, akt, čin, či ideu, která má významný přínos pro antibyrokratické hnutí.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít