Lákadlem je originální prostředí

25. dubna 2005, 00:00 - ROBERT ŠIMEK
25. dubna 2005, 00:00

ZÁMECKÉ HOTELY Zámecké hotely nemohou obyčejným konkurovat množstvím pater či počtem podzemních garáží, ale drží se přesto více než dobře. Využívají totiž své jedinečné atmosféry. Neopakovatelnou atmosféru honosných večírků a dýchánků dob minulých, romantické posezení v zámecké knihovně či příjemný odpočinek v zámecké ložnici, to vše nabízí zámecký hotel Mostov.

ZÁMECKÉ HOTELY

Zámecké hotely nemohou obyčejným konkurovat množstvím pater či počtem podzemních garáží, ale drží se přesto více než dobře. Využívají totiž své jedinečné atmosféry.

Neopakovatelnou atmosféru honosných večírků a dýchánků dob minulých, romantické posezení v zámecké knihovně či příjemný odpočinek v zámecké ložnici, to vše nabízí zámecký hotel Mostov. Platí to však na zákazníky? Marketingová manažerka zámku Mostov Eva Povová tvrdí: „V atmosféře je naše originalita!“

Zámek Mostov.

DŘÍVE STATKY, DNES HOTELY

Česká republika je velmi bohatá na kulturní památky - jen zámků je tu více než tisíc. Za socialismu jich pouze malé procento sloužilo kulturním účelům, ve většině byly domovy důchodců, kanceláře místních národních výborů či státní statky. Po roce 1989 bylo proto nutné hledat pro mnohé z nich jiné využití. Vzhledem k jejich velké rozloze či atraktivnímu umístění se jako jedna z možností nabízela přeměna zámku na hotel. Takový osud potkal například zámky v Čejkovicích, Štiříně, Velké Bystřici, Třešti, Hrubé Skále či Mostově.

„Zámek Mostov byl od roku 1885 rodinným sídlem velkoprůmyslníka barona Georga Haase z Hasenfelsu,“ říká Povová. „Za socialismu ho využíval státní statek a objekt chátral. Až v roce 1997 ho zakoupila porcelánka Haas & Czjzek a rozhodla se z něj vybudovat místo pro kontakt firmy s veřejností. Zámecký hotel byl otevřen v září 2002,“ dodává.

Mostov se navíc nachází v optimální poloze uprostřed trojúhelníku lázeňských měst Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně. „Náš hotel je cenově zajímavý jak pro zahraniční, tak pro tuzemskou klientelu,“ říká Povová a dodává, že pro hosty je připraven klasický hotelový servis, ale i zajímavé atrakce, jakými jsou například nabídky výletů, možnost rybaření či naháňky a odstřel zvěře.

Výkyvy v návštěvnosti mezi zimní a letní sezonou řeší v Mostově prostřednictvím zvýhodněných služeb. „Nabízíme speciální balíčky zaměřené na konkrétní kalendářní dny,“ vysvětluje Povová. „Zvláštní program je pro návštěvníky připraven na Valentýna, Velikonoce, Halloween nebo třeba na Den Matek,“ upřesňuje.

Zámek Hrubá Skála.

TRUBAČI A GRILOVÁNÍ BÝČKA

Poměrně jednoduchou přeměnu na hotel měli majitelé zámku Hrubá Skála. Objekt již za minulého režimu fungoval jako odborářská zotavovna a na příliv rekreantů byl tedy připraven. O něco složitější bylo přizpůsobení služeb náročnější klientele. „Zhruba polovinu našich hostů dnes tvoří cizinci,“ říká ředitel zámeckého hotelu Vladimír Staněk. „Početná je i kongresová klientela, pro kterou nabízíme sály s kapacitou až dvě stě padesáti míst,“ dodává.

Pro milovníky adrenalinových sportů jsou na Hrubé Skále připraveny také netradiční akce, jako například přejezd na kladce nad propastí, rafting či noční orientační závod. Hlavním lákadlem je však opět zámecká atmosféra. „Zámek nabízí příjemné prostředí s vyhlídkou na Český ráj a skalní město,“ říká Staněk. Pro hosty jsou připraveny dobově zařízené pokoje, salonky či oddací síň. „Jsme samozřejmě schopni zajistit obřadní hostinu i ubytování svatebčanů,“ říká ředitel.

Že si na Hrubé Skále na atmosféře zakládají, dokazuje i fakt, že na objednávku je možné zařídit obsluhu v dobových kostýmech či slavnostní fanfáry zámeckých trubačů. Nádvoří zámku je pak vhodné i pro pořádání velkých zahradních párty, spojených s grilováním krocanů, selátek či býčka.

Hotel Zámek Čejkovice.

 

DO ČEJKOVIC ZA VÍNEM

Zámek Čejkovice původně hotelem být neměl. Za minulého režimu sloužil zemědělcům a v 70. letech hrozila jeho úplná demolice. Chátrající památku zachránila až v roce 1975 obec, která začala s celkovou rekonstrukcí. Současný ředitel hotelu Radek Červenka říká: „Původně se o hotelu neuvažovalo. Tahle myšlenka přišla až po revoluci a ukázala se jako šťastná. Hotel je v provozu od roku 1998.“

Čejkovice mají oproti jiným lokalitám jednu výhodu - nacházejí se totiž v samém středu jednoho z největších vinařských regionů jižní Moravy. „Vedle kongresové turistiky jsou našimi zákazníky hlavně lidé se zájmem o dobré víno,“ říká Červenka. „Hojně navštěvovaná je zejména Zámecká galerie vín, kde mohou naši hosté ochutnat či zakoupit některou ze širokého sortimentu místních odrůd,“ upřesňuje.

S atmosférou pracují i tady. Zámek stojí na místě bývalé tvrze a jsou pod ním zachována rozsáhlá sklepení ze 13. století, která jsou pro hosty otevřena. „Dále nabízíme širokou škálu služeb v atraktivních a členitých prostorách s osobitou atmosférou,“ dodává Červenka. Podobně jako na Hrubé Skále jsou i zde připraveni na svatební obřady a pro tyto účely byla dokonce znovu vysvěcena zámecká kaple.

Zámek Třešť.

DŮLEŽITÉ JE I PROSTŘEDÍ

Zámecké hotely, které nemohou nabídnout historické interiéry, se soustředí zejména na atraktivní prostředí. Tak je tomu ve Velké Bystřici nebo v Třešti.

„Náš zámek zrekonstruovala Akademie věd za účelem pořádání školicích a firemních akcí,“ říká Ivana Lechnýřová, provozní zámeckého hotelu Třešť. „Pro hosty cestovních kanceláří a externí klientelu nabízíme standardní hotelové služby,“ dodává. Pro náročné hosty je zde však připraveno také fitness centrum, stolní tenis či kosmetický salon. „Zvláště u starších hostů jsou oblíbené procházky zámeckým parkem, který má rozlohu patnácti hektarů,“ říká Lechnýřová. Velká Bystřice se navzdory svému názvu tak velkým parkem chlubit nemůže. „Sázíme na historický ráz budovy a na klidné místo mimo ruch velkoměsta,“ říká ředitel hotelu Petr Jahoda. Zámek vlastní město Velká Bystřice a hotel je v něm již od roku 1991. „Vnitřní prostory jsou přestavěny na běžný hotelový provoz, historická atmosféra zde proto není patrná,“ vysvětluje Jahoda. Interiéry jsou však přesto reprezentativní a nabízejí možnost příjemného pobytu. „Našimi zákazníky jsou jak firmy, tak tuzemští i zahraniční turisté,“ říká Jahoda. „Sezonní výkyvy zaznamenáváme pouze v letních měsících, kdy se koná málo firemních školení, seminářů či oslav,“ dodává.

Zámek Štiřín.

ŠTIŘÍN ŽIJE SPORTEM

Vhodné propojení historie a současnosti využívá i zámek Štiřín nedaleko Prahy. „Objekt byl před rokem 1985 totálně zdevastovaný, pak ale začala nákladná rekonstrukce a dnes patří mezi nejlépe udržované historické památky u nás,“ chlubí se manažer zámku Libor Šticha. „Hotel zde vznikl v roce 1995 a od té doby se podařilo zrekonstruovat ještě část hospodářského dvora a postavit novou budovu, kde je nyní restaurace,“ dodává.

Zámek Štiřín se tedy může pochlubit historickými interiéry i novými a moderně vybavenými místnostmi. „Naši klientelu tvoří firmy i jednotlivci,“ říká Šticha. „Nabízíme širokou škálu služeb, od těch standardních, jakými jsou ubytování či možnost pořádání konferencí, až po doplňkové, což jsou různé koncerty, vystoupení skupin historického šermu nebo možnost střelby z kuše,“ upřesňuje.

Specialitou štiřínského zámku je však golf, přímo v zámeckém parku bylo totiž zbudováno devítijamkové golfové hřiště. „Pořádáme různé turnaje a nedávno jsme otevřeli v jedné z budov i takzvaný indoor-golf, který nabízí špičkový golfový simulátor i cvičná odpaliště,“ říká Šticha. Hosté štiřínského zámku tedy žijí převážně sportem. „Kromě golfu nabízíme také tenisový kurt, pétanque, kuželky, kulečník nebo zapůjčení horských kol na vyjížďky po okolí,“ dodává Šticha.

ÚSPĚCH JE ZARUČENÝ

Jak na tom tedy zámecké hotely jsou? Zdá se že dobře. Své hosty si nacházejí zámky u Chebu, u Prahy i u Olomouce. Většina z nich láká zákazníky na dobovou atmosféru, historické interiéry či exteriéry. Těží z toho, že návštěva památek je v České republice stále jedním z nejčastějších cílů turistů. Když se ke všemu přidají ukázky historického šermu, zámečtí trubači nebo jídla podle středověkých receptů, je úspěch zaručený.

Sami provozovatelé vidí budoucnost zámeckých hotelů optimisticky. „Jsme po Lázních Sedmihorky druhým největším ubytovacím zařízením v Českém ráji. Stojí za námi silný řetězec Orea Hotels, účastníme se propagačních akcí doma i v zahraničí a na příští sezonu plánujeme rozsáhlou rekonstrukci celého zámku. Po jejím dokončení budeme již naprosto bezkonkurenční,“ říká Vladimír Staněk z Hrubé Skály.

CO NABÍZEJÍ

zámekkrajvlastníkprovozovatelpočet pokojůcena/den
 ČejkoviceJihomoravskýobec ČejkoviceHotel zámek, a. s.  Čejkovice241000 Kč
 Hrubá SkálaLibereckýG. E. N., a. s.Orea Hotels, s. r. o.55650 Kč
 MostovKarlovarskýZámek Mostov, s. r. o.Zámek Mostov, s. r. o.19970 Kč
 ŠtiřínStředočeskýKonferenční centrum ŠtiřínKonferenční centrum Štiřín433711 Kč
 TřešťVysočinaměsto TřešťAkdemie věd ČR371000 Kč
 Velká BystřiceOlomouckýměsto Velká BystřicePetr Jahoda  18 980 Kč

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Rozdíly v placení zdravotního a sociálního pojištění pro OSVČ
Měli byste se bát, když nakupujete na českých e-shopech?
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
8 smartphonů do 10 000 Kč: kompakt, phablet, odolňák i vlajková loď [Vánoce 2017]
Robot Atlas je zase mrštnější. Podívejte, jak udělá salto (video)
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít