Kus zbrojaře k mání. Česká zbrojovka nabídne v Praze akcie za čtyři miliardy - Euro.cz

Přihlášení

Kus zbrojaře k mání. Česká zbrojovka nabídne v Praze akcie za čtyři miliardy

,
Kus zbrojaře k mání. Česká zbrojovka nabídne v Praze akcie za čtyři miliardy
Zdroj: Archiv

Čtvrt roku poté, co Česká zbrojovka zapsala své akcie na hlavní trh Burzy cenných papírů Praha, oznámila firma záměr akcie veřejně nabídnout. Celková hodnota nabídky by měla být až čtyři miliardy korun. Prospekt ještě musí schválit Česká národní banka.

I poté by měl většinový podíl zbrojní firmy zůstat v rukou současných majitelů. „Chystaná veřejná nabídka akcií nám pomůže získat finanční prostředky na realizaci našich růstových plánů, zatímco investorům nabídne možnost být jejich součástí,“ reagoval Lubomír Kovařík, prezident a předseda představenstva České zbrojovky.

Z výtěžku celé akce chce uherskobrodská firma financovat výstavbu nového závodu ve městě Little Rock v americkém Arkansasu a rozšířit své tamější distribuční kapacity.

Jak vyplývá z hospodářských výsledků srovnávajících data firmy v prvním pololetí roků 2019 a 2020, letošní čistý zisk klesl o čtvrtinu na 382 milionů korun. Jde prý především o důsledek nepříznivého vývoje směnného kurzu a souvisejících čistých ztrát z finančních operací.

Během letošního prvního pololetí Česká zbrojovka prodala 228 205 zbraní, což je o 15,1 procenta více než loni.