Lesk a bída předvolebního boje

24. října 2005, 00:00 - BLANKA RŮŽIČKOVÁ
24. října 2005, 00:00

Opoziční ODS smetla ze stolu vládní návrh na snížení daní. I když přesněji řečeno nejspíš jen pozastavila jeho přijetí, udělala chybu, kterou jí řada voličů jen tak neodpustí. Co se vlastně stalo? "Modří" vetovali návrh, aby se projednávání vládní novely zákona o dani z příjmů zařadilo na tuto, právě probíhající schůzi sněmovny.

Opoziční ODS smetla ze stolu vládní návrh na snížení daní. I když přesněji řečeno nejspíš jen pozastavila jeho přijetí, udělala chybu, kterou jí řada voličů jen tak neodpustí.

Co se vlastně stalo? „Modří“ vetovali návrh, aby se projednávání vládní novely zákona o dani z příjmů zařadilo na tuto, právě probíhající schůzi sněmovny. Využili toho, že ČSSD tlačí čas, protože potřebuje, aby se daňové úlevy projevily v peněženkách lidí s nižšími a středními příjmy alespoň trochu citelně už před volbami. Návrh počítá s nižším zdaněním platů do 30 tisíc korun. Úspory -v řádu do čtyř tisíc korun ročně - tak představují jen stokoruny za měsíc.

ODS argumentuje tím, že jde o málo systémový krok. Sama navrhuje plošné snížení daní, tedy pro všechny příjmové vrstvy. Takové prohlášení může vypadat logicky, ale nic nemění na tom, že odmítla nabízenou ruku: když nemá sílu na prosazení vlastního návrhu, může pro začátek hlasovat pro úlevu směřující k podstatné části občanů. Hodně podstatné - podle ČSSD se má její krácení daní týkat čtyř milionů obyvatel!

Sama ODS přiznala, že jde o takzvanou obstrukci. Prostě nechce, aby si její protivník připsal k dobru malé červené plus. Co jí ale vadí mnohem víc, že se ČSSD nabourala do její rovné daně. Podle vládního návrhu se má lidem s nejnižšími příjmy snížit zdanění na dvanáct procent. ODS chce pro všechny patnáct procent. Nebude pro ni lehké vysvětlit, proč by se těm nejchudším a nejpotřebnějším měly daně zase zvýšit. Nebo jakými kroky by takovému zvýšení zabránila.

ODS hovoří o vykradení svého programu Modrá šance. Rozuměj, se snížením daní přišla ČSSD narychlo a tak, aby nám zkomplikovala život. Proto ho teď zkomplikujeme i my jí.

Autor vládního návrhu, ministr Sobotka, se dal slyšet, že se nevzdá. Novela už prošla s podporou komunistů prvním čtením a ve druhém a třetím ji lze schválit i na mimořádné schůzi. Na její svolání stačí žádost čtyřiceti poslanců. ČSSD jich má ve sněmovně sedmdesát.

Parlamentní smršť - možná i takto by se dala nazvat nynější aktivita sněmovny. Na poslední chvíli se bojuje o zásadní ekonomické normy, vedle snížení daně je to například i zákoník práce. U obojího se ukazuje jediné -politiky jen málo zajímá, co vlastně prosadí. Cokoliv ze svých původních slibů klidně hodí za hlavu, když jde o předvolební body. A nejde přitom jen o slib, že se ČSSD nebude paktovat s komunisty.

Lesk parlamentní demokracie je jen pozlátko, když se politici nedokážou domluvit ani na tom, v čem se v principu shodují. Všichni chtějí nižší daně, jenže teď je pro ně důležitější, aby po volbách znovu zasedli do pohodlných lavic. Zapomínají, že občana-voliče primárně nezajímá, která strana zvítězí. Také on chce probojovat hlavně své partikulární zájmy.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
Retro: Ford Mustang přežil i zlé časy. A dnes je to úplný…
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC ztrácí. ABT má řešení
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Technologie
Velký přehled: Kdo vlastní naše pojišťovny?
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít