Letos bez výnosů? Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Letos bez výnosů? Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy

čtk,
Letos bez výnosů? Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy
Zdroj: Pixabay (CC0)

Firmy v celém světě čelí tlaku, aby kvůli pandemii koronaviru preventivně nevyplácely dividendy. Ve Francii o to státní podniky žádá vláda. Doporučení zdržet se  výplaty dividend tam vydávají i centrální banky a bankovní asociace. Některé podniky k danému rozhodnutí tlačí ekonomická nutnost a potřeba udržet si dostatečný kapitál pro časy očekávané hospodářské recese.

„Požádáme společnosti, ve kterých má stát podíl, včetně menšinového, aby nevyplácely dividendy, nebo alespoň ne jednotlivcům,“ řekla dnes v televizi CNews TV francouzská ministryně práce Muriel Pénicaudová. Francouzská vláda má podíly v mnoha firmách, včetně automobilky Renault a energetických společností, jako je EDF a Engie. Některé francouzské firmy už zrušení výplaty dividend oznámily. Je mezi nimi například výrobce letecké techniky Airbus či výrobce leteckých motorů a dalšího vybavení pro letadla Safran.

Mají letos firmy vyplácet dividendy?

K tomu, aby podniky nevyplácely dividendy a neprováděly odkupy vlastních akcií, vyzvala ve čtvrtečním dopise banky Evropská bankovní federace (EBF), jejímž členem je i Česká bankovní asociace (ČBA). „EBF se domnívá, že v roce 2020 by banky zapsané na burze neměly vyplácet dividendy ani provádět odkupy akcií, aby byla zachována maximální ochrana kapitálu. O dividendové politice a jakémkoli rozdělování peněz budou bankovní rady rozhodovat na konci roku,“ uvedla EBF v dopise Evropské centrální bance (ECB) ze čtvrtečního večera.


Komentář: Proč se Kalousek znovu mýlí

Jiří Zatloukal

S výzvou k obezřetnosti směrem k evropským bankám vystoupila také Evropská centrální banka (ECB). „Banky by měly být při rozhodování o dividendách opatrné a měly by předem zvažovat rizika, aby se vyhnuly situaci, kdy vzroste potřeba kapitálu,“ uvedla mluvčí ECB. Doporučení místním bankám zadržet dividendy vzápětí vydala i nizozemská centrální banka. Rozhodnutí nevyplatit dividendu, ačkoli si ji vyplatit dovolit může, už dříve oznámila španělská Banco Santander. Z bank působících na českém trhu se minulý týden ke stejnému kroku odhodlala Moneta Money Bank.

Že se české banky, pojišťovny a penzijní společnosti zdrží jakékoli výplaty dividend či jiných kroků, které by mohly ohrozit jejich odolnost, očekává i Česká národní banka (ČNB). Podobné očekávání ve čtvrtek vyjádřil i polský finanční regulátor KNF.

Chorvatský finanční regulátor pak výplatu dividend ve čtvrtek rovnou zakázal pojišťovacím společnostem. Podle agentury HANFA rozhodnutí platí do 30. dubna 2021, ale může být  prodlouženo, pokud si to situace na trhu vyžádá. Velké americké banky možná dividendy sníží spíše z politických než z finančních důvodů, poznamenala agentura Reuters. Tlak na ně bude velký, nebudou moci žádat o záchranné programy a zároveň vyplácet zisky akcionářům. Osm největších amerických bank v čele s JPMorgan Chase & Co zatím pozastavilo odkupy akcií, plány na zrušení dividend ale zatím neohlásily.

Rozhodnutí snížit nebo zrušit výplatu dividendy bývá pro firmy obtížné. Dividendy jsou považovány za důkaz dobré finanční kondice firmy. Kromě toho podporují i loajalitu investorů, kteří nakupují akcie firem s vidinou zisku.

Letos bez výnosů? Firmy čelí tlaku, aby kvůli koronaviru nevyplácely dividendy
5 (100%) 1 hlasování
Diskuze