Lákadla autobazarů pod lupou

31. května 2004, 00:00 - Přílohu připravil IGOR PÍREK
31. května 2004, 00:00

PŘED NÁKUPEM OJETÉHO UŽITKOVÉHO VOZU ABSOLVUJTE ZKUŠEBNÍ JÍZDU Autobazary argumentují, že nový lehký užitkový vůz ztrácí prakticky hned při koupi 20 až 30 % své hodnoty. Proto se podle nich často víc vyplatí koupit si vůz "z druhé ruky" než žhavou novinku.

PŘED NÁKUPEM OJETÉHO UŽITKOVÉHO VOZU ABSOLVUJTE ZKUŠEBNÍ JÍZDU

Autobazary argumentují, že nový lehký užitkový vůz ztrácí prakticky hned při koupi 20 až 30 % své hodnoty. Proto se podle nich často víc vyplatí koupit si vůz „z druhé ruky“ než žhavou novinku.

Při výběru ojetiny lehkého užitkového vozidla si zájemce musí dávat ještě větši pozor než u ojetého osobního automobilu. Neměl by se zajímat jen o kritéria související s využitím vozidla pro své podnikatelské aktivity (viz text na předchozí straně), ale musí věnovat pozornost také celkovému stavu konkrétního automobilu. Lehká užitková vozidla jsou totiž zpravidla namáhána výrazně více než běžná osobní auta.

POZOR NA TECHNICKÝ STAV

U ojetin lehkých užitkových vozů doporučujeme především pečlivou kontrolu technického stavu podvozku, motoru a užitné plochy. Vzhledem k tomu, že vozy často najezdí každý rok desítky tisíc kilometrů ročně, není ani tak důležitý rok výroby, ale především konkrétní stav vozu. Zejména pokud do auta plánujeme investovat více peněz, je dobré vzít s sebou zkušeného autoopraváře, který si vůz důkladně prohlédne a zkontroluje hlavní součásti.Vyplatí se absolvovat také zkušební jízdu, přičemž odborníci doporučují vůz alespoň částečně zatížit. Díky tomu můžeme objevit třeba případné defekty v pérování nebo na nákladové plošině apod. Pokud je ale vůz pravidelně udržován, nevadí ani větší opotřebení plošiny. Problémy mohou nastat zejména u zanedbaných služebních aut, u kterých se za volantem vystřídá více řidičů, kteří často jezdí hodně nešetrně a moc se o běžnou údržbu zpravidla nestarají.

OBLIBA BÍLÉ BARVY

O jaké ojeté užitkové vozy je dnes největší zájem? Podle informací AAA Auto jsou v kurzu nejčastěji vozidla, jejichž stáří nepřesáhlo pět let. Zpravidla mají najeto menší počet kilometrů a jsou opatřeny servisní knížkou. K dalším trendům současnosti patří skutečnost, že zákazníci nevyžadují nijak bohatou výbavu. Vozy, které jsou vybaveny airbagy, klimatizací, elektrickým ovládáním oken a zpětných zrcátek, mají menší šanci na prodej. Při volbě barev je proti osobním vozům paradoxně v kurzu zejména bílá barva, protože na ní nejlépe vyniknou reklamní nápisy.

**ZÁJEM O ODPOČET DPH

Poptávka po dodávkách je dlouhodobě vysoká a stále roste. Největší zájem je o vozy s možností odpočtu DPH, které se dají koupit i na leasing. Bez odpočtu DPH si vůz na leasing těžko pořídíte, protože to většina společností nenabízí. To je zpravidla pro potenciální zákazníky velký problém. Podíl užitkových vozů na celkovém počtu ojetin se u největších autobazarů v ČR soustavně zvyšuje. Například AAA Auto v současnosti po celé republice nabízí celkem 3350 vozů, z nichž více než 500 tvoří právě užitkové automobily. Často se o ně zajímají podnikatelé, kteří využívají možnost nákupu na protiúčet a na leasing.

fota v příloze: archiv

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Když za škodu může sport...
O dědictví IV: Dědit, či darovat?
3 věci, na které není dobré zapomínat před odjezdem na služební cestu
Daňové přiznání za rok 2017: Změny u daňového zvýhodnění na děti a daňového bonusu
Bez potřebné doby pojištění vám důchod nedají
Auta
Retro: Kolik stála nová auta v listopadu 1989 a o kolik…
Kvíz: Víte, co se děje, když se na přístrojové desce rozsvítí tyto kontrolky?
Arrivo je systém, díky kterému pojede i Dacia Duster nebo Fabia 1.2 HTP 320 km/h
Škoda Superb 2.0 TSI 4×4 vs. BMW M760Li xDrive: Přesné porovnání neporovnatelného
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Technologie
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Že je elektrická nákladní Tesla revoluční? Kdeže, elektrická Avia tu byla už dávno
Procesory ARM proráží už i v superpočítačích. Na ThunderX2 s jádry Vulcan sází sám Cray
Parádní akce: Samsung Galaxy S7 za 8200 Kč a S7 Edge za 10 600 Kč
Mlácení dělníků, smrt v kantýně aneb Jak se dělá iPhone X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít