Leasing už u nás zdomácněl

10. března 2003, 00:00 - Eva Martínková, martinkova@profit.cz
10. března 2003, 00:00

Anglické slovo "leasing" znamená v překladu pronájem. Uznávám ale, že říci "Mám auto v pronájmu" nezní dostatečně "in". Proto u anglického výrazu, který již v českém slovníku zdomácněl, zůstaneme.Už proto, že v některých oblastech leasingu jsme rychle dohnali západní Evropu a leasing se stává běžnou součástí rodinného hospodaření.

Anglické slovo „leasing“ znamená v překladu pronájem. Uznávám ale, že říci „Mám auto v pronájmu“ nezní dostatečně „in“. Proto u anglického výrazu, který již v českém slovníku zdomácněl, zůstaneme.

Už proto, že v některých oblastech leasingu jsme rychle dohnali západní Evropu a leasing se stává běžnou součástí rodinného hospodaření. Zapamatujeme si alespoň, že leasing není nákup na splátky a že se řídí jinými pravidly než bankovní úvěr. Obecně je možno říci, že na základě uzavřené leasingové smlouvy přenechává pronajímatel za úplatu nájemci věc, aby ji dočasně (ve sjednané době) užíval nebo z ní bral i užitky. Leasing je pronájem různých zařízení (většinou aut, počítačů, strojů a budov) poskytovaný finančními institucemi. Leasing je forma podnikání, kterou provozují banky nebo specializované firmy se silným finančním zázemím. Na začátku leasingu platí nájemce první mimořádnou splátku (akontaci) a pak dále v pravidelných intervalech, většinou měsíčně nebo čtvrtletně, nájemné. Podle toho, co nastane po uplynutí smlouvy, rozeznáváme dva základní druhy leasingu: Finanční leasing je založen na smluvním ujednání, které nájemci umožní financovat užívání pronajatého předmětu a posléze jeho odkoupení. Údržba a pojištění předmětu po celou dobu nájemních vztahů plně spadá mezi povinnosti nájemce. Nájemní smlouvy jsou formulovány tak, že po ukončení nájmu automaticky přechází vlastnické právo k najaté věci na nájemce. Tato forma se často využívá při pořizování osobních automobilů. Provozní (operativní, běžný) leasing je naopak nájem, po jehož ukončení dochází k navrácení najatého předmětu zpět pronajímateli. Ve většině případů se jedná o krátkodobé nájmy. Údržbu pronajímaného předmětu provádí majitel. Operativní leasing je ale určen i těm, kteří chtějí půjčenou věc užívat dlouhodobě, nechtějí však mít starosti s její údržbou. Po uplynutí sjednané lhůty si pronajímatel vezme předmět zpět a třeba místo něj dodá nový, modernější. Operativní leasing má budoucnost. U nás je zatím rozšířen poměrně málo, a to pouze u aut a počítačů. V západních státech si tímto způsobem pořizují velké firmy celá technologická zařízení nebo nemovitosti. Je to pro ně výhodné z daňových důvodů, neboť jak známo, leasingové splátky si podnikatelé odečítají z daní. V případě rychle zastarávajících předmětů, jako jsou například právě počítače nebo auta, je operativní leasing rozhodně perspektivní i pro drobné české podnikatele. Leasingová firma o vaše auto či počítač nadstandardně pečuje, což pochopitelně není zadarmo. Ale i tak auto na stále obnovovaný pronájem přijde levněji než si každé tři roky kupovat nové. Celkový objem nákupů prostřednictvím operativního leasingu na domácím trhu dosáhl zatím tří miliard korun, což jsou pouhá 3,5 procenta z celkového objemu leasingových obchodů. Někteří ekonomové o leasingu tvrdí, že rozhýbal českou ekonomiku. Hlavní část obchodů, téměř 50 procent, představují osobní automobily. Šestinu z nich tvoří ojeté vozy. Téměř 30 procent leasingových obchodů se týká nákladních automobilů. Pak následují stroje a zařízení a nejméně, pouze dvě procenta leasingu, tvoří investice do budov, většinou prodejních prostor.

Vzít si úvěr, nebo leasing?

Máte sto tisíc korun v hotovosti a chcete si koupit auto? Zvažte si, zda si na zbytek do celkové ceny vysněného vozu vezmete spotřebitelský úvěr, či zda zvolíte leasing. Počítejme, že nový vůz stojí 300 tisíc korun. Sto tisíc máte v hotovosti. Potřebujete tedy 200 tisíc korun. Z tabulky vidíme, že bankovní úvěr se vyplatí, je-li poskytnut za skutečně nízký úrok kolem deseti procent. Pokud je úrok vyšší, začnou se sazby sbližovat. Obecně platí, že leasing se vyplatí spíše u drahých nových vozů, zatímco u levnějších ojetin je výhodnější spotřebitelský úvěr. Většina klientů leasingových společností dává přednost pružnosti a rychlosti i za cenu, že zaplatí ročně o několik tisíc více než v bance. Leasing má výhodu ve své dostupnosti. Pronajímatel si může dovolit být benevolentnější než banka. Má totiž šanci vám v případě neplacení auto zabavit. Proto leasingové firmy poskytují pronájmy tak lehce a často ani nevyžadují potvrzení o výši příjmů. Mají vás totiž v hrsti. Běda však, kdyby zkrachovaly. O auto bychom přišli, protože dokud ho nesplatíme, není naše.

Leasingové společnosti si pečlivě vybírejte

Pokud jste se rozhodli pořídit si auto či jiný užitečný předmět na leasing, bude vaší povinností každý měsíc platit nájemné. Jeho výše závisí především na hodnotě pronajatého předmětu. Důležité je, jakou částku jste schopni investovat do první mimořádné splátky, které se říká akontace. Samozřejmě platí, že čím vyšší akontace, tím méně na leasingu proděláte. Také délka období pronájmu hraje důležitou roli. Čím dříve se vám podaří pronájem ukončit, tím méně peněz navíc zaplatíte. V tabulce uvádíme několik orientačních příkladů. Důležitý pro vaše rozhodování je údaj „navýšení“. Ten vám ukáže, o kolik procent zaplatíte více, než kdybyste auto či počítač kupovali za hotové. Celkové navýšení ovlivňuje i úroková sazba. Leasingové společnosti nabízejí řadu variant pronájmů, v nichž se úroková sazba pohybuje zhruba od 11 do 14 procent. Není na škodu, zjistíte-li si o leasingových společnostech, které chcete kontaktovat, co nejvíce informací. Budoucí leasingový nájemce by se měl zajímat zejména o to, jaké má společnost finanční zázemí, jak dlouho působí na trhu, kolik leasingových smluv již uzavřela, kdo je jejím majitelem a je-li společnost členem Asociace leasingových společností. Před podpisem smlouvy se opravdu dobře rozmýšlejte. Smlouva o leasingovém pronájmu je totiž ze strany nájemce prakticky nevypověditelná. Na druhé straně však většina leasingových společností umožňuje předčasné splacení nájmu a značnou variabilitu splátek, které se mohou přizpůsobit finanční situaci nájemce.

Nejznámější leasingové firmy na českém trhu

CAC Leasing

ČSOB Leasing

ŠkoFIN

GE Capital Leasing

Corfina

VB Leasing CZ

Mercedes-Benz Leas. Bohemia

ČP Leasing

Raiffeisen Leasing

Výhody leasingu

* Jeho vyřízení je rychlé, pokud máte hotovost na akontaci, můžete mít předmět na leasing téměř okamžitě.

* Leasingové společnosti jsou připraveny podmínky pružně měnit v závislosti na platební schopnosti nájemce.

* Umožňuje zkrácené odepisování investice.

* U podnikatelů se splátka počítá do nákladů.

* V případě provozního leasingu odpadají mnohé starosti spojené s provozováním pronajaté věci.

* Náklady na pořízení předmětu jsou rozloženy na delší dobu.

* Zjednodušuje daňové a účetní postupy.

Nevýhody leasingu

* Pořízení předmětu na leasing je celkově dražší než platba v hotovosti.

* Na nájemce se přenášejí některá vlastnická rizika, například v případě odcizení či totálního zničení. Pojistné je v takovém případě vyplaceno majiteli, což je leasingová firma. Následné vyrovnání bývá komplikované a pro nájemce obvykle nevýhodné.

* Nájemce nemůže smlouvu vypovědět; pokud ano, bývá sankcionován citelným penále.

* Při bankrotu leasingové firmy se předmět leasingu stává součástí konkurzní podstaty.

* Nájemce má omezená užívací práva, protože předmět není jeho majetkem až do skončení smlouvy, to znam
ená i to, že k úpravě předmětu během platnosti smlouvy je nutný souhlas pronajímatele.

* Nájemce musí složit akontaci.

Vyplatí se spotřebitelský úvěr, nebo leasing?

Částka doba úrok měsíční splaceno

splácení splátka celkem

Spotřebitelský úvěr 200 000 Kč 3 roky 10 % 6300 Kč 230 000 Kč

Leasing 200 000 Kč (cena

automobilu 300 000,

akontace 33%) 3 roky 13 % 7004 Kč 252 144 Kč

Orientační příklady leasingových splátek

Cena výrobku Doba splácení Úroková sazba Akontace Měsíční splátka Navýšení

(Kč) (roky) (%) (%) (Kč)

600 000 5 13 10 12 090 1,31

600 000 5 13 40 8060 1,21

500 000 3 12 30 11 523 1,13

500 000 5 14 10 10 279 1,33

400 000 4 14 20 8613 1,23

400 000 3 12 50 6584 1,09

300 000 5 13 50 3358 1,17

300 000 3 13 30 7004 1,14

200 000 4 14 20 4306 1,23

200 000 2 12 40 5615 1,07

Leasing se obvykle vyplatí spíše u drahých vozů, zatímco u ojetin je výhodnější úvěr.

FOTO: F. DOSTÁL

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce…
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Pokuta za pád z kola? Absurdní, ale ne víc než jiné pokuty za nehodu [komentář]
Technologie
Nereferenční Radeony Vega konečně tady? PowerColor chystá vydání před koncem listopadu
Cnews FM: Platíme mobilem s Android Pay. Vydrží nám to? [podcast]
Desky platformy Intel Z390 už existují. V Sandře se objevil model od SuperMicro
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Nvidia má nové GeForce pro notebooky, MX110 a MX130. Používají ale staré 28nm čipy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít