Lesy ČR byly loni ve ztrátě kolem miliardy korun. Letos čekají růst těžby na nový rekord - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Lesy ČR byly loni ve ztrátě kolem miliardy korun. Letos čekají růst těžby na nový rekord

čtk,
Lesy ČR byly loni ve ztrátě kolem miliardy korun. Letos čekají růst těžby na nový rekord
Zdroj: Martin Pinkas/Euro

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) vykáže za loňský rok ztrátu na úrovni jedné miliardy korun. Odpovídá to finančnímu plánu na loňský rok. Podnik také letos začal poprvé v historii používat ke svému financování úvěr. Řekl to generální ředitel státního podniku Josef Vojáček. LČR letos čekají zvýšení těžby dřeva na nový rekord přes 15 milionů metrů krychlových z loňských 13,9 milionu metrů krychlových.

Lesům ČR patří téměř polovina lesů v zemi. V roce 2018 měl podnik zisk 70 milionů korun. Důvodem propadu hospodaření je kůrovcová kalamita, která způsobuje přetlak nabídky dřeva na trhu a pád cen.

Konkrétní výše ztráty se podle Vojáčka ještě může změnit směrem dolů či nahoru o deset procent. „Rozptyl je daný možným přeceněním zásob dříví, které máme za rok 2019 vyrobeny a máme je na skladě. Konzultujeme to s auditory,“ řekl. Při snížení ceny zásob dřeva by se ztráta prohloubila.

Z letos plánované těžby by 95 procent objemu mělo připadnout na takzvanou nahodilou těžbu, do níž spadá především těžba kůrovcového dřeva a dále i těžby dřeva zničeného větrem a jinými živly. „Jen kvůli vichřicím Sabine a Julie nám popadlo asi 1,5 milionu kubíků dřeva,“ připomněl Vojáček škody z únorových vichřic.