Leo Express dá za čínské soupravy více než půl miliardy - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Leo Express dá za čínské soupravy více než půl miliardy

, lem, tre,
Leo Express dá za čínské soupravy více než půl miliardy
Zdroj: LEO Express

Český železniční a autobusový dopravce Leo Express dokončil první obchod s čínskou společností CRRC Zhuzhou Electric Locomotive (CRRC ZELC). Za tři nové vlakové soupravy zaplatí údajně 20 milionů eur, tedy asi 540 milionů korun.

V září oznámený obchod byl dokončen podpisem smlouvy v pondělí. Podle vyjádření zástupce generálního ředitele CRRC ZELC Liao Hongtaoa pro globaltimes.cn smlouva obsahuje také dohodu na poskytnutí náhradních dílů, servisu, školení a testu souprav.

Pro čínského výrobce železničních komponentů jde o významný kontrakt. Tři soupravy pro společnost českého podnikatele Leoše Novotného jsou jeho první dodávkou na území Evropské unie.

První tři elektrické soupravy jsou podle čínské strany testem vzájemné spolupráce a v případě úspěchu by mohla česká firma nakupovat mnohem vyšší počty čínských vlaků.

Jak dříve uvedl pro railwaygazette.com generální ředitel Leo Express pro střední a východní Evropu Peter Köhler, mohlo by jít o objednávku dalších více než 30 souprav. Nové vlaky budou nástrojem expanze v České a Slovenské republice. Společnost požádala o vydání licencí také pro německé a polské tratě.

Společnost Leo Express byla založena Leošem Novotným v roce 2010 a železniční dopravu spustila na českých tratích v listopadu 2012. V současné době má flotilu 5 souprav Stadler Flirt EMU objednaných ještě v září 2010. Společnost, která mimo jiné také provozuje autobusovou dopravu loni přepravila 1,1 milionu lidí, což byl meziroční nárůst o 210 tisíc cestujících.


Čtěte také:

Leo Express snížil ztrátu o polovinu. Daří se mu na východním Slovensku

České dráhy spadly do více než miliardové ztráty

Přes dotace vlak nejede. Jančura prý nemá na Slovensku šanci