Kvalita za málo peněz

06. ledna 2010, 17:59 - redakce
06. ledna 2010, 17:59

(EURO 46/2009)

Náhodou jsem se dostal k článku Istvána Lékó Kvalita za málo peněz (EURO 46/2009). Se vším lze souhlasit. Bohužel v něm chybí podstatné – jména odpovědných politiků, úředníků, politických stran. V úvodu se tvrdí, že stát prodával téměř vždy, když musel, což je v rozporu s řádným hospodařením. Nic z toho není pravda. Stát prodávat nemusel. To se jen velebený politik Václav Klaus a jeho ministerská suita (Vladimír Dlouhý, Karel Dyba) rozhodli, aby lidem vytřeli zrak, vyhráli volby a na věky získali koryta. Nikdo nesměl o úmyslech Václava Klause pochybovat. A novináři? Jen papouškovali a roztrubovali moudra velkého ekonoma Klause, předsedy Fondu národního majetku (FNM) Tomáše Ježka či šéfa privatizace Jiřího Skalického a dalších. Ač FNM zakládal akciové společnosti, ve skutečnosti to nebyl jeho majetek, ale byly to penzijní úspory lidí u státu. Také slibovali lidem, že peníze zůstanou ve FNM. Miliardy korun však rozkradli. Privatizace byla jedním velkým podvodem na občanech. Na chyby české vlády doplatili především daňoví poplatníci. Ztratili bilion korun za laciné prodeje – za ztrátu podniků, které mohly dnešní výdaje státu financovat. Navíc FNM umožnil obrovskou korupci při prodeji majetku, s níž se potýkáme dodnes. Proto chybějí peníze na důchody, zdravotnictví a tak dále.
Klaus a ostatní lživě tvrdili, že zde žádný kapitál, který by firmy koupil, není. Byl – penzijní úspory. V roce 1994 deník Hospodářské noviny uvedl tehdejšího náměstka ministra práce, že penzijní závazky mají hodnotu 2760 miliard korun. Stát je mohl „vyměnit“ za privatizovaný majetek. Tím by se zbavil majetku, výdajů na důchody a podniky by získaly chybějící kapitál. Bez korupce, za skutečnou tržní cenu. Lidé by získali důvod, proč investovat další úspory na stáří.
V článku není ani zmínka, která vláda dala zelenou tunelářům a která co prodala. Kdo uzákonil tunelářské zákony? Kdo rozjel zlodějskou privatizaci dovolující vyvlastnit lidem budoucí příjmy. Zjistit, proč tomu tak bylo – proč měli politici k majetku takový přístup – není těžké. Jen mít odvahu měřit spravedlivě. Máte možnost. Věřit našim politikům, že ČEZ využijí v náš i váš prospěch, je totálně naivní.

Ivo Bubeník, Zlín, BubenikIvo@seznam.cz

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
I myslivci mají své sny. Bentley představuje lovecké…
Tesla Roadster: Z 0 na 100 za 1,9 s a z 8000 dolarů na 0 za minutu (komentář)
Volvo oficiálně odstartovalo výrobu svého historicky prvního malého crossoveru
Mercedes-Benz třídy A dostane nový interiér. Změnilo se toho hodně
Také Apple připravuje autonomní řízení. Jeho systém má být levnější, ale velmi přesný
Technologie
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Nejlevnější 4K OLED televize se slevy nedočkala, ale dostane k ní zdarma PS4 Pro
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
DVB-T2 bude od příštího týdne pro 94 % domácností. Přibude i nová stanice
Tip: Lidl prodává nejlevnější kabel Lightning MFI pro iPhone a iPad
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít