Kulečník mi dává volnost

17. července 2006, 00:00 - ANDREA CERQUEIROVÁ
17. července 2006, 00:00

MILOŠ VIZINGR: Miloš Vizingr se výrobě kulečníkových stolů věnuje již 15 let. Největší odběratele má v zahraničí. Vedle restaurací si kulečník stále častěji kupují i soukromé osoby. Miloš Vizingr začal podnikat hned koncem roku 1989.

MILOŠ VIZINGR: Miloš Vizingr se výrobě kulečníkových stolů věnuje již 15 let. Největší odběratele má v zahraničí. Vedle restaurací si kulečník stále častěji kupují i soukromé osoby.

Miloš Vizingr začal podnikat hned koncem roku 1989. Jelikož je absolventem střední hotelové školy a celé roky předtím byl zaměstnán v různých pražských restauracích, pronajal si několik provozoven.

„Příliš mě to neuspokojovalo. Byla to moc intenzivní práce s lidmi. Stereotypní činnost v podstatě od pondělka do neděle. Navíc moc velká konkurence, problémy s vybavením či hygienou. Vždy mě lákal kulečník, a tak jsem už v roce 1991 založil firmu Probilliard servis, dovážející a vyrábějící kulečníkové stoly. Je to také hodně práce, ale mohu si ji časově rozplánovat podle svého. Nikoli čekat, zda a kdy přijde host. To mi vyhovuje,“ říká Vizingr.

ZLATÝ ROK 1996 Nejprve se do činnosti vrhl sám, poté spolupracoval s jedním člověkem. Souběžně s tím ještě asi rok podnikal i v pohostinství, které pak nadobro „pověsil na hřebík“. „V kulečníkové firmě jsem měl největší počet stálých zaměstnanců čtrnáct. V letech 1993 až 1998 byl totiž v této oblasti obrovský boom,“ říká Vizingr.

V současné době zaměstnance nemá. Spolupracuje se šesti lidmi. Vždy třeba v tříměsíčních periodách. Všichni se věnují i jiným činnostem. A jak se daří jemu? „Střídavě oblačno. Někdy je práce hodně, další rok téměř nic. Jelikož jsme však jednou z prvních firem zabývající se kulečníky, lidé se na nás stále obracejí,“ vysvětluje Vizingr.

Firma postupem času rozšířila svou činnost například také na poskytování příslušenství ke kulečníkovým stolům a jejich potahování. Největší úspěch zaznamenala v roce 1996. „V tom roce jsme postavili 360 stolů. Průměr bývá asi 250 až 300 ročně.“

PRODEJ HLAVNĚ DO ZAHRANIČÍ Kulečníky jsou sezonní záležitostí, především v létě se Vizingr věnuje také úpravě počítačových programů pro jinou firmu. To mu však zabere přibližně deset procent času, zbylých devadesát patří jeho společnosti a dalším aktivitám okolo kulečníku.

Říká, že kulečníkové stoly si objednávají nejen herny, ale v současné době také plno soukromých osob. „Ty zpravidla přesně vědí, co chtějí. Málokdy se stává, že by stůl kupovaly jen tak dětem,“ dodává.

Dodávky na tuzemský trh však představují jen zlomek v celkovém prodeji. Místní restaurace totiž zpravidla na relativně velký kulečníkový stůl nemají místo. Firma proto hodně prodává do Polska, Ruska, Německa nebo na Ukrajinu.

TURNAJE JSOU PRESTIŽNÍ ZÁLEŽITOSTÍ Vizingr se věnuje také kulečníkovým turnajům. První velký evropský turnaj zorganizoval v roce 1996 - přihlásilo se 120 hráčů, což byl na tu dobu nevídaný úspěch.

Následně uspořádal několik menších turnajů pro východní Evropu. V roce 2001 byl organizátorem mistrovství Evropy mužů a vozíčkářů v Karlových Varech. Ve stejném roce uspořádal v Brně evropské mistrovství žen. V roce 2004 spolu s pracovním partnerem Ivanem Pajtlem zase mistrovství Evropy v Praze pro muže, ženy i vozíčkáře. „To bylo v dosavadní historii všech mistrovství Evropy úplně největší. Přes tři sta padesát hráčů,“ říká Vizingr.

Turnaje jsou podle jeho slov spíš prestižní záležitostí než příležitostí bezprostředně si vydělat. „Navíc se těžko shánějí sponzoři. Ale baví mě to. A samozřejmě mi to pomůže i v podnikání - poznám plno lidí, potenciálních zákazníků,“ přiznává.

Letos uspořádal seriál turnajů v pražském Top hotelu, kde s pomocí jiných postavil kompletní arénu. Přijeli hráči z celé Evropy. „Překonali jsme rekord - přihlásilo se nám tři sta šedesát hráčů, ačkoli jsme měli kapacitu jen na dvě stě padesát šest. Mrzí mě, že jsme nemohli uspokojit ani všechny české hráče. Pro srovnání: loni se nám přihlásilo sto sedmdesát hráčů,“ dodává Vizingr. Velmi přitom chválí služby a vstřícný přístup Top hotelu, s nímž hodlá spolupracovat i do budoucna.

KONKURENCE

V oblasti prodeje a montáže kulečníkových stolů není v Česku konkurence v velká. Působí zde asi dvanáct výrobců a prodejců. Mnoho menších firem zkrachovalo. Největší boom byl v letech 1993-1998.

MILOŠ VIZINGR Narodil se 22. ledna 1965 Absolvent střední hotelové školy v Mariánských Lázních. V letech 1975-1989 zaměstnanec Restaurací a jídelen - působil v různých provozovnách, naposledy v nočním baru na Můstku. Po listopadové revoluci v roce 1989 začal podnikat v pohostinství, v roce 1991 souběžně s tím založil kulečníkovou firmu Probilliard servis. Je organizátorem několika evropských kulečníkových turnajů. Vedle toho se okrajově věnuje také úpravě počítačových programů.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Byty za méně než 4násobek ročních příjmů? Ve 3 z 14 krajů ano
Vyplatí se fixovat si letos cenu elektřiny?
Co je dobré vědět o otcovské dovolené po porodu v roce 2018?
Jak se daní příjmy z pronájmu bytu?
Segwit2x se nekoná. Bitcoin se zatím štěpit nebude.
Auta
Další věc, která zamotá pražským taxikářům hlavu: Uber…
Škoda spustí výrobu elektromobilů v roce 2020, plug-in hybridů o rok dřív
Tajemný prototyp z českých silnic přišel o maskování. Jedná se o nové Lynk&Co 02
Elektrický tahač Tesla Semi má po premiéře. Někteří ho ale za žádný zázrak nepovažují
První upoutávky na Mercedes-Benz CLS ukazují předek a digitální interiér
Technologie
6 tipů na profesionální programy. Fotoeditory, e-maily či myšlenkové mapy [Vánoce 2017]
Google vytvoří lepší Street View. Budovy už nebudou roztrhané
Dostupnost šestijader Coffee Lake se asi zlepší v půli prosince, Intel spustí další linku
Operátoři slibují „datování bez počítání“. Je to prachsprostá lež [komentář]
Tip: Firefox vám poradí, čím nahradit nefungující doplňky. Jak na to?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít