Legenda slaví jubileum

15. září 2008, 08:00 - Tomáš Johánek
15. září 2008, 08:00

Už po padesáté se v pondělí 15. září otevírají brány brněnského Výstaviště, aby přivítaly návštěvníky a vystavovatele v rámci Mezinárodního strojírenského veletrhu. Na jubilejní ročník největší strojírenské přehlídky ve střední Evropě přijedou dvě tisícovky vystavovatelů z 29 zemí.

Legenda jménem Mezinárodní strojírenský veletrh se zrodila na konci padesátých let, v době, kdy československé strojírenství slavilo velké exportní úspěchy a kdy se poprvé od komunistického převratu začala pootevírat dvířka ekonomické spolupráce se západním světem. Tehdejší čtrnáctidenní přehlídka dala výstavišti novou tvář s dominantním pavilonem Z a zahájila tradici, která z Brna udělala nejvýznamnější veletržní město za železnou oponou.

Mezinárodní strojírenský veletrh ušel za padesát let dlouhou cestu, s vyčleňováním jednotlivých oborů do samostatných projektů získával stále vyhraněnější a specializovanější podobu, ale nikdy neslevil ze své pozice největšího a nejinternacionálnějšího technologického veletrhu ve střední Evropě.

Strojírenský veletrh opět přivítá návštěvníky plně obsazenými pavilony. Společnost Veletrhy Brno, která je pořadatelem veletrhu, musí dokonce některé zájemce o výstavní plochu odmítat. „Požadavky zhruba deseti procent vystavovatelů na výstavní plochu jsme nemohli uspokojit,“ upozornil ředitel Veletrhů Brno Jiří Škrla. Podle jeho slov je hlavní příčinou tohoto stavu výstavba nového pavilonu P, který ubral asi 3000 metrů z celkem 70 tisíc metrů čtverečních výstavní plochy.

Nejvíc zahraničních vystavovatelů je z Německa, odkud přijede 296 firem. Následuje Slovensko s 90 vystavovateli a Itálie, kterou reprezentuje 72 firem. Strojírenský veletrh doplní šestý mezinárodní veletrh obráběcích a tvářecích strojů, kde z 560 vystavovatelů tvoří zahraniční firmy více než polovinu. Vedle obráběcích strojů bude na strojírenském veletrhu nejvíce zastoupen obor materiálů a součástek pro strojírenství, dále elektronika, automatizace a měřicí technika.

Strojírenský veletrh doprovodí veletrh pracovních příležitostí Job fair, Německé dny a série debat na téma „Uživí nás hlava?“. Uskuteční se i soutěže o zlatou medaili veletrhu a o nejlepšího programátora CNC strojů. Jubileum veletrhu připomene výstava historických exponátů a dobových fotografií.

Veletrhy Brno registrují celkem 14 vystavovatelů, kteří se účastnili všech 50 ročníků. Patří mezi ně například Siemens, Škodaexport, ČKD Praha nebo Metalimex. Organizátoři na veletrhu očekávají kolem 100 tisíc návštěvníků, což je zhruba stejně jako loni.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdo vlastní naše pojišťovny?
5 věcí, které si pamatujte o dokumentárním akreditivu
Zdraží plyn v topné sezóně? Jaké faktory ovlivní jeho cenu?
Všude stejně: jak moc riskujete, když používáte univerzální hesla a pořád stejný PIN?
Kdy je vhodná doba pro přezutí a výměnu pneumatik
Auta
VW Arteon je sice moderní, ale výkonem na starší Passat CC…
Kvíz: Znáte tyto přezdívky modelů aut nebo jiných dopravních prostředků?
Galerie: Kdo je konkurencí pro šestiválcový Stinger GT? Nová Kia mnoho soupeřů nemá
Nové Audi A7 Sportback už je jen hybrid. A zatím bez dieselu
Kia Stinger oficiálně přijela na český trh. Je to auto, které má velký potenciál
Technologie
GeForce GTX 1070 Ti už se objevují na fotografiích, prosáklo skóre v 3DMarku
Cnews FM: Microsoft vydal Windows 10 Fall Creators Update [podcast]
Vyšel Total Commander 9.10. Co je nového?
Philips začíná upgradovat své televizory na Android 7.0, na rozdíl od Sony ale ne všechny
Bitcoin na novém rekordu. Právě pokořil cenu 6000 dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít