Lepší technologie za evropské peníze

02. července 2007, 00:00 - JAN NĚMEC
02. července 2007, 00:00

PROGRAM ICT V PODNICÍCH Chcete zlepšit vybavení vaší firmy novými informačními technologiemi? Nyní můžete případnou investici zčásti uhradit z dotačního programu Evropské unie. Ve hře je až dvacet milionů korun na jeden projekt. Na podání žádosti do prvního kola máte nejvyšší čas.

PROGRAM ICT V PODNICÍCH Chcete zlepšit vybavení vaší firmy novými informačními technologiemi? Nyní můžete případnou investici zčásti uhradit z dotačního programu Evropské unie. Ve hře je až dvacet milionů korun na jeden projekt. Na podání žádosti do prvního kola máte nejvyšší čas.

Součástí unijního operačního programu s názvem Podnikání a inovace je i program s názvem ICT v podnicích.

V něm je připraveno celkem 4,2 miliardy korun. „Aktuálně vyhlášená první výzva nabízí 500 milionů korun,“ říká Roman Čermák, generální ředitel agentury CzechInvest.

Čermák tvrdí, že zájem o program je už nyní poměrně vysoký. A to i přesto, že firmy mají na podání žádosti o dotaci čas až do konce září. „Vzhledem k dobrým zkušenostem z nedávno skončeného operačního programu Průmysl a podnikání předpokládáme, že Česká republika dotace vyčerpá,“ dodává Čermák. Pokud má tedy vaše firma zájem o dotaci na zlepšení IT vybavení, neotálejte s vypracováním projektu a podáním žádosti. Částka, o kterou se hraje, totiž není vůbec zanedbatelná: 0,5 až 20 milionů korun na projekt.

NA BĚŽNÝ UPGRADE UNIE NEPŘISPĚJE

Program chce pomoci firmám prostřednictvím investic jak do hardwarového, tak do softwarového vybavení. Upřednostňuje projekty investice, které prokazatelně zvýší konkurenceschopnost.

„Žadatelé však nemohou získat podporu na projekty, které z větší části počítají s pouhou obnovou zastaralého majetku, aniž by se zřetelně zlepšilo IT zázemí,“ upozorňuje Čermák. Jaké projekty mají šanci? Žadatelé mohou vybírat z pěti hlavních okruhů. „Jde o pořizování aplikovaného softwaru, informačních systémů, jako je řízení vztahů se zákazníky, správa vnitropodnikových zdrojů, management dodavatelského řetězce, vývojový a modelářský software a podobně,“ vypočítává Čermák. Podle něj program umožňuje podpořit i pořízení hardwaru, který je pro správné fungování těchto aplikací nutný.

Tedy servery, pracovní stanice, ale i notebooky.

S podporou proto můžete počítat například při zavádění manažerských, řídicích nebo znalostních informačních systémů. Dále při implementaci řešení pro virtuální pracovní místa (home office), implementaci služeb datového centra, řešení pro automatizaci a řízení vztahů s dodavateli nebo při kvalitativním zvýšení zabezpečení firemní sítě. Program také podporuje elektronické podnikání a elektronickou komunikaci se státní správou.

Naopak bez nároku na dotaci jsou projekty, jejichž cílem je pouze obnovit stávající hardware a základní programové vybavení. Stejně tak není možné dotaci získat například na nákup běžného kancelářského softwaru (třeba Microsoft Office, 602PC Suit a podobně). Program není omezen pouze co do zaměření projektu, ale také podle příjemce. Je určen výhradně pro malé a střední firmy podnikající na území České republiky. Podle Romana Čermáka se přitom nevztahuje na pražské firmy, respektive projekty realizované v Praze.

Omezení se týkají i ekonomické činnosti firmy. Ta musí podnikat v oblasti zpracovatelského průmyslu. O dotaci nemohou žádat firmy podnikající v zemědělství, uhelném průmyslu nebo v ocelářství.

SPOLUÚČAST JE NUTNÁ Podpora projektů v rámci programu je poskytována formou zpětně vyplácené dotace. Podnik tedy musí nejprve projekt financovat z vlastních peněz. Teprve po jeho dokončení obdrží dotaci v předem stanovené výši. Žadatel musí část investice uhradit sám. „Cílem celého Operačního programu Průmysl a inovace je vyrovnávání regionálních rozdílů v rámci celé Evropské unie,“ říká Roman Čermák.

Proto je podle něj výše podpory odlišná v různých oblastech České republiky. Ve většině regionů Česka je maximální objem podpory pro malý podnik 60 procent celkových nákladů projektu, pro střední pak 50 procent. Pouze v Plzeňském a Jihočeském kraji je ještě o čtyři procentní body nižší.

Výše dotace se počítá z takzvaných způsobilých výdajů, které je nutno v souvislosti s projektem vynaložit. „Jde především o hmotný majetek a jeho technické zhodnocení, nehmotný majetek, služby poradců, expertů a náklady na studie a ostatní, například externě zajišťované služby,“ dodává Čermák.

ŽÁDOSTI JEN ELEKTRONICKY

Pokud vaše firma splňuje výše uvedené podmínky a má vypracovaný projekt, je dalším krokem podání žádosti. To se provádí výhradně elektronickou cestou. Základním předpokladem je vlastnictví elektronického podpisu (podrobnější informace o e-podpisu naleznete například v Profitu č. 8/2006).

Pro podávání žádostí o dotace je určena internetová aplikace eAccount. Ta je k dispozici na webových stránkách CzechInvestu (www.czechinvest.org /eaccount). Při prvním podání je nutné nejprve založit takzvaný Master účet, tedy hlavní účet žadatele. Zakládá jej přímo v aplikaci eAccount statutární zástupce společnosti.

Samotné podání žádosti je rozděleno do dvou stupňů: registrační žádost a plná žádost. Obě žádosti se opět podávají prostřednictvím elektronických formulářů v aplikaci eAccount.

Jestliže je registrační žádost kladně předběžně posouzena CzechInvestem, musí firma do devadesáti dnů podat plnou žádost. V ní žadatel vedle údajů poskytnutých už při podání registrační žádosti doplní podrobnější informace o projektu (doba trvání, etapy, rozpočet, cash-flow) a další ukazatele. Jako přílohu je pak nutné odeslat i elektronickou verzi podnikatelského záměru projektu. Pro vyplňování obou žádostí je na webu CzechInvestu k dispozici podrobná nápověda a vzorové příklady správného vyplnění formulářů.

ZÁKLADEM ÚSPĚCHU JE KVALITNÍ ZÁMĚR

Proces žádání o dotaci končí odesláním plné žádosti. Poté pro firmu nastává doba čekání na vyhodnocení projektu a rozhodnutí o (ne)poskytnutí dotace. Výběrová kritéria jsou rozdělena na čtyři základní, bodované části: ekonomické hodnocení žadatele, zkušenosti a odborné předpoklady žadatele, soulad se strategickými cíli a výběrová kritéria - technická část. Konečné rozhodnutí o poskytnutí dotace vydává ministerstvo průmyslu a obchodu.

Celý průběh procesu zpracování je možné sledovat v aplikaci eAccount. Jejím prostřednictvím je firmě doručeno i konečné rozhodnutí.

Hlavním předpokladem úspěšné žádosti o dotace v rámci programu ICT v podnicích je kvalitní podnikatelský záměr. Pokud je realistický, efektivní, splňuje všechny podmínky programu a je v souladu s jeho zaměřením, nemělo by získání dotace stát nic v cestě. Termín podání registrační žádosti je konec září 2007. CzechInvest ale projekty posuzuje průběžně. „První výsledky budeme znát už na podzim,“ tvrdí Roman Čermák.

NA DOKONČENÍ PROJEKTU MÁTE TŘI ROKY S realizací projektu je možné začít nejdříve ode dne schválení registrační žádosti. Za způsobilé jsou totiž uznány náklady vynaložené na projekt až od tohoto dne. Žadatel přitom může projekt rozdělit do několika etap. Nejzazší termín pro dokončení projektu je stanoven na 29. prosinec 2010.

O převedení peněz z evropských fondů může firma zažádat po dokončení projektu nebo některé jeho fáze. Předpokladem vyplacení dotace je i doložení všech způsobilých výdajů. Žádost o platbu dotace se také provádí čistě elektronicky prostřednictvím aplikace eAccount.

PODPOROVANÉ PROJEKTY * systémy pro zvyšování vnitřní efektivity podniků * systémy pro zvyšování dodavatelsko-odběratelských vztahů * rozvoj a zdokonalování technické infrastruktury a programového vybavení * systémy pro vývoj nových nebo inovaci stávajících výrobků a technologií * zavádění a rozšiřování outsourcingu informačních systémů nebo jeho částí

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Volby 2017: kde volit, aneb jak najít volební místnost
Už jste požádali finanční úřad o prominutí pokuty za kontrolní hlášení?
Známé tváře a volby. Které osobnosti podporují SPD, TOPku, či Piráty?
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Auta
Jaguar zvažuje nástupce modelu XK. Použil by upravenou…
Volkswagen chce závodit s elektrickým prototypem. Zřejmě zkusí Pikes Peak
Koncept Toyota Fine-Comfort Ride je vodíkový soupeř Mercedesu třídy S
Galerie: Šemík, knedlík, mandelinka a další legendární autobusy z ČSSR
Nový Jeep Compass má za sebou testy IIHS. Obstál bez vyznamenání
Technologie
Nokia 7 je tady. Sympatická střední třída má skleněná záda a punc od Zeisse
Asus: Coffee Lake by mohlo být kompatibilní s deskami generace Z270, kdyby Intel chtěl
Linuxáci si vymodlili vlastní smartphone. Librem 5 se chce odlišit od Androidů i iPhonů
S cenami operačních pamětí to prý bude mizérie i příští rok, nedostatek čipů má trvat
Sdílení polohy na mapě láká další aplikace. Kde všude se můžete nechat sledovat?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít