„Letadlo“ Allena Stanforda dosedlo na zem. Škoda je sedm miliard dolarů - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

„Letadlo“ Allena Stanforda dosedlo na zem. Škoda je sedm miliard dolarů

, David Klimeš,
„Letadlo“ Allena Stanforda dosedlo na zem. Škoda je sedm miliard dolarů
Zdroj: profimedia.cz

Po třech letech skončilo rozplétání jedné z největších světových pyramidových her ve světě financí. Texasan Stanford sice nepřekonal ve škodě Bernarda Madoffa, ale svým předchozím ostentativně snobským životem za peníze jiných vzbudil obrovskou vlnu zloby a záště.

Na Madoffových zpronevěřených 65 miliard dolarů Allen Stanford nemá. Ale co se týče stylu, jakým lze zpronevěřené peníze rozházet, v tom ho Stanford hravě překonal. „Robert Allen Stanford je nelítostný predátor zodpovědný za jeden z nejrozsáhlejších podvodů v historii,“ tvrdila obžaloba a požadovala pro něho stovky let za mřížemi, „rozsah jeho podvodů, trvání trestného činu i způsob života, jejž Stanford žil v klamu, jsou téměř bezkonkurenční.“

Včera Stanford od houstonského soudu definitivně putoval za mříže. Madoff v roce 2009 odešel do vězení alespoň s čestným prohlášením, že se hluboce stydí a všem omlouvá. To playboy Stanford až do poslední chvíle tvrdil, že krach jeho finančního impéria způsobili až agenti FBI, kteří v únoru 2009 vtrhli do jeho firem a poslali je ke dnu.

Sir Allen z Karibiku

I Madoff měl svou superjachtu a několik domů, ale proti Stanfordově stylu to nic nebylo. Jen Stanford se jako Američan dokázal dostat k rytířskému titulu britské královny. Jen Stanford si dokázal na svém oblíbeném karibském ostrově Antigua vynutit vlastní letecký terminál. A jen playboy Stanford dokázal do svého karibského království dovézt na kriketový zápas výběr Anglie a pak na tribuně osahávat manželky hráčů.

Tak vysoko si žádný jiný miliardář svůj svět nezařídil, proto také pád do vazební věznice musel být pro Stanforda zcela neuvěřitelný. Z Karibiku putoval do texaské vazební věznice, kde mu zanedlouho spolunocležníci na přecpané cele zlomili čelist.

Historie rodinného byznysu sahá až do třicátých let, kdy Allenův dědetí ček rozjel vlastní pojišťovnu. Žádný velký růst firmy během tří generací se však nekonal.

Allanovi rodiče se v roce 1959 v jeho devíti letech rozvedli a on s bratrem zůstal s matkou. První byznys tak bakalář financí Stanford rozjel v sedmdesátých letech na své vlastní triko – založil si posilovnu. A zkrachoval.

V osmdesátých letech se rodina opět sešla, rodiče se znovu vzali a otec a syn Stanfordovi rozjeli první úspěšný byznys. Po ropném šoku nakupovali levné nemovitosti a později, až se trh vzpamatoval, je prodávali. V roce 1993 už Stanford senior předával firmu synovi s pětistovkou zaměstnanců.

Allan však už dávno předtím přeorientoval firmu na finance. V roce 1985 otevřel banku na karibském ostrově Montserrat. Odtamtud přešel na další karibský ostrov Antigua. Přesun způsobila dotěrnost daňových úřadů. Na novém ostrově měl klid a Stanford International Bank mohla vzkvétat.

Takřka dvoumetrový Stanford našel v britském dominiu svůj ráj. Majetek jeho firem převyšoval ostrovní hrubý domácí produkt, v hlavním městě Saint John’s mohl rolovat na své části letiště, prý se mohl účastnit zasedání kabinetu, byl zdaleka největším soukromým zaměstnavatelem. Ostrovu se brzo začalo říkat „Stanfordland“, což umocnilo ještě v roce 2009 pasování na krále ve jménu britské královny Alžběty II.

Sir Allen se ale z titulu, k němuž se dostane opravdu jen málokterý Texasan, dlouho netěšil. Už koncem roku po propuknutí skandálu mu stát zase titul odebral.

Bezkonkurenční depozitní certifikáty

V únoru 2009 poslal Stanford klientům uklidňující dopis: „Regulační orgány navštívily naše kanceláře a oznámily, že jsou zde na běžné prohlídce.“ Nic nemohlo být dále od pravdy. Americká Komise pro cenné papíry měla už dlouho spadeno na Stanfordovy depozitní certifikáty, které vydělávaly mnohem více, než bylo na trhu možné. Brzo se ukázalo, že depozitní certifikáty Stanford jen přeprodával z karibské větve svého impéria do texaské s údajně královským zhodnocením. Podle americké žaloby toto letadlo ke konci „letělo“ na úrovni sedmi miliard dolarů.

To byl konec muže, který se podle Forbesu vyšplhal na 205. místo v žebříčku nejbohatších Američanů a v asi 140 zemích obhospodařoval vklady 50 miliard dolarů. V červnu 2009 FBI Stanforda dopadla v domě jeho přítelkyně. Pád Stanforda je sice relativně menší, co se týče objemu zpronevěřených peněz, ale pravděpodobně zničil více klientů.

Zatímco Madoff si zakládal na tom, že nespravuje peníze jen tak každému, Stanfordova banka zpronevěřovala peníze kdekomu. Advokátka oběAngela Shawová tvrdí, že Stanford neprovozoval sice největší letadlo, ale rozhodně nejkriminálnější: „Jeho konání zničilo tisíce životů, nad čímž nikdy neprojevil lítost.“

Allen Stanford

Když kriket, tak ve velkém

Pádu Stanforda může paradoxně litovat i jeho žena Susan, která se s ním rozvedla. Tak dlouho se s ním přetahuje o peníze, až to nyní vypadá, že po pádu Stanforda vše, co zbude, propadne federální vládě. Susan však nebyla jedinou ženou ve Stanfordově velkopanském životním stylu, se kterou se přel o finance. Vedle oficiální manželky měl, jak se říkalo, „ostatní ženy“. Minimálně se čtyřmi partnerkami měl čtyři mimomanželské děti, na které platil královské příspěvky.


Čtěte také:

Soud rozhodl: Stanford je podvodník

Allen Stanford byl obviněn ze zpronevěry


Při jeho stylu to však nebyl problém. Částky na nemanželské děti nebyly ještě ničím ve srovnání s jeho dotacemi kriketu a dalších sportů od fotbalu po pólo. Na Antigui nechal postavit honosné kriketové hřiště, vytvořil svůj tým a především zde v roce 2006 rozjel jeden z nejdotovanějších turnajů světa Stanford 20/20. Ač Američan, zároveň jako podaný britské královny byl schopen v roce 2008 nalákat anglický kriket na speciální turnaj s nejvyšší vypsanou odměnou v historii – 20 milionů dolarů. Jak se slušelo, vyhrál tým Stanford Superstar. Stanford při tom seděl na tribuně a na klíně se mu střídaly manželky a milenky anglických hráčů. Stanford pak naštvaným Angličanům volal, aby se jim omluvil. Prý netušil, o koho jde.

Ani amnézie nepomohla

Pád ze snobských výšin do vazební věznice byl tak krutý, jak jen mohl být. V cele pro osm lidí se tísnilo čtrnáct kriminálníků. V září ho jeden z nich tak zmlátil, že jeho obhájci to chvíli celkem úspěšně zkoušeli na soud s teorií o částečné ztrátě paměti.
Po mnohaletých průtazích byl nakonec včera texaským soudcem Davidem Hittnerem odsouzen. Boj o to, kdo z postižených se domůže alespoň částečného odškodnění ze zbývajícího majetku, však zdaleka není u konce. A bitva se nepovede jen mezi jednotlivci, ale i mezi státy. Britská Antigua se už bojí, aby vše nakonec nepřipadlo Američanům.


Robert Allen Stanford

» narodil se 24. března 1950 v texaské Mexii; dědeček tam založil svou pojišťovnu, otec ústav rozvinul a v Mexii dělal i starostu

» vystudoval finance v texaském Fort Worthu

» první peníze vydělal na prodeji levně nakupovaných nemovitostí

» v roce 1993 převzal od otce Stanford Financial Group; aby se vyhnul bankovnímu dozoru, zkoušel nejprve karibský ostrov Montserrat, pak zakotvil na Antigui

» jeho nákladný životní styl se vyznačoval především vášní pro kriket, vyhlásil turnaj s nejvyšší dotací v historii – 20 milionů dolarů

» v roce 2009 ho zatkla FBI

» je rozvedený, s exmanželkou Suzan má dvě děti, vedle toho má nejméně další čtyři potomky

Ohodnoťte tento článek
Diskuze