Léto přineslo nové pracovní možnosti

18. srpna 2011, 09:35 - Renata Lichtenegerová
18. srpna 2011, 09:35

Podle aktuální poptávky firem po nových zaměstnancích by letní měsíce mohly být nejlepším obdobím pro uplatnění na trhu práce. Firmy v současné době shánějí především obchodní zástupce, administrativní pracovníky, řidiče a manažery.

Foto: Profimedia.cz

Tuzemský pracovní trh ožívá a firmy nabírají nové zaměstnance. Například pracovní portál Jobs.cz zaznamenal v červnu meziroční nárůst počtu nabídek hlavních pracovních úvazků o 26 procent. Celkem jich bylo přes 13 tisíc. „Oživení pracovního trhu pokračuje již několik měsíců,“ říká Ondřej Mysliveček, analytik společnosti LMC, která kromě Jobs.cz provozuje i portál Prace.cz. Letos v létě hledají zaměstnavatelé na těchto portálech především obchodní zástupce, administrativní pracovníky, řidiče a manažery. Proti loňskému roku výrazně stoupl jejich zájem o programátory, IT analytiky a bankovní specialisty.

Řidič i manažer

Zdaleka největší meziroční posuny jsou podle společnosti LMC patrné u profesí ve strojírenství, výrobě a průmyslu či v elektrotechnice a energetice. „Například poptávka po obráběčích kovů vzrostla meziročně trojnásobně, více než dvojnásobný počet pracovních inzerátů byl vystaven také pro mechaniky, projektanty, konstruktéry či vedoucí výroby,“ říká mluvčí společnosti LMC Tomáš Dombrovský.

Naopak v zájmu lidí o zaměstnání v červenci byla na vrcholu administrativa. Až 15 procent uchazečů registrovaných na Jobs.cz a Prace.cz poptávalo pozice v této oblasti. Na druhém místě v preferencích uchazečů se stabilně drží oblast prodeje a obchodu.

Prostřednictvím dalšího tuzemského pracovního portálu Agentka.cz firmy v létě nejvíce hledají zaměstnance na pozice řidiče, následuje poptávka po obchodních zástupcích, obsluze strojů, manažerech a kuchařích. Také zájemci o zaměstnání se nejčastěji ptají na místo řidiče (36 tisíc dotazů), s odstupem na pozici dělníka (11,5 tisíce), prodavače (10,7 tisíce), administrativního pracovníka (10,3 tisíce) a asistentky (9,8 tisíce).

Poněkud odlišné požadavky firem řeší takzvaní lovci hlav, kteří obsazují spíše vyšší pracovní posty. „V současnosti, a nemyslím si, že by to bylo létem, vyhledáváme často finanční manažery, obchodní manažery a  marketingové specialisty. Jako headhunteři nejsme ovlivněni sezonou, ale spíš ekonomickým vývojem,“ říká Markéta Švedová ze společnosti Recruit CZ. Projekty, které firma vede, jsou podle ní dlouhodobějšího rázu – zpravidla trvají až 2,5 měsíce.

Kdo vyčkává, prohloupí

Zásadním způsobem se změnila situace absolventů. Ti v posledních letech na trhu práce představovali jednu ze skupin nejvíce postižených ekonomickou recesí. Nyní je po nich naopak zvýšená poptávka. „Jak jsem sledovala mnohdy marnou snahu svých spolužáků najít si po škole zajímavou práci, počítala jsem, že sama budu hledat dlouhé měsíce. Nakonec mi vyšel už druhý pohovor a nastoupila jsem od prvního srpna, tedy zhruba měsíc po získání diplomu,“ říká Lucie Bartošková, čerstvá absolventka VŠE v Praze.

Výhodu a předpoklad pro získání lepšího místa mají podle personalistů právě ti absolventi, kteří se o práci ucházejí už nyní, nejlépe ihned po absolvování školy. „Počet nabídek pozic vhodných pro absolventy v meziročním srovnání stoupl o 48 procent na 2 697 míst,“ říká Ondřej Mysliveček z LMC. Pohotoví absolventi budou mít podle něho náskok oproti mase mladých lidí, kteří se rozhodli užít si léto a práci začít hledat až na začátku podzimu. „Po prázdninách se zvýší počet absolventů poptávajících práci několikanásobně a nelze očekávat, že by stejně prudce vzrostla také nabídka volných míst,“ říká analytik.

Právě absolventi škol, kteří se rozhodli užít si své „poslední prázdniny“, zahýbali podle analytiků i s mírou nezaměstnanosti, jež v posledních měsících klesala. Vliv má samozřejmě i zmíněné oživení trhu práce, díky němuž našlo značné množství zájemců zaměstnání už v zimě a začátkem jara. S příchodem podzimu se ale situace uchazečů o zaměstnání opět ztíží.

 

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Nejlevnější 4K OLED televize se slevy nedočkala, ale dostane k ní zdarma PS4 Pro
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
DVB-T2 bude od příštího týdne pro 94 % domácností. Přibude i nová stanice
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít