Kvůli recesi v USA se komplikují i obchody v evropských zemích

14. dubna 2008, 00:00 - Martina Martinovičová
14. dubna 2008, 00:00

MARTIN RŮŽIČKA, GENERÁLNÍ ŘEDITEL KOMERČNÍ ÚVĚROVÉ POJIŠŤOVNY EGAP - Recese americké ekonomiky má za následek citelné omezování úvěrů u některých bank. „Kvůli tomu firmám krachují obchody ve Velké Británii, Francii a Španělsku,“ tvrdí Martin Růžička.

Ekonomika USA bojuje s recesí. Reaguje na to prakticky celý svět. Jak to pohnulo s riziky, která jistíte svými pojistkami?

Recese americké ekonomiky má za následek citelnou úvěrovou restrikci některých bank. V Evropě to pozorujeme například ve vyšším výskytu pojistných událostí především ve Velké Británii, Francii a Španělsku. Firmám krachují některé obchody, což ale není důsledkem jejich neschopnosti, ale jednoznačně nedostatkem likvidity na trhu. Je zajímavé a snad i trochu paradoxní zároveň, že totéž zatím z našeho pohledu nevidíme v USA.

Čím si to vysvětlujete, vždyť hypoteční krize začala právě v USA a americké banky se problémům rozhodně nevyhnuly?

Nedostatek likvidity zatím postihuje opravdu velké korporace a větší projekty financované bankami, a dosud se řetězově neprojevil na chodu ostatních velkých a středních amerických firem. Nicméně rizika neplacení jsou v USA vyšší, než byla před rokem, a dopady na naše vývozce a naši pojišťovnu mohou přijít později.

Nyní se hodně mluví o Číně kvůli nepokojům v Tibetu a postupu proti vnitřní opozici před blížící se olympiádou. Odráží se rostoucí napětí i na rizikovosti obchodování s touto zemí?

Zatím nikoliv. Celý svět s Čínou masivně obchoduje. Zatím jsme v této oblasti nic zásadně negativního nezaznamenali a tutíž jsme ani neměnili přístup k pojišťování těchto rizik.

Jistý druh napětí se vyvíjel i mezi Českou republikou a Ruskem ohledně umístění amerického radaru. Jak se toto podepsalo na obchodních vztazích?

Jde prakticky výhradně o politickou záležitost, obchod žije zatím svým vlastním životem.

Jaké jsou v současné době v Česku nejrizikovější obory?

Nejrizikovějším oborem je jednoznačně textilní odvětví. V posledních letech se především textilní výrobci potýkají s nákladovostí v porovnání s cenami importu, a kdo se nestačil včas přeorientovat na ziskovou výrobu, tone v hlubokých problémech. I nadále jsme v roce 2007 registrovali bankroty textilních výrobců. V jistých problémech byl a zčásti je i maloobchod.

Například loňská mírná zima způsobila v průběhu roku 2007 řadě maloobchodních podnikatelů problémy s neprodejnými zásobami zimního sportovního zboží a v důsledku toho tak někteří z nich museli řešit dočasnou platební neschopnost nebo i insolvenci. Námi pojištěný dodavatel získal při naplnění různých forem rizik neplacení jeho odběrateli náhradní pojistné plnění a naše pojišťovna v případě dočasné platební neschopnosti sjednala splátkové kalendáře s dlužníky nebo plně nesla důsledky insolvence.

Zhruba rok je vaším strategickým partnerem Italsko-belgické konsorcium úvěrových pojišťoven. Jaký efekt to přineslo klientům?

V loňském roce odprodal náš dosud jediný akcionář Exportní garanční a pojišťovací společnost 66procentní vlastnický podíl uskupení úvěrových pojišťoven SACE BT z Itálie a Ducroire Delcreder z Belgie. Strategický partner má dlouholeté zkušenosti jak s úvěrovým pojištěním, tak i s pojišťováním záruk, přičemž italský partner se úspěšně pohybuje na největším trhu pojišťování záruk v Evropě a druhým největším ve světě. Díky získání cenného know-how nyní připravujeme uvedení produktů pojišťování záruk pro Českou republiku.

Ovlivnilo to postavení Komerční úvěrové pojišťovny EGAP na trhu?

Kromě již avizované přípravy nových pojistných produktů je to rozšíření o know-how s pojišťováním vývozu do dalších světových obchodních destinací, včetně těch nejexotičtějších. Jedná se například o země Latinské Ameriky a některé africké země. Vedle toho je to obecné povědomí jistého prvenství, protože naše pojišťovna je první z naplánovaných akvizic našich partnerů při budování další nadnárodní sítě úvěrových pojišťoven.

Kam míříte s novými druhy pojištění?

Nové produkty budou zajišťovat rizika spojená s insolventností nebo s nedostatkem likvidity pojištěného. Obecně řečeno příjemcem pojistného plnění z pojištění záruky bude oprávněná osoba, která vyžaduje od pojištěného klienta za jeho výkon nebo obecněji závazek různé formy ručení. Tyto produkty chceme uvést na trh zhruba ve třetím čtvrtletí letošního roku. Využíváme zde samozřejmě i naši dlouholetou zkušenost s hodnocením rizik vzniku insolvence na tuzemském trhu. Zatím jsme ve stadiu příprav a rozhodně chceme naši podnikatelskou veřejnost co nejdříve podrobněji informovat o těchto nových produktech.

Jak firmy využívají vaše stávající produkty e-Bonus a e-Modul?

e-Bonus je zacílen spíše na malé a střední podniky a lze ho kompletně sjednat přes internet. Žadatel pouze podepíše návrh smlouvy stažený po dokončení zadání údajů z internetu a zašle do naší pojišťovny. V budoucnosti hodláme tuto korespondenční cestu plně nahradit elektronickým podpisem vystaveným uznávanou certifikační autoritou.

Velké firmy v nich také mohou najít nějaké výhody?

Ty si pochvalují e-Modul pro schopnost dokonalé individualizace na podmínky klienta. Ne nepodstatná je přitom srozumitelnost produktu a to zejména v části, kde se jedná o pojistné plnění. Pojištění lze sjednat tak, aby bez problému krylo i dceřiné společnosti. Na druhou stranu máme rovněž zkušenost, že zahraniční matka našeho klienta má zprostředkovaně zkušenost s produktem e-Modul a má zájem o jeho globální využití. Zde je ještě prostor pro naši expanzi s využitím zázemí zahraničního strategického partnera.

Produkty Komerční úvěrové pojišťovny jsou z velké části založeny na on-line komunikaci. Jaké máte zabezpečení proti možnému zneužití dat?

Jak e-Bonus tak e-Modul lze skutečně sjednat on-line, a on-line dostat i kompletní nabídku a návrh smlouvy. Klient nás nemusí navštívit a rádi za ním zajedeme podepsat smlouvu. Zatím náš e-Online pracuje bez pochybení včetně vysokého stupně zabezpečení internetové komunikace.

Kdy budete schopni nabídnout i plnou on-line komunikaci, tedy včetně elektronického podpisu smlouvy?

Technicky s tím nemáme problém, ale dosud čekáme na širší využívání elektronických podpisů podnikatelskou veřejností.

Jaký je nyní podíl Komerční úvěrové pojišťovny na českém trhu?

V zaměření na malé a střední podniky jsme opět rekordní v nárůstu počtu nových smluv. Máme uzavřeno přes tisíc smluv, a jsme tak největším operátorem na českém trhu úvěrového pojištění. S pojištěným obratem zhruba 127 miliard korun a předepsaným pojistným ve výši 270 milionů korun máme stejný záběr jako v roce 2006. Pro srovnání – pojištěný obrat roku 2006 činil 128 miliard korun a předepsané pojistné 305 milionů. Klienti tak z uvedených čísel snadno zjistí, že i v roce 2007 jsme snižovali průměrné pojistné sazby.


Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Čtěte také

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
9 otázek, na které se chcete zeptat při žádosti o starobní důchod
V Česku je již 131 dobíjecích stanic pro elektroauta
Z pokuty hned exekuce? To je nový trik některých dodavatelů
Co když se vám cestou z dovolené ztratí či poškodí zavazadla?
Co dělat, když ztratíte vysvědčení... a najednou ho potřebujete
Auta
Seat Ibiza 1.0 TGI na brzdě: Jak se liší parametry při…
Za stočený tachometr pokuta až půl milionu? Ministerstvo chce vytloukat klín klínem
Jaká jsou nejoblíbenější auta v zemích Evropy? O Octavii se zákazníci perou nejen u nás
Kvíz: Poznáte, kterým autům z 90. let patří tyto interiéry?
Kolik může také stát nová Škoda Fabia? Klidně přes 600 000 Kč
Technologie
Zálohy uživatelských dat WhatsAppu se nebudou odečítat od kapacity Disku Google
Staňte se Velkým bratrem. Až do zítřka můžete zdarma získat hru Orwell
Uvnitř Googlu to vře. Přes 1000 zaměstnanců protestuje kvůli cenzurovanému vyhledávači pro Čínu
ARM odhalil plán budoucích CPU jader: Deimos a Hercules pro přímý útok na Intel
Od října z DVB-T zmizí HD vysílání České televize. Diváci musí přejít na DVB-T2
Hry pro příležitostné hráče