Letiště Praha se podle Moody's těší dobré úvěrové spolehlivosti. Agentura potvrdila jeho rating na Aa3 - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Letiště Praha se podle Moody’s těší dobré úvěrové spolehlivosti. Agentura potvrdila jeho rating na Aa3

ČTK,
Letiště Praha se podle Moody’s těší dobré úvěrové spolehlivosti. Agentura potvrdila jeho rating na Aa3
Zdroj: Letiště Václava Havla Praha

Agentura Moody’s Investors Service potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Letiště Praha na známce Aa3. Moody’s tak nadále považuje dlouhodobý dluh firmy za velmi kvalitní. Výhled zůstává stabilní, což znamená, že agentura v nejbližší době neplánuje rating měnit. Vyplývá to z prohlášení, které firma ČTK zaslala.

Moody’s v prohlášení varoval, že rychlé šíření nemoci COVID-19, zhoršení globálního ekonomického výhledu, pokles cen ropy a aktiv vytvářejí závažný úvěrový šok v mnoha sektorech, regionech i na mnoha trzích. Letiště pak patří mezi nejvíce ovlivněné šokem kvůli cestovním restrikcím a citlivosti na spotřebitelskou poptávku a náladu. Agentura očekává, že v příštích týdnech kvůli koronaviru prudce klesne počet cestujících, ale ve třetím čtvrtletí by měl začít zájem o leteckou přepravu oživovat. Výhled je však velmi nejistý a je těžké odhadnout, jaký bude vývoj za celý rok.

Na Letišti Praha Moody’s očekává pokles počtu cestujících v letošním roce nejméně o 30 procent, hlavně kvůli prudkému propadu v první polovině roku. Nicméně jsou zde vysoká rizika hlubšího poklesu. Letiště však má silný finanční profil a likviditu, Moody’s proto očekává, že bude odolné i vůči prudkému poklesu cestování.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu. Čím je rating vyšší, tím lépe je dlužník vnímán v očích věřitelů a tím je i pravděpodobnější, že si bude schopen zajistit levnější půjčky.