Letos jsme zažili jeden z největších ohňostrojů

25. prosince 2008, 00:00 - Martina Martinovičová
25. prosince 2008, 00:00

Přelom letošního roku láme rekordy kde se dá.

Namyšlený a nabubřelý svět Hamletovsky vymknutý z kloubů šílí, protože dostal pěkně za uši. Bubliny projevily své inertní vlastnosti – narostly, zasvítily a praskaly jako největší ohňostroj světa. Za letošní rok přesahuje ztráta, jíž se dostalo investorům na světových trzích, dvacet bilionů dolarů. Index Standard & Poors 500, který měří vývoj cen akcií na americké burze, klesl z úrovně 1400 bodů v lednu na 900 bodů v prosinci. To znamená, že v průměru na ní klesly ceny o čtyřicet procent. Index PX pražské burzy skočil za stejné období z 1800 bodů na 800. Po letech růstu, který se zdál být nekonečný a který by v takové míře před pár lety málokdo čekal.

Komodity na houpačce

Cena ropy, která byla v lednu na sto dolarech za barel, si v létě užila i hranici 150 dolarů a Ježíška očekává na úrovni 40 dolarů za barel – sestoupila na nejnižší úroveň za čtyři a půl roku. Cena zlata si předávala štafetový kolík několikrát během roku na hranici 850 dolarů a tisíce dolarů za trojskou unci, aby v zimě zamířila i pod 750. Unce stříbra stála letos v lednu necelých 15 dolarů, v březnu přes dvacet a teď se točí kolem deseti dolarů.

Asi jen zlomek lidí na Silvestra nepřemýšlí o tom, co přinese Nový rok. Ale letos tak budou činit patrně všichni unisono, zahaleni nejistotou vskutku nejisté sezony. Jsou tací, kteří ládují dělo na Auroře k druhému výstřelu. V horších dobách vždy ožije myšlenka slabých článků v řetězu. Pak jsou takoví, kteří se snaží vytěžit z této situace po finanční stránce co se dá. Pak jsou naštěstí ti, kteří se snaží přemýšlet a pomáhat, a bohužel ti, kteří to odnesou.

Dejte mi pevný bod ve vesmíru a já pohnu Zemí, řekl Archimedes, ale totéž mohou dnes říci analytici dotázáni na to, jakou cestou se bude svět ubírat.

Jsou optimisté, kteří věří, že ceny akcií na burze by se mohly příští rok o dost zvednout. Analytici největší švýcarské banky UBS čekají, že index S&P 500 naroste o celou polovinu a na konci roku 2009 dosáhne 1300 bodů. Naopak jeho propad o téměř padesát procent na 500 bodů očekává ve svém výhledu dánský investiční dům Saxo Bank. Kvůli klesajícím příjmům, mizící hodnotě nemovitostí a rostoucím nákladům na financování v podnikovém sektoru. „To, co se na začátku letošního roku zdálo být přehnané, se nyní zdá být normální,“ řekl velmi výstižně hlavní stratég Saxo Bank David Karsbol a předpokládá, že rok 2009 bude stejně nepředvídatelný. Vedle propadu burzy čeká tato banka i další silný pokles ceny ropy až na 25 dolarů za barel, snížení růstu čínské ekonomiky na nulu, velké sociální nepokoje v Iránu či měnové problémy některých zemí Evropské unie.

Zachrání nás prostitutky?

Svět zatím bojuje proti krizi sice s pozdním nástupem, leč podle vyzkoušených rad. Základní úroková sazba, kterou pro americké banky a tedy i potenciální zájemce o úvěr, nastavil minulý týden Fed, který v této zemi plní roli centrální banky, dosáhla na nejnižší hodnotu ve své historii vůbec – na rozmezí 0 až 0,25 procenta. Níž už to opravdu nejde. Stejně se chovaly i ostatní centrální banky, i když na nulu si žádná z nich ještě nesáhla.

Česká centrální banka i vláda v zásadě nestojí mimo hlavní proud, ale s ničím novým také nepřišly. Premiér Topolánek představil svůj program boje s krizí, který z velké míry stojí na větším využití peněz z fondů Unie a nízkých daních. Vláda současně připustila, že tak trochu chápe, že v době krize se malý schodek rozpočtu drží těžko, a je ochotna pomáhat ekonomice přes vyšší státní výdaje. V této souvislosti nemohu nezmínit jednu třešničku, se kterou v závěru roku přišlo ministerstvo práce a sociálních věcí. Hodlá totiž, jak potvrdil jeho náměstek, v příštím roce důkladně zmapovat prostituci v Česku. Jeho úředníci nyní dokonce už vybírají společnost, která výzkum uspořádá. No, nakonec každý neočekávaný příjem do státního rozpočtu bude příští rok dobrý.

Co vzkázat všem, kteří krizi odnesou tím, že přijdou o práci nebo část svého výdělku? Papež Benedikt XVI. ve své generální audienci vzkázal, že světová ekonomická krize může přispět i k tomu, že si lidé více uvědomí duchovní dimenzi Vánoc a omezí se panující „duch spotřeby“.

Co mohu vzkázat já? Rok 2009 bude rokem krize, a je zapotřebí se na to připravit, nejen duševně, ale i aktivním chováním. Firmy budou potřebovat restrukturalizaci, orientaci na nové trhy, na alternativní způsoby financování. A jejich majitelé? Ti by měli k letošnímu ohňostroji přidat na Silvestra pořádnou explozi šampusu, aby to všechno zvládli. Svítat začne nejdříve koncem roku 2009.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Vznikl velký výrobce procesorů ARM pro servery, Marvell a Cavium se spojí za 6 miliard $
Připravte si lyže. NaSvah.cz vám najde nejlepší střediska v Česku a na Slovensku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít