Lazar bazar. Na trhu chybí desítky tisíc ojetých vozů, ceny rostou - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Lazar bazar. Na trhu chybí desítky tisíc ojetých vozů, ceny rostou

,
Lazar bazar. Na trhu chybí desítky tisíc ojetých vozů, ceny rostou
Zdroj: Shutterstock

Trh s ojetými automobily hlásí po nucené pandemické odstávce oživení, stále na něm však chybějí desítky tisíc aut a ceny rostou.

Prodeje ojetých aut se během pandemie koronaviru prakticky zastavily, statistiky mluví o téměř stoprocentním březnovém propadu a jen pozvolném růstu. Bez nadsázky lze první půlrok letošního roku označit za největší ránu do té doby pulzujícímu trhu.

Češi podle dat autotržiště Carvago utratili v prvním půlroce za ojetá auta o 27 miliard méně než loni, což v meziročním srovnání znamená propad o 46,53 procenta. Ještě na začátku roku přitom trh rostl. „Do epidemie koronaviru o 1,7 procenta, tedy o 315 milionů korun,“ uvedl CEO společnosti Jakub Šulta.

Jen za dobu povinné karantény vygeneroval podle Petra Přikryla z Asociace prodejců použitých automobilů – autobazarů (APPAA) celý obor ojetých vozidel ztrátu asi půl miliardy korun. „Přibližně 55 bazarů ukončilo svoji činnost,“ doplnil.

Černé scénáře však nyní berou zasvé. „Září můžeme označit za bod zvratu, trh se dostává na úroveň před pandemií,“ uvedl Jiří Grund, předseda Asociace obchodu ojetými automobily (AOOA). Přesto o oživení trhu mluví oborové asociace a největší české autobazary oslovené týdeníkem Euro velmi opatrně. Šéfka největší sítě tuzemských autobazarů AAA Auto Karolína Topolová například tvrdí, že se stále pohybují v meziročním srovnání na zhruba 80 procentech prodejů.

V době uzavření poboček podle ní klesly prodeje zhruba na pětinu a namísto 250 vozů, které se denně běžně na pobočkách prodaly, jich firma přes online kanál prodávala jen několik desítek. „Navíc jsme museli razantně snížit ceny, abychom online prodeje podpořili, a…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?