Kurzy i objemy obchodů rychle narůstají

19. července 2004, 00:00 - PETR BÝM
19. července 2004, 00:00

ČESKÉ AKCIE Nedávná emise akcií Zentivy vnesla do obchodů na pražské akciové burze svěží vítr. Ten na ni ovšem vane už delší čas - kurzy akcií i burzovní obchody v uplynulých měsících rostly rekordním tempem.

Jako celek pražská burza nijak zvláště neprosperuje, nicméně obchody s akciemi jsou v poslední době velmi živé. Jejich objem v letošním prvním pololetí dosáhl rekordní hodnoty 232 miliard korun. Ve stejném období se hodnota transakcí s dluhopisy snížila o 35 procent. foto: ČTK

ČESKÉ AKCIE

Nedávná emise akcií Zentivy vnesla do obchodů na pražské akciové burze svěží vítr. Ten na ni ovšem vane už delší čas - kurzy akcií i burzovní obchody v uplynulých měsících rostly rekordním tempem.

Zmínka o čerstvém větru však platí právě jenom pro obchodování s akciemi. Jako celek totiž Burza cenných papírů Praha (BCPP) loni zaznamenala citelný útlum aktivity: objem všech obchodních transakcí dosáhl „díky“ menšímu zájmu o dluhopisy jen 1367 miliard korun, což bylo o 24 procenta méně než v roce 2002.

AKCIOVÝ BOOM

Naopak obchodníci s akciemi měli dobrou sezónu: těchto cenných papírů (řeč je o akciích tuzemských podniků, vedle nich byla na burze kótována také Erste Bank a letos se portfolio zahraničních akcií rozšířila o již zmíněnou Zentivu, která je formálně vzato nizozemská) se loni na burze prodalo za 257 miliard korun, což úroveň obchodů v roce 2002 překonalo o 30 procent. Přitom nejlikvidnější byly stejně jako v roce 2002 akcie Komerční banky, které se na úhrnu obchodních operací podílely plnými 39 procenty. Velký zájem byl už tradičně o akcie ČEZu i Českého Telecomu. Podle Jana Schiessera ze společnosti Atlantik FT stál v pozadí tohoto boomu výjimečně mohutný příliv zahraničního kapitálu, což má souvislost se vstupem České republiky do Evropské unie. „V elký dopad na kurzy a následně i na objemy obchodů ale měli i domácí soukromí investoři. Těchto investorů není tak málo, jak by se mohlo zdát, navíc jsou velmi aktivní, třeba na rozdíl od fondů a jiných institucionálních investorů,“ dodává.

VČERA NENÍ DNES

Jak naznačují pololetní výsledky, akciový boom na pražské burze pokračuje. Objem obchodních transakcí byl rekordní - činil 232 miliardy korun. Tržní kapitalizace akciového trhu, tedy souhrn aktuálních cen všech obchodovaných akcií ke konci června dosáhla 778 miliard korun. Na tom měla nemalou zásluhu už zmíněná primární emise akcií Zentivy, která podle odborníků bude mít na trh všeobecně pozitivní dopady - především by její úspěch mohl podnítit další podniky k podobnému kroku. Ukázalo se, že pražská burza je schopna nové emise absorbovat bez problémů a pro emitenta generovat očekávaný výnos. N a druhou stranu má burza - přinejmenším z hlediska krátkodobých operací - nejlepší dobu za sebou. „Značný vzestup kurzů přinesl právě závěr minulého roku, v nastávajícím období už vývoj tak jednoznačný nebude,“ komentuje dění na burze J. Schiesser. Cenové pohyby byly skutečně značné, tak například kurz akcie společnosti Philip Morris se v posledním roce pohyboval v rozmezí 13 000 až 21 500 korun, v případě ČEZu to bylo 110 až 200 korun. Podobně na tom byly ostatní tituly, ale tyto prudké výkyvy kurzů jsou už nejspíš minulostí.

DOMÁCÍ AKCIE: SLUŠNÉ VÝNOSY

Smysluplné investice do akcií mají pro soukromé investory všeobecně jednu nevýhodu. Tou je poměrně vysoká vstupní investice, která se počítá ve stotisících či spíše v milionech korun. Většina obchodníků s cennými papíry (jejichž prostřednictvím se operace na burze musí realizovat) má pro takové investice nastaven dolní limit, například 500 tisíc korun. To vychází i z toho, že s akciemi se na BCPP obchoduje v tzv. lotech, což obvykle představuje několik set či tisíc kusů akcií a cenu přesahující úroveň jednoho milionu korun. Loty jsou různé, například aktuální lot akcií Komerční banky, která je loni i letos stále nejpopulárnější, představuje 1000 kusů a při současném kurzu cenu 2,6 milionu korun. Na druhou stranu jsou výnosy takových investic v současnosti slušné. V porovnání se zahraničím dokonce nadprůměrné, což je ovšem vykupováno celkově vyšším rizikem. Zájemce o nákup akcií u nás doma totiž nemá mnoho možností. Na burze je sice kótováno kolem šesti desítek titulů, skutečně se ovšem obchoduje sotva se čtvrtinou (v zásadě jde o trh SPAD a v jisté míře i trh kontinuálního obchodování). To má značný dopad na možnosti diverzifikace akciového portfolia a následně na rizikovost celé investice. „U nás v nabídce chybí společnosti stavební, strojírenské, maloobchodní i celá sféra IT,“ říká J. Schiesser.

ZÁPADNÍ AKCIE: HODNOTY STAGNUJÍ

Pokud se investor rozhodne pro nákup akcií zahraničních (například německých nebo amerických), nabízejí se mu podstatně širší možnosti. Ale nejspíš „užší“ výnosy. Západní akciové indexy v podstatě od začátku roku stagnují. Tuzemský PX-50 jenom od počátku roku vzrostl o 20 procent.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Přímá volba prezidenta ČR
Z e-shopu přivezli rozbité zboží?
4 nejznámější kryptoměnové burzy současnosti
Když končí platnost řidičského průkazu...
Black friday je tu! Nakupte snadno, rychle a bez nervů
Auta
Seat dále navýší výkon Leonu Cupra. Příští rok dorazí…
Muzeum Citroën prodává část své sbírky. Jsou to samá krásná a zajímavá auta
Honda chystá na rok 2022 elektromobil, který se nabije za 15 minut
Kdo se stane evropským autem roku? SUV mají největší šanci, protože jich je většina
Kvíz: Poznáte auto jen podle předního světla?
Technologie
EA byla příliš nenasytná. Některé země mikrotransakce ve hrách označují za formu gamblingu
Velký přehled slev na Černý pátek 2017 (průběžně aktualizováno)
Už i zdroje se vyrábí speciálně pro těžbu kryptoměn. FSP uvádí 2000W model pro 16 grafik
Nejlevnější 4K OLED televize se slevy nedočkala, ale dostane k ní zdarma PS4 Pro
Edge se právě naučil automaticky vyplňovat formuláře [Windows Insider]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít