Letní medvědi

16. července 2008, 12:42 - Matthew Goldstein
16. července 2008, 12:42

Rostoucí nezaměstnanost a inflace...

Celý podtitul: Rostoucí nezaměstnanost a inflace nutí pozorovatele amerického trhu odvolávat předpovědi, že v druhém pololetí nastane zotavení

Po prvních šesti měsících roku 2008 zavládla na amerických akciových trzích sklíčená nálada. V současnosti, kdy jsou hlavní indexy v teritoriu medvědího trhu nebo se k němu blíží poté, co v říjnu dosáhly maximálních hodnot, se naděje na úspěšnější druhé pololetí rychle vytrácejí. Toxická směs stagnujícího hospodářského růstu, rostoucí nezaměstnanosti a vysoké inflace - jinak známá jako stagflace - vede pozorovatele trhu k tomu, aby výrazně přibrzdili ve svých předpovědích, že by koncem letošního roku mohlo nastat zotavení. V diskusi nápadně chybějí tradiční akciové stimuly vysokých výnosů a snížení úrokových sazeb, z nichž ani jedny, ani druhé zjevně nejsou na obzoru. Ekonomové zatím začínají tlumit očekávání globálního růstu nejen ve zbývající části letošního roku, ale i v roce 2009 - zejména když ceny ropy dosáhnou nových výšek. To všechno vede obchodníky k tomu, že při popisování nálady v pomalých měsících červenci a srpnu vyslovují adjektiva jako „unavená“, „nervózní“ a „stísněná“. „Trh čeká nepříjemné léto,“ domnívá se Gary Wolfer, hlavní ekonom skupiny Univest Wealth Management & Trust Group, který se mírní ve svém dřívějším optimistickém výhledu firemních zisků. Někteří profesionálové se dokonce uchylují k módním instrumentům známým jako dluhopisy s absolutní návratností v předem stanoveném rozpětí (ARBN), které jsou určeny především k ochraně jistiny, a s kapitálovými výnosy počítají až na druhém místě. V tomto prostředí si člověk nemůže být moc jistý. Je-li historie nějakým vodítkem, investoři by asi potřebovali chvíli sedět v klidu. James Swanson, hlavní investiční stratég firmy MFS Investment Management, která spravuje podílové fondy, poukazuje na to, že průměrný medvědí trh trvá 406 dnů, během nichž akcie klesnou v průměru o 31 procent. Dle tohoto měřítka máme za sebou jen polovinu trápení.

Smutné výročí

Pocit neklidu do značné míry pramení ze snížené úvěrové schopnosti bank, která bude brzy mít první výročí trvání. Očekává se, že v nadcházejících čtvrtletích banky zaznamenají ztráty dalších 600 miliard dolarů kvůli potížím hypotečního trhu a následným hospodářským problémům, čímž se celkové ztráty vyšplhají na bilion dolarů. Dosud hledají krytí: dle nedávného průzkumu Fedu 70 procent bank zpřísnilo své úvěrové normy u půjček s ručením nemovitostí.
Ať už jde, či nejde technicky o recesi, pro mnoho jednotlivců i podniků to rozhodně na ni vypadá. Roste kriminalita v oblasti kreditních karet, což znamená, že banky si budou muset dávat stranou peníze na krytí nového kola ztrát z problematických úvěrů. Například společnost American Express vydala 25. června závažné prohlášení poukazující na to, že podnikatelské prostředí v USA dál ochabuje, protože „úvěrové ukazatele se zhoršují nad rámec našeho očekávání“.
Pro širší akciový trh je to špatná zpráva. Při zotavení jsou obvykle v čele finanční instrumenty a volně obchodované spotřebitelské akcie, ale oba sektory teď směřují k úpadku. Cenový indikátor Philadelphia KBW Bank Index, který sleduje pohyb bankovních akcií, byl v prvním pololetí o 34 procenta slabší v porovnání s 12,8 procenta u akciového indexu Standard & Poor’s 500. A společnosti spjaté se spotřebitelským sektorem - od Starbucks až po Kohl’s - jsou v šoku. Známky života jeví vlastně jen několik odvětví. Analytici technicko-průmyslových odvětví jsou nervózní ze zpomalení firemních výdajů, zatímco na akcie z oblasti zdravotnictví doléhají obavy z politických změn ve Washingtonu po letošní prezidentské volbě. Například zdravotní pojišťovna UnitedHealth Group snížila 2. července svůj výhled na zisk v tomto roce. Jediným světlým místem jsou energetické, zvláště uhelné akcie a ropné těžařské společnosti. Pokračující ochablost finančního sektoru mezitím podněcuje spekulace, že jednu nebo dvě další velké banky potká stejný osud jako Bear Stearns. Žraloci už krouží kolem společnosti Lehman Brothers, nejmenší z významných firem na Wall Street. Skeptici tvrdí, že tato investiční banka nemůže zůstat samostatná, protože její nový postoj vyznačující se averzí vůči riziku znesnadní, aby dosahovala takových tučných zisků, které Wall Street vyžaduje. Dne 30. června spadly akcie banky Lehman na osmileté minimum dvacet dolarů za kus, protože v souvislosti s ní zazněl výraz „take-under“ označující převzetí, při němž by nějaký větší soupeř firmu koupil za nižší cenu, než je její tržní hodnota. Akcie se později vzpamatovaly, když se vedení dohodlo, že zaměstnancům umožní, aby ve společnosti měli větší podíl.

Výprodejní ceny

Situaci neprospívá ani to, že pokaždé, když nějaká banka trpící nedostatkem hotovosti shání pomoc nějakého zámožného investora, například suverénního fondu nebo firmy z oblasti private equity, investice se silně diskontuje. Dvojí tlak vyššího počtu akcií za nižší ceny má tvrdý dopad především na finanční instrumenty a obecně i na zbytek trhu. Banky teď pociťují motivaci k tomu, aby se zbavovaly aktiv a podniků, jež pro ně nejsou stěžejní, aby zvětšily kapitál, aniž to dál postihne akcionáře. Někteří analytici se domnívají, že by banka Merrill Lynch mohla odprodat část svého 49procentního podílu ve finanční firmě BlackRock, aby si vylepšila bilanci. Samozřejmě, že zbavování se výnosného majetku jako BlackRock ve slabém prostředí může společnostem jen prodloužit dobu zotavení. Mluvčí banky Merrill se odmítla vyjádřit. Protože se rozvířilo tolik nejistoty, někteří finanční manažeři prosazují instrumenty určené k tomu, aby snížily vystavení investorů volatilitě. Dluhopisy s absolutní návratností v předem stanoveném rozpětí (ARBN) vážou peníze bohatého klienta osmnáct měsíců. Pokud se určitý benchmark jako Dow Jones Industrial Average udržuje v tomto období v dohodnutém rozpětí, dluhopisy vynášejí tučný úrok. Kdyby se však index dostal mimo plánované rozpětí, ten, kdo do těchto složitých produktů investuje, nedostane výnos, ale jistina zůstane nedotčena. „Je to možnost, jak získat vyšší než tržní výnos s ochranou,“ uvádí Keith Styrcula, předseda Spolku strukturovaných produktů. „Člověk buď získá všechno, nebo nic, až na svou jistinu.“ Vzhledem k výkonu, jaký trh podává, mnoha investorům možná stačí jen šlapat vodu.

Graf s. 26:
Svízele spolehlivých akcií
Index Dow Jones, nyní na medvědím teritoriu, spadl z maxima o více než dvacet procent

15 14 13 12 11 10 (v tisících)
9. října 2007 2. července 2008
Dow Jones Industrial Average

Pramen: Bloomberg Financial Markets

Praporek s. 27 Pokračuje dopad potíží hypotečního trhu a očekává se, že banky zaznamenají ztráty dalších 600 miliard dolarů

Copyrighted 2008 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Překlad: Jiří Kasl

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Auta
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být…
Srážka se zvěří hrozí nejen na podzim. Co v takovém případě dělat?
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s pohonem 4×4 i zadokolky
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Technologie
Messenger už nebude tak brutálně masakrovat fotky. Novým limitem je 4k
4K, HDR a 5× větší úhlopříčka, než má vaše televize. Nový projektor od BenQ stojí jen 40 000 Kč
Panelové prostředí pro aplikace ve Windows žije. Možná si ho brzy osaháme
Vznikl velký výrobce procesorů ARM pro servery, Marvell a Cavium se spojí za 6 miliard $
Připravte si lyže. NaSvah.cz vám najde nejlepší střediska v Česku a na Slovensku
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít