Legální stahování snižuje ztráty

19. února 2007, 00:00 - (kaj, čtk)
19. února 2007, 00:00

HUDEBNÍ PRŮMYSLPropad hudebního průmyslu se v loňském roce začal zpomalovat. Tržby za legální stahování hudby pomalu, ale jistě začínají kompenzovat ztráty z prodeje klasických cédéček.Český hudební průmysl i loni vykázal pokles, který byl však pomalejší než v roce 2005.

HUDEBNÍ PRŮMYSL

Propad hudebního průmyslu se v loňském roce začal zpomalovat. Tržby za legální stahování hudby pomalu, ale jistě začínají kompenzovat ztráty z prodeje klasických cédéček.

Český hudební průmysl i loni vykázal pokles, který byl však pomalejší než v roce 2005. Tržby gramofonových firem se meziročně snížily o téměř desetinu na 510 milionů korun a prodej hudebních alb a DVD se snížil o osm procent na 3,1 milionu kusů. Ztrátu v roce 2006 částečně kompenzovaly tržby z prodeje digitální hudby, které díky novým internetovým obchodům vzrostly o 57 procent na téměř 17 milionů korun.

„Obecně lze říci, že v roce 2006 se zpomalil pokles prodejů hudebních nosičů,“ říká ředitelka české pobočky Federace fonografického průmyslu (IFPI) Petra Malá-Žikovská. V roce 2005 totiž tržby firem podnikajících v tomto oboru klesly o 16 procent na 565 milionů korun a prodej se snížil o 13 procent na 3,4 milionu kusů.

STAHUJ, KDO MŮŽEŠ

Hudební vydavatelství si hodně slibují od rostoucího prodeje digitální hudby přes internet. Například portál i-legalne.cz od poloviny listopadu loňského roku, kdy byl zprovozněn, prodal do konce ledna přes 50 tisíc skladeb. Registraci nutnou k zakoupení hudby si již vyřídilo přibližně 32 tisíc zákazníků.

Podobné služby v Česku od loňského podzimu nabízí i portál www.allmusic.cz. Minulý týden také na český trh s legálním stahováním hudby vstoupil mobilní operátor T-Mobile. Nová služba posluchačům umožní kupovat statisíce skladeb od největších světových vydavatelství. „Očekáváme masivnější nárůst prodejů celých skladeb přes internet, přičemž doposud se příjmy z digitálních prodejů sestávaly pouze z prodejů vyzváněcích a uvítacích tónů do mobilních telefonů,“ podotkla Malá-Žikovská.

ZA VŠÍM STOJÍ PIRÁTI

Za dlouhodobým poklesem tržeb gramofonového průmyslu podle odborníků stojí hlavně nelegální stahování hudby, které se rozmáhá kvůli masovému rozšíření přístupu k internetu. Gramofonové firmy také stále trápí nelegální vypalování a prodej hudebních nosičů.

Například Česká obchodní inspekce loni v obchodech a na tržnicích zabavila padělky v odhadované hodnotě 743 milionů korun. Zhruba 83 procent falzifikátů tvořily nosiče s hudbou a filmy, což byl rekordní podíl v historii kontrol.

Podle Jaromíra Soukupa, zástupce české pobočky IFPI, se Česká republika v počtu pirátských nosičů už několik let drží na 11. místě na světě. „Každé druhé CD u nás není legální, ale pirátské,“ tvrdí Soukup. Podle něj pirátství způsobuje stomilionové ztráty autorům, umělcům a výrobcům.

Cena jednoho pirátského CD se na tržištích pohybuje mezi dvěma až čtyřmi eury (56 až 112 korun). Průměrná cena CD na pultech českých prodejen se podle Soukupa snižuje a loni byla kolem 300 korun.

CÉDÉČKA JSOU NA ÚSTUPU

Tržby z prodeje hudebních CD v roce 2006 klesly téměř o 13 procent na 434 milionů korun při snížení prodeje o pět procent na 2,7 milionu těchto nosičů. Loni se v Česku naopak výrazně zvýšil prodej hudebních DVD, kterých se prodalo 267 tisíc kusů, což je meziročně o polovinu více. Obrat z prodeje hudebních DVD se díky tomu loni zvýšil o 33 procent na 67 milionů korun.

Stále menšímu zájmu hudebních fanoušků se v posledních letech těší klasické magnetofonové kazety. Zatímco ještě v roce 2005 se jich v Česku prodalo přibližně 150 tisíc, loni již pouze 50 tisíc kusů.

Výrazné snížení obratu o 28 procent na 150 milionů korun v roce 2006 vykázala zahraniční populární hudba. Kromě méně prodaných titulů na to mělo vliv i snižování cen těchto titulů. „U popu domácího se propad prodejů v podstatě zastavil, neboť pokles obratu ve srovnání s rokem 2005 činí pouze dvě procenta,“ uvádí Malá-Žikovská.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít