Léto houbám nepřálo

01. října 2007, 00:00 - Renata Bartošková
01. října 2007, 00:00

Jakmile jsou jen trochu příznivé podmínky a houby rostou, nahrnou se do českých lesů davy lidí. Vedle obohacení jídelníčku nabízí houbaření také možnost přivýdělku.

Roční průměrná spotřeba lesních hub v Česku představuje podle odhadů České mykologické společnosti dvě kila na osobu. Vedle formy relaxace a obohacení kuchyně nabízejí houby také možnost slušného přivýdělku. Profesionální sběrači musejí nejprve složit zkoušky ze znalosti hub a získat příslušné oprávnění. Následně mohou prodávat na předem určených místech, o kterých rozhodují městské úřady, a na tržištích. Houby vykupují také velkoobchodníci, kteří je většinou suší a dodávají do obchodů s potravinami. Za den může jeden člověk nasbírat až dvacet kilogramů hub a přivydělat si tak kolem dvou tisíc korun.

Letošní letní nadílka ale vlivem počasí žádný zlatý důl nepředstavovala. „V porovnání s předchozími lety byla v každém případě úroda hub první poloviny tohoto roku podprůměrná až velice slabá. Vylepšení přinesl až konec srpna a začátek září, kdy byl naopak na svém maximu růst hřibů,“ hodnotí předseda České mykologické společnosti Jaroslav Landa.

Na houby v říjnu

Ročním obdobím hub je podzim. „Hlavní sezona přichází pravidelně v měsíci září. Přetrvává do října, kdy postupně s ochlazováním růst hub slábne. Při mírnějších teplotách může pokračovat i v listopadu,“ upozorňuje Landa.

Menší houbařské sezony jsou pak ještě na jaře a v létě. „Ta první bývá v období růstu smržovitých hub již na jaře, a je tedy poněkud specializovaná. Ovšem s počátkem léta již začnou růst další symbiotické houby. Například hřiby, holubinky, ryzce, muchomůrky a další druhy a začíná letní sezona, vrcholící obvykle v červnu,“ dodává Landa.

**Sběr je masový sport

Nejoblíbenější jsou v Česku hřibovité houby, zejména hřiby samotné, dále pak křemenáče, kozáci a klouzci. Velmi oblíbené jsou lišky a bedly. „Ne všude se sbírají jedlé houby s takovou četností a zejména oblibou jako v Česku. Vlivů je několik. Na prvním místě je ráz krajiny, mozaikovité střídání četných lesních ploch a v nich hojný růst různých druhů hub. Dále jsou lidé zvyklí trávit volný čas na chalupách a výletech. Díky tomu si utvořili vztah k přírodě,“ říká Landa.

„Ale ani to, společně s potřebami relaxace a současně levného zisku dobré pochutiny nestačí vysvětlit, proč je sbírání hub v Česku tak oblíbené ve srovnání s jinými evropskými státy,“ dodává. Podmínky v sousedních zemích totiž podle něj nejsou příliš odlišné.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
Apple má v iMacu Pro ARM procesor A10. Běží na něm Siri a náhrada Intel ME, i po vypnutí
Herní pocta metalové hudbě jménem Brütal Legend je teď ke stažení zdarma
6 tipů na profesionální programy. Fotoeditory, e-maily či myšlenkové mapy [Vánoce 2017]
Google vytvoří lepší Street View. Budovy už nebudou roztrhané
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít