Letní okurka? Dost štiplavá

04. srpna 2008, 08:00 - Jiří Němeček
04. srpna 2008, 08:00

Okurka je zelenina bez výrazné chuti. Politika je mnohem pikantnější.

Okurková sezóna označuje obecně stav letní zpravodajské malátnosti. Politici jsou na dovolené, firmy vyhlašují celozávodní volno, učitelé nestávkují a děti jsou uklizené u babiček na venkově nebo na letních táborech. Prostě selanka.

Letošní realita ale vypadá trochu jinak. Regionální politici si brousí zbraně na blížící se podzimní místní volby. Poslanci a ministři se snaží svým voličům dokázat, že pracují i v době parlamentních a vládních prázdnin, k čemuž jim nahrává oslavná „spanilá“ jízda premiéra Mirka Topolánka po jednotlivých rezortech.

To všechno jsou ale pouhé hrátky. Skutečné problémy podnikatelů vůbec nespočívají v přetahované, kolik politiků z té které strany se dostane do zvolené funkce. Účetními knihami řady podnikatelů ovšem hýbe neustále posilující koruna, drahá nafta nebo nedostatek kvalifikovaných pracovníků.

V posledních dnech se k nepříjemným zprávám přidal i krach jednání o uvolnění světového obchodu. Česko by na první pohled „válka“ mezi USA,  Indií, Čínou a africkými rozvojovými zeměmi nemusela zajímat. To je ale velmi provinciální pohled.

Uvolnění světového obchodu by mohlo dát impuls zemím třetího světa k vývozu levných potravin. Vyspělé ekonomiky by zase mohly bez problémů vyvážet do těchto republik své technologie. Právě to je ten hlavní výměnný obchod, o kterém se světové velmoci dohadují.

A to je i případ českých firem. Zničit chudobu třetích zemí není možné bez pomocné ruky. Česko má v těchto zemích dobrý zvuk. Umí levně zavést dopravní sítě, vybudovat energetiku nebo se postarat o výuku dětí, které přišly o rodiče. Nestaví se na stranu Američanů ani Rusů. Právě tyhle státy bývají protipóly při nabídce pomoci zemím třetího světa.

A peníze? Nejde o nějakou almužnu. Každý stát má povinnost vůči svým obyvatelům. I vůči těm, kteří hledají ochranu. I my můžeme podat pomocnou ruku – a je to povinností každé bohaté země. A tou Česká republika dnes opravdu je. Možná malá, ale odpovědná.

Srovnávat politiku se zemědělstvím je určitě hloupé. Okurka je zelenina bez výrazné chuti. Jejím časem je právě léto. Asi proto se vžilo rčení o okurkové sezóně. Politika je mnohem pikantnější.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
DVB-T2 již pro 83 % domácností. Nové pokrytí hlásí Černá hora a Lysá hora
Objevil se první dvoujádrový Ryzen, vzorek mobilního čipu s GPU Radeon Vega 3
Samsung udělá z mobilů ještě lepší počítače. Na Galaxy S8 a Note8 poběží Linux
Nejlepší protipirátská ochrana Denuvo padla. Cracky vznikají ještě v den vydání her
Podle výrobců grafik ještě těžní mánie nekončí, vydrží prý minimálně do konce roku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít