Lék pro český trh práce: Levnější propouštění a více zkrácených úvazků

22. listopadu 2010, 15:22 - Jan Stuchlík
22. listopadu 2010, 15:22

Trh práce v Česku potřebuje reformy, aby v budoucnu dokázal lépe čelit krizím a úbytku práceschopného obyvatelstva, shodují se autoři studie vydané Českou bankovní asociací.

Foto: Martin Siebert

Český trh práce, který je často kritizován za nepružnost, si v mezinárodním srovnání nevede nijak špatně. Navíc během recese ukázal, že dokáže na propad v produkci firem pružně reagovat. Přesto potřebuje reformu, shodují se autoři studie Vybrané vyhlídky a problémy trhu práce, kterou si objednala Česká bankovní asociace. Mělo by se zlevnit propouštění lidí pracujících na dobu neurčitou, podpořit zkrácené pracovní úvazky, rozšířit konta pracovní doby či zefektivnit státní aktivní politiku zaměstnanosti.

K těmto reformám je třeba přidat i změny ve školství, dodávají zástupci firem. „Dnes si průmyslové firmy mimo jiné nejvíce stěžují na nedostatek kvalifikované pracovní síly. Ve školách se neučí to, co je potřebné v praxi,“ tvrdí Zdeněk Liška, generální ředitel Svazu průmyslu a dopravy.

Firmy dnes nemají příliš velký problém přizpůsobovat počet zaměstnanců svým potřebám. „Zdrojem této pružnosti jsou zaměstnávání agenturních pracovníků, smlouvy na dobu určitou a najímání osob samostatně výdělečně činných, tzv. švarcsystém. Naopak výrazným problémem je příliš nákladné ukončování úvazků na dobu neurčitou a malý výskyt zkrácených úvazků,“ soudí jeden z autorů studie, Luděk Niedermayer z poradenské společnosti Deloitte.

Právě nákladnost a obtížnost propouštění lidí zaměstnaných na dobu neurčitou dokázalo ochránit řadu zaměstnanců před ztrátou práce. „Teď se uvidí, zda tyto politiky nebudou bránit v rychlejším najímání lidí v době, kdy se ekonomika zotavuje,“ dodává bývalý viceguvernér ČNB Niedermayer. Podle odhadu ministerstva financí se počet pracujících Čechů v roce 2012 vrátí na úroveň roku 2007. Rekordních pěti milionů pracujících z roku 2008 však zdaleka nedosáhne.

Více lidí na trh práce by měla podle studie přinést větší podpora zkrácených pracovních úvazků. Ty mohou jednak v době recese umožnit firmě přizpůsobit stav pracovníků aktuálnímu výkonu, jednak mohou zpět do práce přivést například rodiče malých dětí. „Opatření vedoucí k rozšíření kratších úvazků by zajistila pro mnoho lidí udržení kvalifikace, se všemi jednoznačně pozitivními důsledky pro pracovní trh, ekonomický růst a také pro veřejné finance,“ zní jeden ze závěrů studie.

Jedním dechem ovšem autoři dodávají, že pro rodiče je třeba zároveň vytvořit systém dostupné péče o malé děti. Jinak se jim práce na zkrácený úvazek nevyplatí.

Dostat na trh práce více aktivních lidí bude pro Česko životně důležité. Podle projekcí Českého statistického úřadu bude postupně ubývat práceschopných obyvatel. „To s sebou bez reforem ponese zpomalení tempa růstu ekonomiky, růstu mezd či finanční problémy sociálních systémů,“ upozorňuje David Marek, který v kolektivu autorů zastupoval společnost Patria.

Firmám, které jsou velmi závislé na proměnlivé poptávce po své produkci, by prospělo rozšíření kont pracovní doby tak, aby se počítaly za období dvanácti měsíců. Takových firem je v Česku hodně, tvrdí studie. Podle zástupců malých firem je ovšem tento lék vhodný jen pro větší společnosti. Firmy s méně než padesáti zaměstnanci konta pracovní doby nevyužívají buď proto, že o této možnosti nevědí, nebo proto, že je jejich vedení příliš administrativně náročné.

Mezi další doporučení patří změna některých opatření tak, aby nediskriminovaly malé firmy. Tady jde například o pravidla pro proplácení náhrad v době nemoci či pravidla pro propouštění. Narovnat by se měla i úprava zdanění osob samostatně výdělečně činných, jejichž najímání místo řádných zaměstnanců je pro firmy výrazně levnější.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
dTest: Které dary musíte zdanit a kolik odvedete státu?
Práce pro více zaměstnavatelů během roku 2017 a daně
Povinné ručení? Nejlevnější není vždy nejlepší
Chcete si přivydělat? Staňte se členem volební komise
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Auta
Automobilce Mini došla trpělivost. Na Dakar pošle auta s…
Je pohon na LPG ohrožený druh? Originálních aut na plyn už moc nekoupíte
Škoda představuje model Ke Luoke. Je to prodloužený Karoq pro Čínu
Subaru Impreza páté generace dorazila do ČR. Je to vážně zajímavé auto
Aston Martin V8 Vantage změnil tvář i motor. Je přeplňovaný a dodává ho Mercedes
Technologie
Čína nemá ráda ani Skype. Ten tak zmizel z katalogů aplikací
Uber zlepšuje podmínky pro své řidiče a přidává živé sledování
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Koupě roku? Amazon dnes prodává Galaxy S8 jen za 13 200 Kč
Další devadesátková hra zdarma. Stáhněte si akci MDK
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít