Léky v novém režimu

24. května 2012, 12:36 - ing. Marcela Alföldi Šperkerová
24. května 2012, 12:36

zdravotnictví ing.

Do volného prodeje by se mohlo dostat více druhů léků. Vyplývá to z připravované novely zákona o léčivech. Bez receptu by byl lidem dostupný například paracetamol v kombinaci s kodeinem. Tento přípravek je zatím prodejný až po návštěvě lékaře. Zákazník by se v lékárně musel prokázat jen kartičkou pojištěnce a občanským průkazem, podobně jako nyní při nákupu léků proti nachlazení s obsahem pseudoefedrinu. Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) zatím nechce odhadovat, kolik léčiv má být nově volně prodejných. Nyní se na českém trhu obchoduje 7390 variant léčivých přípravků, z toho 1076 jich je bez předpisu a 13 bez předpisu s omezením. Tvůrci zákona předpokládají, že díky rozvolnění trhu ušetří další peníze, které pojišťovny vydávají na léčiva. „Z veřejného zdravotního pojištění jsou mnohdy vynakládány zbytečné prostředky jen v důsledku toho, že dosavadní právní úprava není natolik pružná, aby místo výdeje na lékařský předpis umožňovala v širší míře výdej bez lékařského předpisu s omezením. Další náklady vznikají lékařům poskytováním zbytné péče, úzce zaměřené pouze na formální předepisování léků, a také pacientům, kteří musejí absolvovat i návštěvu u lékaře,“ vysvětluje důvodová zpráva k novele.
Novela na druhé straně zavádí i přísnější pravidla pro výdej speciálních typů léčiv. Vedle subutexu (podrobněji viz str. 32) a dalších omamných a psychotropních látek by se do režimu léků na předpis s omezením měly dostat i další kategorie léků. Půjde o přípravky z krve, imunologické prostředky a radioafarmaka. Dnes totiž může léky předepsat jakýkoli lékař i v rozporu s jeho odborností a indikací konkrétního léčiva. Nová pravidla pro přípravky v režimu na předpis s omezením neumožní jejich dostupnost od kteréhokoli lékaře, ale jen od specialisty na danou oblast. Omezení bude mít i další rozměry – například věkové. Konkrétní přípravek nebude možné předepsat například pacientům do šestnácti let, pokud jeho užívání není pro danou věkovou kategorii vhodné. „Jiný typ limitu bude například pro vzácná antibiotika určená na léčení superinfekcí. Když se banální infekce léčí tím nejúčinnějším, je to špatně,“ vysvětluje ředitel lékového úřadu Martin Beneš. Pokud novela vstoupí v platnost, budou se léky vydávat ve čtyřech kategoriích. V první budou léky volně dostupné, následně se rozdělí podle tří stupňů regulace – bez předpisu, ale s omezením, na recept a na recept s omezením.
Rozšíření okruhu volně prodejných léků přitom neznamená, že je lékař nemůže předepsat, a že by tedy pacient nemohl dostat na daný lék od pojišťovny připlaceno.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít