Larisa končí, deky nikoli

23. května 2005, 00:00 - (čtk, red)
23. května 2005, 00:00

TEXTILNÍ PRŮMYSL Oblíbené přikrývky Larisa však z trhu nezmizí, jejich výrobu totiž převzala turnovská společnost Fabona, uvedl ředitel zkrachovalého podniku František Kudláček. Larisa se s problémy potýkala několik posledních let. Do ekonomických potíží se podnik dostal kvůli recesi v textilním průmyslu.

TEXTILNÍ PRŮMYSL

Oblíbené přikrývky Larisa však z trhu nezmizí, jejich výrobu totiž převzala turnovská společnost Fabona, uvedl ředitel zkrachovalého podniku František Kudláček.

Larisa se s problémy potýkala několik posledních let. Do ekonomických potíží se podnik dostal kvůli recesi v textilním průmyslu. Své ale udělala i silná koruna a levná asijská konkurence, která v minulých letech připravila firmu o velkou část zákazníků. Ještě před deseti lety se tržby pohybovaly kolem 100 milionů korun, loni pouze 30 milionů a hospodaření skončilo téměř patnáctimilionovou ztrátou.

Kvůli absenci zakázek zahájila společnost v roce 2002 restrukturalizaci.

Liberecká textilní firma Larisa zkrachovala.

Výrobce známých přikrývek nebyl schopen plnit závazky vůči věřitelům, a tak na něj Krajský soud v Ústí nad Labem prohlásil konkurz. Podnik by letos oslavil sto let existence.

Z původních 90 zaměstnanců jich v podniku zůstalo kolem dvaceti. Na špatné situaci podniku se podle Kudláčka podepsal i způsob privatizace.

Na začátku 90. let odkoupili noví majitelé zavedený podnik od státu za 58 milionů korun. „Museli jsme si ale půjčit, takže jsme nakonec za továrnu zaplatili o 65 milionů víc na úrocích a stále jsme dlužili státu i bance,“ řekl Kudláček.

Firma si podle něho půjčila od Agrobanky, která zkrachovala, ještě nesplacený úvěr pak převzala Česká spořitelna a od ní Česká konsolidační agentura.

Pohledávku, za níž Larisa ručila celým areálem, odkoupila od agentury společnost Fabona a protože Larisa nebyla schopna závazek splatit, převzala v únoru areál se zavedenou výrobou i zaměstnanci. „Výroba pokračuje dál v takové podobě, v jaké jsme ji převzali,“ sdělila členka představenstva Fabony Lidmila Trojanová. Většina produkce nyní míří za hranice.

Textilní výroba v Larise by letos oslavila 100 let existence. Firma založená v roce 1905 vyráběla původně vlněné šatovky, samety a dekorační plyše. V polovině 60. let se stala součástí Bytexu a specializovala se na výrobu přikrývek. Vlnu vystřídalo akrylové vlákno. Nejznámějším produktem se stala vlasová deka Larisa.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Známé tváře a volby: Které známé osobnosti podporují ANO, KSČM, či ODS?
Chcete půjčku vyřídit online?
Jaký má vliv sdílené ubytování na českou ekonomiku?
Po svatbě vás vyřizování na úřadech nemine!
Máté nízké příjmy? Do penze odejděte už v prosinci
Auta
Příval malých crossoverů na český trh nebere konce. Dnes…
Plug-in hybridní kupé Polestar 1 není Volvo a vyrábět se bude v Číně
Končí norská elektrická pohádka? Na těžké Tesly se má vztahovat daň téměř 200 tisíc
Sportovní Mazda s motorem Wankel? Problémem není technologie, ale byznys
Polestar dnes představí své první auto. Bude to čtyřválcové plug-in hybridní kupé
Technologie
Už i pevným diskem se dá špehovat, funguje jako mikrofon. Hrozba pro bezpečnost
Podruhé a lépe. Surface Book 2 je rychlejší, lépe vybavený a může být zcela tichý
Netflix má již 104 milionů předplatitelů. Příští rok hodlá do obsahu nacpat 8 mld. dolarů
Windows 10 Fall Creators Update: jen malé a někdy nedotažené novinky [recenze]
Bez LTE, zato s Wi-Fi. Praha nabídne v metru bezplatný internet
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít